این عکس کجای عالم است؟(21)


با دقت به این تصویر نگاه کنید:رموز جهان

جهان پر از راز و رمزهای مختلفی است که بشر هنوز به آن ها دست نیافته است. میل به شناخت ناشناخته ها انسان را وادار می کند تا به مناطقی که به آن ها دسترسی ندارد نظر اندازد و از طریق تجاربی که تا کنون به دست آورده است حدس و گمان هایی درباره آن ها ارائه کند.

حال به نظر شما دو تصویر بالا مربوط به چه چیزی یا چه مکانی هستند؟ آیا می توانید حدس بزنید که نخستین عکس چه چیزی را نمایش می دهد؟ نظرتان درباره دومین عکس چیست؟ لطفا قبل از خواندن شرح کامل تصاویر، حدس های خود را در قسمت نظرات وارد کنید تا ما و دیگران با تراوشات ذهنی شما بیشتر آشنا شویم!

فراموش نکنید که درست یا غلط بودن حدس های شما مهم نیست آنچه که ارزشمند است تنها تفکر بر روی ناظم این هستی است.

تصویر اول: درخش سبز خورشید

این عکس کجای عالم است ؟21

بسیاری تصور می‌کنند تنها یک افسانه است. برخی آن را حقیقی می‌دانند اما فکر می‌کنند منشأ آن ناشناخته است. افراد ماجراجو از اینکه آن را دیده‌اند به خود می‌بالند: این پدیده درخش سبز خورشید است. حقیقت آن است که "درخش سبز" وجود دارد و منشأ و دلیل آن به خوبی شناخته شده است. همچنان که خورشید غروب می‌کند و از دیده‌ها پنهان می‌شود، آخرین سوسوی نور آن بطور شگفت انگیزی به رنگ سبز دیده می‌شود. این پدیده اغلب در مناطقی با افق دور و کم ارتفاع دیده می‌شود و تنها چند ثانیه به طول می‌انجامد. درخش سبز همچنین در هنگام طلوع نیز مشاهده می‌شود و از نظر زمانی با سختی کمتری دیده می‌شود. در تصویر فوق که در لحظه غروب خورشید از رصدخانه تِید در جزایر قناری اسپانیا گرفته شده است، درخش سبز بی‌نظیری به همراه پدیده کمیاب‌تر درخش آبی، به زیبایی ثبت شده است. البته هیچ بخشی از خورشید واقعا سبز یا آبی نمی‌شود، بلکه این پدیده به این دلیل رخ می‌دهد که لایه‌های جو زمین در برابر نور خورشید مانند یک منشور عمل می‌کنند.

تصویر دوم: مریخ و مریخ نورد فرصت

این عکس کجای عالم است ؟21

پس از جشن هفتمین سالگرد فرود «فرصت» بروی سیاره سرخ، حال این مریخ نورد پر طاقت در لبه دهانه برخوردی متری سانتا ماریا ایستاده است. «فرصت» و خواهر دوقلوی آن، مریخ نورد «روح»، در ابتدا برای ماموریتی 3ماهه به مریخ فرستاده شده بودند. اما همچنان پس از گذشت 7سال، مشغول کاوش بروی این سیاره هستند. مریخ نورد فرصت و سایه آن در پس زمینه این تصویر پانوراما دیده می‌شوند. این تصویر موزاییکی که مکان کنونی «فرصت» را نشان می‌دهد، از عکس‌های گرفته شده توسط دوربین ناوبری این کاوشگر بدست آمده است. پس از7 سال از زمان فرود، حال مریخ نورد فرصت با پیمودن 26.7 کیلومتر بروی این سیاره، به رکوردی بی‌همتا دست یافته است. تیم کنترل «فرصت» قصد دارند پس از کاوش دهانه سانتا ماریا، او را به سفری طولانی به سوی دهانه ایندیور بفرستند. دهانه‌ای به قطر 22 کیلومتر که در 6 کیلومتری سانتا ماریا قرار دارد. لبه برامده دهانه ایندیور را می‌توان در افق سمت راست این تصویر، درست بالای سایه دکل مریخ نورد مشاهده کرد. طی روزهای آینده ارتباط با مریخ نورد‌ها با اختلال مواجه خواهد شد. چرا که مریخ در حین حرکت در مدار خود، از دید زمین با خورشید در یک راستا قرار می‌گیرد.

منبع:تبیان

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :