صورت های فلکی شاخص فصل بهار - آکا
برای درک بهتر مطالب این مقاله توصیه می کنم حتماً چهار مقاله قبل را که یکی با عنوان سر به هواشوید! و سه مقاله با عنوان چگونه یک جرم سماوی را در آسمان شب بیابیم؟

برای درک بهتر مطالب این مقاله توصیه می کنم حتماً چهار مقاله قبل را که یکی با عنوان "سر به هواشوید!" و سه مقاله با عنوان "چگونه یک جرم سماوی را در آسمان شب بیابیم؟ 1و2و3" را مطالعه نمایید. در مقالات گذشته آموختیم که چگونه و با چه ابزاری می توان به سادگی آسمان زیبای شب را رصد کرد، همچنین در ادامه مقالات با نحوه یافتن ستاره قطبی و صورت های فلکی دور قطبی آشنا شدیم. اگر مقالات پیشین ما آنقدر شما را سر ذوق آورد که برای تماشای زیبایی های آسمان شب راهی دشت و صحرا شدید و ستاره قطبی و صورت های فلکی دور قطبی را یافتید، برای یافتن دیگر صور فلکی در آسمان ادامه این بحث را مطالعه بفرمایید.

اگر در فصل بهار اقدام به رصد آسمان شب کردید، در اوایل تا نیمه های شب حتماً سه صورت فلکی شاخص این فصل را به راحتی بالای سرتان خواهید دید. نام این صورت های فلکی به ترتیب صورت فلکی اسد، عواّ و سنبله است.

یادآوری می کنم که با حرکت وضعی کره زمین جای ستاره قطبی در آسمان ثابت است و به نظر می رسد باقی ستارگان به دور انتهای محور عالم در گردش اند. همانطور که با حرکت زمین، خورشید در آسمان ما از مشرق طلوع و در مغرب غروب می کند، اما همه ی این حرکات ظاهری هستند و در اصل زمین به دور خود در گردش است. به این ترتیب به نظر می رسد که تک تک ستارگان نیز در نتیجه گردش زمین، طلوع و غروب می کنند. اما زمین علاوه بر حرکت وضعی، به دور خورشید نیز در گردش است (حرکت انتقالی). این دو حرکت باعث می شود در فصول متفاوت صور فلکی متفاوتی را در آسمان شب ببینیم. برخی از این صور فلکی به دلیل زیبایی و دارا بودن ستاره های پرنور، شاخص آن فصل بیان شده و از قدیم دریا نوردان و کشاورزان از آنها برای تشخیص فصول بهره می بردند.
 
,صورت های فلکی شاخص فصل بهار,نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی


در این مقاله قصد داریم به شناسایی صورت های فلکی شاخص فصل بهار و پرنور ترین ستاره های آن بپردازیم. اگر در فصل بهار اقدام به رصد آسمان شب کردید، در اوایل تا نیمه های شب حتماً سه صورت فلکی شاخص این فصل را به راحتی بالای سرتان خواهید دید. نام این صورت های فلکی به ترتیب صورت فلکی اسد، عواّ و سنبله است.
یکی از زیباترین صورت های فلکی در آسمان فصل بهار صورت فلکی اسد یا شیر است که از شش ستاره نسبتاً پر نور که شبیه به علامت سئوال است تشکیل ده است. این بخش در اصل سر و یال شیر را می سازد اما سه ستاره دیگر نیز وجود دارد به شکل مثلث که بدن شیر را می سازد. درخشنده ترین ستاره صورت فلکی اسد، آلفای آن است که ششمین و پایین ترین ستاره از قسمت ستاره های تشکیل دهنده سر شیر است که به قلب الاسد شهرت دارد. این ستاره و سه ستاره قلب العقرب، دبران و فم الحوت، از ستاره های باشکوه و سلطنتی ایرانیان باستان بوده و آن را یکی از چهار نگهبان آسمان می دانستند که ثروت، قدرت و افتخار با خود می آورد. ستاره قلب الاسد حدود 350 بار نورانی تر از خورشید ما می درخشد.
 
,صورت های فلکی شاخص فصل بهار,نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی


اما چگونه این صورت فلکی را در آسمان بیابیم؟ صورت فلکی اسد که یک صورت فلکی بهاری است از اول بهار تا پایان آن به خوبی بالای سرمان قابل مشاهده است. با دانستن محل قرار گرفتن صورت های فلکی دور قطبی یافتن آن در آسمان بسیار ساده است چرا که در زیر صورت فلکی دب اکبر قرار دارد. اگر دو ستاره انتهایی یا ستاره های راهنمای دب اکبر را از جهت مخالف ستاره قطبی ادامه دهیم به صورت فلکی اسد می رسیم.
صورت فلکی عوا گاهی به عنوان خرسبان، که سک های صور فلکی دب اصغر و دب اکبر را در حوالی قطب شمال دنبال می کند، معرفی می شود.

اما دومین صورت فلکی شاخص فصل بهار صورت فلکی عوَا یا ارابه ران است. این صورت فلکی از هشت ستاره نسبتاً پرنور شبیه به بادبادک، تشکیل شده است. صورت فلکی عوا گاهی به عنوان خرسبان، که سک های صور فلکی دب اصغر و دب اکبر را در حوالی قطب شمال دنبال می کند، معرفی می شود. درخشنده ترین ستاره این صورت فلکی یا آلفای عوا، سماک رامح نام دارد که در آخرین نقطه انتهای بادبادک به زیبایی می درخشد. سماک رامح به معنای نگهبان خرس، در واقع اشاره ای به خرس بزرگ ( دب اکبر) آسمان دارد. سماک رامح چهارمین ستاره درخشان در کل آسمان و یکی از معدود ستارگان درخشان زرد ـ نارنجی است که می توان آن را به راحتی تشخیص داد. 
 
,صورت های فلکی شاخص فصل بهار,نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی


اغلب اوقات برای پیدا کردن صورت فلکی عوا، از دسته آبگردان دب اکبر استفاده می کنند. قوسی را که با دسته آبگردان مشخص می شود 30 درجه ادامه می دهیم، قوس ادامه یافته به سماک رامح منتهی می شود. بعد از تشخیص سماک رامح پیدا کردن شکل بادبادک مانند عواّ بسیار ساده است.
صورت فلکی سنبله یا دوشیزه با سیزده ستاره نسبتاً کم نورش، سومین صورت فلکی شاخص آسمان فصل بهار است. سنبله دومین صورت فلکی آسمان از نظر بزرگی است و یکی از قدیمی ترین و مشخص ترین صورت های فلکی آسمان است. درخشان ترین ستاره سنبله به نام سماک اعزل در لاتین به معنای خوشه گندم است که در دست دوشیزه ای است. 
 
,صورت های فلکی شاخص فصل بهار,نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی


به دلیل آنکه ستاره های صورت فلکی سنبله چندان درخشان نیستند برای یافتن این صورت فلکی در آسمان باید آلفای این صورت فلکی یعنی سماک اعزل را بیابیم. برای یافتن این ستاره نیز از صورت فلکی دب اکبر کمک می گیریم. به این ترتیب که دسته آبگردان دب اکبر را با توجه به انحنایش ادامه می دهیم تا به سماک رامح می رسیم و اگر به همین ترتیب انحنا را ادامه دهیم به ستاره چشمک زن سماک اعزل خواهیم رسید. بعد از پیدا کردن سماک اعزل با کمک نقشه آسمان ستاره های دیگر صورت فلکی را پیدا می کنیم.
حالا با اتصال پرنور ترین ستاره های صور فلکی فصل بهار، یک مثلث به وجود می آید که به آن مثلث بهاری گفته می شود. مثلث بهاری نماد فصل بهار است و از قدیم با دیدن این صور فلکی در آسمان فصول را تشخیص می دادند.

الهام گارسچی

بخش دانش و زندگی تبیان

منبع : tebyan.net

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :