سوهو به دنبال دنباله دارها - آکا
دنبال دنباله دارها,دنباله دار در مدت زمان 5 سال توسط,دنباله دارها src=,کاری بود که دانشمندان,طول موجهای مختلف,موفقیت دست یافته,نام یک ماهواره,alt=

سوهو به دنبال دنباله دارها


سوهو نام یک ماهواره است که با هدف  بررسی خورشید در طول موجهای مختلف در سال 1995 میلادی به فضا پرتاب شد. اما اکنون این فضاپیما در حوزه‌ای به موفقیت دست یافته که اصلا برای آن طراحی نشده بود. کشف بیش از 1000 دنباله دار در مدت زمان 5 سال توسط سوهو، کاری بود که دانشمندان اصلا انتظار آن را نداشتند.

تالار افتخارات:


وقتی قرار باشد در تالار افتخارات بزرگ‌ترین کاشفان دنباله‌دار‌ها قدم بگذارید، بی‌شک با نام رصدگران سرآمدی همچون رابرت مک‌نات (کاشف ۵۷ دنباله‌دار)، جین و کارولین شومیکر (کاشفان ۳۲دنباله‌دار به‌طور مشترک)، دیوید لوی (کاشف ۲۲ دنباله‌دار) و همچنین کارولین هرشل مواجه می‌شوید.

با این حال رکورد کشف بیشترین تعداد دنباله‌دار در تمام دوران‌ها، در اختیار نه یکی از این رصدگران زمینی بلکه فضاپیمای سالخورده‌ای به نام رصدخانه خورشیدی سوهو است. سوهو که چندی پیش موفق شد ۲۰۰۰امین دنباله‌دار خود را ثبت کند در حوزه‌ای به موفقیت دست یافته که اصلا برای آن طراحی نشده بود. این فضاپیما فقط در طول ۵ سال گذشته ۱۰۰۰دنباله‌دار کشف کرده است که اغلب به‌طور اتفاقی بسیار به خورشید نردیک شده و یا حتی در آن سقوط کرده‌اند.

البته سوهو به ‌تنهایی این دنباله‌دارها را کشف نکرده و هیچ ابزاری هم در آن تعبیه نشده است که به کمک پیامی دانشمندان گروه ماموریت را از حضور دنباله‌داری در میدان دید خود مطلع کند. در واقع تقریبا تمام این دنباله‌دارها را ده‌ها منجم آماتوری کشف کرده‌اند که در گوشه و کنار جهان تصاویر زنده دریافتی از سوهو را زیر نظر گرفته‌اند. تصاویری که توسط ابزار تاج‌نگار طیف‌سنجی زاویه‌باز یا Large Angle and Spectrometric Coronagraph Experiment گرفته شده است.

البته سوهو دیگر در فضا تنها نیست و پس از پرتاب تلسکوپ فضایی استریو (STEREO (Solar Terrestrial Relation Observatory در سال ۲۰۰۶، اکنون پژوهشگران برای بررسی فعالیت‌های تاج خورشیدی، دو چشم روبوتیک در اختیار دارند. همچنان که شکارچیان دنباله‌دار نیز با وجود این دو تلسکوپ تصاویر بیشتری برای جست‌وجو خواهند داشت.

(SOHO ( Solar & Heliospheric Observatory ، یکی از پروژه های مشترک بین ناسا و آژانس فضایی اروپا است که با هدف تهیه عکس از خورشید در طول موجهای مختلف در حدود 15 سال پیش به فضا پرتاب شد. این ماهواره در فاصله ۱۵۰ میلیون کیلومتری خورشید و در نقطه لاگرانژی L1  قرار دارد. داده ها و اطلاعات مختلفی که این تلسکوپ فضایی در طول سال های گذشته در اختیار دانشمندان قرار داده است امکان پیش بینی و بررسی طوفان های خورشیدی، لکه های خورشیدی، شفق های قطبی، میدان مغناطیسی خورشید، تغییرات دمایی سطح خورشید و ...  را به طور چشم گیری افزایش داده است.

تصویر زیر که در طول سال های مختلف از خورشید گرفته شده است یکی از نمونه های خوب برای پی بردن به ارزش کار سوهو است.


منبیع:تبیان

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :