سرگرمی در مرزهای دانش(قسمت دوم) - آکا
علم نجوم که منجمان آماتور می توانند,جوان است اما در همین مدت اندک نیز,شاخه از علم در کشور,بین المللی به دست آورده,نوشته قصد داریم به بیان,مطلب گذشته,فعالیت

سرگرمی در مرزهای دانش(قسمت دوم)


در مطلب گذشته به تشریح چیستی نجوم آماتوری در ایران و چگونگی رشد چشمگیر آن در سال های اخیر پرداختیم و گفتیم که اگرچه سن این شاخه از علم در کشور ما جوان است اما در همین مدت اندک نیز توفیقات فراوانی را در مجامع بین المللی به دست آورده است. در این نوشته قصد داریم به بیان زیرشاخه های علم نجوم که منجمان آماتور می توانند در آن فعالیت کنند بپردازیم.

نجوم آماتوری:


نجوم آماتوری (به معنی فعالیتی در زمینه علم نجوم که در آن شخص نه به دلیل تخصص آکادمیکش یا به دلیل ضرورت حرفه‌ ای و شغلی ‌اش که به دلیل علاقه شخصی به زیبایی ‌های آسمان در زمینه نجوم به روش علمی مطالعه و کار می ‌کند) در کشور ما جوان است، اگر چه سابقه فعالیت آنها به چند دهه قبل برمی ‌گردد و این واقعیت نیز درست است که نمی ‌توان مرزهای روشنی میان نجوم حرفه ‌ای و آماتوری کشید، اما حداقل به این شکلی که ما نجوم آماتوری را می ‌شناسیم، باید بپذیریم که این رشته به ‌عنوان یک علاقه ‌مندی عمومی در کشور ما بسیار جوان است و البته با دیگر نقاط جهان هم متفاوت است.

یکی از مهم ‌ترین تفاوت ‌های نجوم آماتوری در ایران با دیگر کشورهای جهان، در جوان بودن متوسط سن منجمان آماتور ایرانی است. در بسیاری از کشورها افراد پس از بازنشستگی یا پس از آن‌ که از نظر شغلی و خانوادگی به ثبات رسیدند سراغ فعالیت جنبی خود نظیر نجوم آماتوری می ‌روند، اما عمده فعالان در کشور ما جوانان و نوجوانان هستند. کافیست به یکی از مراکز یا انجمن های نجومی کشور بروید تا با خیل علاقه مندان جوان آسمان روبه رو شوید. این امر هم فرصتی استثنایی تلقی می ‌شود و هم در برخی موارد نگرانی تولید می‌ کند، چرا که تضمینی وجود ندارد فرد علاقه ‌مند پس از ورود به دشواری‌ های زندگی همچنان بتواند علاقه خود را پیگیری کند. البته از طرفی شور و انرژی جوانی و عطش دانستن وفراگیری در این مقطع سنی شاید محرک خوبی برای پویایی نجوم آماتوری باشد.

اهمیت این موضوع فقط از باب اهمیت خود نجوم آماتوری نیست که در حقیقت به‌ واسطه نقشی است که نجوم آماتوری در ترویج علم ایفا می ‌کند. اما خود نجوم آماتوری از رشته‌ ها و گرایش‌ های تخصصی‌ تری نیز تشکیل شده است که منجمان علاقه ‌مند می ‌توانند در آن راه مسیر خود را با دقت بیشتری ادامه دهند.
نجوم

نجوم آماتوری ایران در چند حوزه تخصصی رشد چشمگیری داشته است که می‌ توان به رصد عمومی، رویت هلال ماه‌ های جوان، ترویج نجوم و عکاسی نجومی اشاره کرد. رصد هلال ماه با توجه به اهمیت خاصی که برای ما مسلمانان دارد در بین رصدگران ایرانی بسیار پیشرفت داشته است تا جایی که چند منجم ایرانی صاحب رکوردهای بین المللی رویت هلال در جهان هستند. پیشرفت وسایل عکاسی و گسترش همکاری ایرانیان با جوامع بین المللی در این حوزه ، عکاسان نجومی کشورمان را نیز تا حدی حرفه ای تر از گذشته کرده است.

اما آیا منجمان آماتور ایرانی محدود به همین چند شاخه هستند؟ پاسخ به طور قطع منفی است. اینک نشانه‌ هایی دیده می‌ شود که افرادی در حال پیگیری سایر رشته ‌ها هستند و امید است که آنها زمینه‌ های جدیدی را به‌ وجود آورند.

اما چه افقی از امکانات پیش روی این علاقه‌ مندان است؟ نمونه‌ های فهرست وار زیر بخشی از فرصت‌ هایی است که نجوم آماتوری ایران دارد: دنباله ‌دارها، نواخترها و ابرنواخترها، اختفای سیارک‌ ها، رصد متغیرها، جستجوی گودال‌ های برخوردی، لکه های خورشیدی، رصد ماهواره ‌ها  و ....

منبع:تبیان

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :