حبابهای فراصوتی ناشی از سیاهچاله ها - آکا
کهکشان دارای سیاهچاله در انتهای,پلاسما شکل می دهد هنگامی,حباب بیرونی,حبابهای,فوران,center;,پلاسما شکل می دهد,پلاسما شکل

حبابهای فراصوتی ناشی از سیاهچاله ها

گروهی از اخترشناسان ، کهکشان بیضوی M84 را با استفاده از رصدخانه پرتو ایکس چاندرا تصویر برداری کردند. این کهکشان دارای سیاهچاله در انتهای یکی از فوران(جت)های خود ، حفره های بزرگی از گاز یونیده شده (پلاسما) شکل می دهد. هنگامی که انرژِی حباب بیرونی به محیط میان ستاره ای نفوذ می کند و پراکنده می شود ، حباب بعدی برای جانشینی آن منبسط می شود. ماده سردتر اطراف سیاهچاله (خارج از افق رویداد) زودتر از ماده داغ جذب می شود

 

به نظر می رسد که سیاهچاله ها می توانند همزمان راه بروند و آدامس باد کنند!! بررسی حبابهای بزرگ پلاسما که سیاهچاله ها با دمیدن گاز آنها را ایجاد می کنند، آشکار ساخته است که ممکن است این حبابها در رشد و تحول سیاهچاله ها نقش مهمی ایفا نمایند.

بسیاری از کهکشانها (شامل کهکشان راه شیری) در مرکز خود سیاهچاله های بسیار بزرگ و پر جرم دارند که به طور مداوم در حال بلعیدن ماده از نواحی اطراف خود می باشد. با نزدیک شدن ماده به سیاهچاله، مواد جمع می شوند و در کنار دیگر موادی که وسط سیاهچاله بلعیده شده بودند قرار می گیرند و انرژی آزاد می کنند. این جریانات، به کوازارها (دورترین اجرام عالم ، فورانهای رادیویی و نشر نور در فضا) نیرو می بخشد .

ترجمه:
فائزه چغاجردی   
منبع

http:/www.universetoday.com/

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :