سیارک 200 میلیارد دلاری نزدیک زمین - آکا
هرساله بیش از 900 سیارک جدید در نزدیکی زمین کشف می شوند که حاوی ذخایر معدنی چشمگیری از جمله فلزات مختلف و آب هستند که می توانند جهت تولید سوخت موشک یا برای ساخت

هرساله بیش از 0 سیارک جدید در نزدیکی زمین کشف می شوند که حاوی ذخایر معدنی چشمگیری از جمله فلزات مختلف و آب هستند که می توانند جهت تولید سوخت موشک یا برای ساخت ماهواره های مخابراتی مورد استفاده قرار بگیرند.

,سیارک DA14 , عبور سیارک, مواد معدنی سیارکی,نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی

گذر سیارک DA14 از کنار زمین موقعیتی استثنایی برای رصدگران آسمان شب بود تا مهارت خود را در یافتن این جرم سریع محک بزنند. طبق محاسبات و شبیه سازی هایی که از قبل صورت گرفته بود احتمال برخورد این سیارک با زمین وجود نداشت و رصدگران می توانستند با خیالی راحت به کمک دوربین دوچشمی یا تلسکوپ، حرکت آن را در آسمان تماشا کنند. این سیارک با قطر 45 متر از 27000 کیلومتری سطح زمین عبور کرد که از مدار ماهواره های مخابراتی زمین-ثابت هم نزدیکتر است و بزرگترین جسمی است که در این سالها از این فاصله نزدیک زمین گذر می کند.

حال دانشمندان طبق مواد و ذخایر موجود در این سیارک، قیمتی معادل 200 میلیارد دلار برای ارزش آن تعیین کردند که این قیمت بر اساس ذخایر و مواد موجود در آن تعیین شده است. آن ها پس از تفکیک قیمت اعلام کردند این رقم برای 65 میلیارد دلار آب قابل بازیابی و 130 میلیارد دلار فلزات مختلف در نظر گرفته شده است.

شرکت صنایع اعماق آسمان که کار استخراج مواد معدنی و فلزی ارزشمند از سیارک ها را انجام می دهد قصد دارد با طراحی و ساخت یک فضاپیمای اکتشافی، از منابع معدنی سیارک ها در فضا استفاده کند به همین دلیل مواد و ذخایر موجود در سیارک ها را بررسی کرده و قیمت گزاری می کند.

 شرکت Planetary Resources قصد دارد تا به معدن کاوی در سیارک های نزدیک زمین برای استخراج فلزات باارزش و گران قیمت آنها بپردازد. اریک اندرسون، از بنیان گذاران شرکت می گوید: «منابع زمین در مقایسه با ثروت و دارایی منظومه شمسی محدود و رنگ پریده است.»

 این شرکت قرار است فضاپیمایی را با وزن 25 کیلوگرم تا سال 2015 میلادی طراحی کرده و همراه ماهواره های مخابراتی بوسیله یک موشک راهی اعماق فضا کند تا کار اکتشافات خود را برای یافتن ذخایر معدنی و آب در دل سیارک آغاز کند.

درست است که محققان این شرکت پس از برسی های لازم قیمت ,سیارک DA14 , عبور سیارک, مواد معدنی سیارکی,نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی

جیمز کامرون و دیگر کارآفرین های میلیاردر این شرکت قصد دارند تا با سفر به سیارک ها، به استخراج منابع ارزشمند فلزات آنها بپردازند، ایده ای که به دوران آپولو باز می گردد. صحبت از معدن کاوی سیارک ها به دوران ماموریت های آپولو باز می گردد؛ اما اکنون به لطف گروهی از کارآفرین های میلیاردر و یک صنعت فضایی تجاری در حال ظهور، این ایده مجددا مطرح شده است.

شرکت Planetary Resources قصد دارد تا به معدن کاوی در سیارک های نزدیک زمین برای استخراج فلزات باارزش و گران قیمت آنها بپردازد. اریک اندرسون، از بنیان گذاران شرکت می گوید: «منابع زمین در مقایسه با ثروت و دارایی منظومه شمسی محدود و رنگ پریده است.»

به گفته مسولان این شرکت، نخستین گام آنها اعزام یک گروه کوچک از تلسکوپ های فضایی در چند سال آینده به فضا، به منظور شناسایی سیارک های ارزشمند بالقوه نزدیک زمین است. با وجود اینکه دانشمندان می دانند که سیارک ها سرشار از پلاتین، نیکل، و سایر فلزات ارزشمندی هستند که روز به روز قیمت آنها در حال افزایش است، اما این شرکت هنوز در آغاز انجام یک کار خطیر قرار دارد.

در هر حال به نظر می رسد قیمت 200 میلیارد دلاری یک تکه سنگ 45 متری، شروع جالبی برای کاوش های سیارکی باشد. کاوش هایی که احتمالا زندگی بشر را متحول خواهد کرد.

 

فرآوری: م.ح.اربابی فر

بخش دانش و زندگی تبیان

باشگاه خبرنگاران / پایگاه ماهنامه نجوم / خبرآنلاین

بعد از مریخ و قبل از مشتری کمربندی از اجرام کوچک سنگی و فلزی وجود دارد که در محدوده ای بین 2 تا 4 برابر فاصله زمین تا خورشید، به دور مرکز منظومه شمسی می چرخند. این اجرام به قدری کوچک هستند که نمی توان آنها را سیاره نامید...
,سیارک DA14 , عبور سیارک, مواد معدنی سیارکی,نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی

سیارک ها، معدن های فضایی آینده

بازار معادن سیارکی روز به روز داغ‎تر می‎شود. در تازه ترین اقدام برای معدن کاوی فضایی، قرار است تا این بار استخراج منابع و استفاده از آنها در خود فضا انجام گیرد. برنامه ای که آغاز آن تنها دو سال دیگر خواهد بود و اگر این کار با موفقیت انجام شود...
,سیارک DA14 , عبور سیارک, مواد معدنی سیارکی,نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی

آیا بیرون از زمین، آب وجود دارد؟

آب. کلمه ای دو حرفی که این روزها دانشمندان همه جای عالم را برای پیدا کردنش جستجو می کنند. از سطح ماه و سیاره مریخ گرفته تا سیارک های کمربند سیارکی منظومه شمسی.
منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :