ایسنا: عصر فضا از 54 سال قبل آغاز شد، اما موشک‌های قدیمی، ماهواره‌های از کار افتاده و بقایای سلاح‌های فضایی سرگردان در مدار زمین به یکی از معضلات جدی در فضا مبدل شده‌اند.

در حال حاضر بیش از 370 هزار قطعه بزرگ و کوچک از زباله‌های فضایی در مدار زمین وجود دارند که از این میان، حدود 20 هزار زباله بقدری بزرگ هستند که از زمین قابل رهگیری هستند.

زمین در محاصره زباله‌های فضایی +عکس زباله های فضایی


این زباله‌ها با سرعت 34 هزار کیلومتر در ساعت در مدار زمین در حال چرخش هستند که می توانند امنیت مأموریت‌های سرنشین‌دار، فضاپیماها و ماهواره‌ها را با خطر جدی مواجه سازند.

یک عکاس آلمانی در همکاری مشترک با موسسه سیستم‌های هوافضا در دانشگاه فنی «بروان شوایگ» که وظیفه رهگیری زباله‌های فضایی را برعهده دارد، تصویر گرافیکی دیدنی از وضعیت زباله‌های سرگردان در مدار زمین تهیه کرده است.

هر نقطه مینیاتوری در این تصویر نشانگر یک زباله فضایی سرگردان در مدار زمین است.

بسیاری از زباله‌ها به زمین بازگشته و در جو از بین می‌روند ، اما بسیاری از آنها همچنان در مدار زمین سرگردان بوده و امنیت فضاپیماها، ماهواره‌ها و حتی ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) را تهدید می‌کنند.

یکی از اصلی‌ترین منابع زباله‌های فضایی در گذشته، آزمایش سلاح‌های ضد ماهواره‌ای بوده که توسط آمریکا و شوروی سابق در دهه 1960 و 70 میلادی استفاده شده بودند.

تاکنون راه‌حل‌های مختلفی برای مقابله با زباله‌های فضایی مطرح شده‌اند که می‌توان به نسخه‌های غول پیکر تور، آهنربا، نیزه فضایی، حتی یک دیش غول‌پیکر یا دستگاهی شبیه چتر برای جمع‌آوری این ضایعات اشاره کرد.

این عکاس علاقه‌مند به نجوم و فضا با خرید بلیت 200 هزار دلاری قصد دارد در سال 2014 میلادی با فضاپیمای SpaceShipTwo‌ به مدار زمین سفر کند.

زمین در محاصره زباله‌های فضایی +عکس زباله های فضایی


گردآوری علوم و فنون آکاایران
منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :