آموزش عکاسی و عکاسی نجومی؛ از علم تا عمل - آکا
در این سلسله مقالات (قسمت های اول,دوم,سوم,چهارم) با مبانی و اصول نظری و کاربردی عکاسی و عکاسی نجومی آشنا شدیم,تاریخچه عکاسی را آموختیم,طرز کار دوربین و اجزای آن

قسمت پنجم (اصول و نکات کاربردی در ,عکاسی نجومی, عکاسی , عکاسی در شب ,نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی

نکته دیگری که این قاعده ذکر می کند در مورد ,عکاسی نجومی, عکاسی , عکاسی در شب ,نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی

برای فوکوس راه های بسیار زیادی موجود است که معروف ترین آن ها روش آزمون و خطای نسبی و دیگری فوکوس روی جرمی پر نور در دوردست و بازگرداندن دوربین روی حالت فوکوس دستی برای حفظ حالت است.

در روش آزمون و خطا همان طور که از اسم آن نیز برداشت می شود، پس از تثبیت فوکوس نسبی با اجرام دوردست، به ثبت تصاویر با فوکوس مختلف پرداخته و به تدریج فوکوس دوربین در بهترین حالت قرار می گیرد. البته لنزهایی که دارای فوکوسر مدرج هستند به مراتب راحت تر با مشکل فوکوس کنار می آیند.

ذخیره با فرمت مناسب (دوربین های دیجیتال)

اگر دقت کرده باشید، ویرایش، پردازش و تنظیمات روی عکس در حالت عادی حجم آن را کم می کند. این تقلیل حجم به معنی از دست رفتن اطلاعات تصویر در هر مرحله است. فرمت مناسب برای ,عکاسی نجومی, عکاسی , عکاسی در شب ,نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی

حذف نویز (دوربین های دیجیتال)

همان طور که قبلاً نیز اشاره کردیم در حساسیت های بالا نویز های تصویر شروع به ظاهر شدن روی عکس می کنند. اما در برخی موارد به دلیل فقر نوری شدید در فضای عکس و عدم امکان بهره جویی از دیگر پارامترهای عکس مجبور به استفاده از همین حساسیت هایی می شویم که به عکس لطمه می زنند. در این شرایط توان شما در پردازش و حذف نویز ها (Noise Reduction) پس از ثبت عکس تعیین کننده است. یکی از بهترین نرم افزارهای حذف نویز نرم افزار  “Topaz Denoise” است. راه هوشمندانه دیگری که موجود است استفاده از قاب های بایاس است. بر اساس این راه، نرم افزار و دوربین با گرفتن عکس هایی با قاب خالی (عکس با دریچه بسته شده دوربین) محل نویز ها را در حالات و موقعیت های مختلف شناسایی کرده و در پردازش از این اطلاعات استفاده می کند.

,عکاسی نجومی, عکاسی , عکاسی در شب ,نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی

کدام تلسکوپ؟

نسبت کانونی، نسبت بین قطر دهانه و فاصله کانونی است. این پارامتر تعیین کننده، نسبت شدت نور دریافتی حسگر دوربین، در زمان ثابت را نیز معین می کند. اصطلاحاً به تلسکوپ های با نسبت کانونی کوچک تر، تلسکوپ های سریع گفته می شود، به این معنا که در زمان نوردهی کوتاه تر نتیجه ای ثابت نسبت به زمان نوردهی بیشتر با یک اپتیک کند خواهند داد.

برای مثال در ثبت اجرام عمقی آسمان در زمانی کوتاه به تلسکوپی سریع با نسبت کانونی کم نیاز داریم. پس نقش نسبت کانونی علاوه بر بزرگنمایی، قطر دهانه و دیگر پارامتر های تلسکوپ در

مقالات قبل (قسمت های اول، دوم، سوم) به اطلاعاتی راجع به تاریخچه عکاسی، سازوکاردوربین، اجزای آن و پارامترهای مؤثر در عکس اختصاص داشت.
,عکاسی نجومی, عکاسی , عکاسی در شب ,نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی

آموزش عکاسی نجومی (3)

در مقالات قبل ( قسمت اول و قسمت دوم) تاریخچه عکاسی را آموخته، با سازوکار دوربین¬ها آشنا شدیم و در بررسی اجزای دوربین و پارامترهای مؤثر در عکس، تا موضوع دیافراگم پیش رفتیم. در این مقاله...
,عکاسی نجومی, عکاسی , عکاسی در شب ,نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی

آموزش عکاسی نجومی؛ از علم تا عمل

در قسمت قبل با تاریخچه عکاسی، عکاسی در ایران و سازوکار دوربین¬های عکاسی به خصوص دوربین¬های مورد استفاده در عکاسی نجومی آشنا شدیم.در این قسمت به بررسی اجزا و ارکان دوربین پرداخته و نقش هریک از آن¬ها را به عنوان یک پارامتر مؤثر، بررسی می¬کنیم.

منبع : tebyan.net

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :