جرم جهان اندکی کم‌تر از تصورات قبلی است - آکا
اندکی کم‌تر از تصورات قبلی,تصور می‌شد,درصد کم‌تر از چیزی,پیش,بین,alt=,src=,مجموعه

جرم جهان اندکی کم‌تر از تصورات قبلی است

    محاسبات جدید نشان می‌دهند که جرم جهان بین 10 تا 20 درصد کم‌تر از چیزی است که تا پیش از این تصور می‌شد
خوشه ی کهکشانی ایبل، مجموعه ای از چندی کهکشان
محاسبات جدید نشان می‌دهند نسبت به آنچه پیش از این تصور می‌شد، جهان دارای ماده‌ی معمولی و تاریک کم‌تری است.

طبق این محاسبات، وزن جهان حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کمتر از قبل تخمین زده می‌شود. این تخمین جدید از بررسی خوشه‌ی کهکشانی «ایبل» ۳۱۱۲ (Abell 3112) به دست آمده است. در سال ۲۰۰۲، منجمان اعلام کردند منشأ اشعه‌ی ایکس تابیده شده از این خوشه، ابرهای گرد و غبار و گازهای بین کهکشانی هستند. ولی مشاهدات جدید رصدخانه ی فضایی چاندارا نتوانست خطوط طیفی مربوط به این‌گونه ابرها را تشخیص دهد.

به همین دلیل منجمان معتقدند اشعه‌ی ایکس تابشی از این خوشه ناشی از برخورد بین الکترون‌ها و فوتون‌های درون فضاست. این امر باعث تغییر محاسبات مربوط به تخمین جرم این خوشه می‌شود.

«مکس بونامنت»(Max Bonamente)، یکی از اعضای تیم بررسی کننده‌ی این خوشه، می‌گوید:"این واقعیت نشان می‌دهد که وزن ابرهای منشأ اشعه‌ی ایکس بسیار کمتر از مقداری است که قبلاً تصور می‌شد".

ماده‌ی تاریک ابتدا به این دلیل مورد توجه قرار گرفت که می‌توانست توضیح دهد چگونه کهکشان‌ها با وجود سرعت زیاد چرخش به دور خود، از هم نمی‌پاشند. اگر ماده‌ی معمولی کم‌تری در ایبل ۳۱۱۲ وجود داشته باشد، ماده‌ی تاریک کمتری نیز برای نگهداری آن مورد نیاز است. و در صورتی که این امر در مورد دیگر کهکشان‌ها نیز صادق باشد، جهان وزن کم‌تری نسبت به آنچه تصور می‌شود خواهد داشت. تأیید نتایج به دست آمده به وسیله‌ی این تیم تحقیقاتی منوط به ماموریت‌های فضایی آتی است که قادر باشند منشأ تابش‌های دریافتی را به دقت مشخص نمایند.

منبع:
www.nojum.ir

 

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :