دنباله‌دار شومیکر-لوی - آکا
دنباله‌دار,سیاره مشتری برخورد کرد,مستقیم یک برخورد خارج,برخورد نخستین,alt=,src=,دنباله‌دار,مستقیم

دنباله‌دار شومیکر-لوی

25 تا 31 تیرماه (16 تا 22 ژوئیه) سالگرد برخورد دنباله‌دار ‎شومیکر-لوی ۹ با سیاره ی مشتری بود. این دنباله دار در سال ۱۹۹۴ با سیاره مشتری برخورد کرد. این برخورد، نخستین مشاهدهٔ مستقیم یک برخورد خارج از سیارهٔ زمین در منظومه شمسی بود.

این رویداد تحت پوشش رسانه‌ایِ گسترده‌ای قرار گرفت و ستاره شناسان سراسر دنیا توانستند آن را مستقیما مشاهده کنند.برخورد دنباله دار شومیکر- لوی ۹ با مشتری، آگاهی‌های تازه‌ای از سیارهٔ مشتری و نقش آن در کاهش زباله‌های فضایی در فضای داخلی منظومهٔ خورشیدی ارائه کرد. دنباله دار شومیکر- لوی ۹، توسط ۳ ستاره شناس به نام‌های کارولین و ایوجین م. شومیکر و دیدید لوی کشف شد.

در ژوئیهٔ ۱۹۹۲، مدار شومیکر - لوی۹ وارد «حد روش» مشتری شد و نیروی کشندی مشتری موجب تکه تکه شدن این دنباله دار گشت. از این پس، شومیکر لوی ۹ به صورت رشته‌ای از قطعات جدا از هم که قطر بزرگترین آن‌ها ۲ کیلومتر بود دیده می‌شد. این قطعات در طی روزهای ۱۶ تا ۲۲ ژوئیه، با سرعتی نزدیک به ۶۰ کیلومتر بر ثانیه، به نیمکره ی جنوبی مشتری برخورد کردند. اثرات روشن این برخوردها از لکه ی بزرگ مشتری هم آسانتر دیده می شد و تا چند ماه پس از برخورد نیز دیده می شد.
منبع: ویکی پدیا

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :