پنجاه سالگی اولین پرواز انسان به فضا - آکا
پنجاه سال پیش,انتقال داده,نورد روس سوار,توسط,کوچکی,src=,یوری,پیمای

پنجاه سالگی اولین پرواز انسان به فضا

پنجاه سال پیش، در دوازدهم اپریل سال1961 انسان توانست برای نخستین بار به فضا برود. یوری گاگارین، فضانورد روس سوار کپسول کوچکی شد که توسط فضاپیمای وستوک انتقال داده می شد.

گاگارین پس از 108 دقیقه پرواز در فضا سالم به زمین بازگشت. پرواز گاگارین به فضا نقطه عطفی در دانش و تکنولوژی بشر به شمار می رود. پس از سفر گاگارین، برنامه فضایی کشورهای مختلف گسترش یافت و فضانوردان زیادی به فضا سفر کردند. سفر گاگارین در دهه شصت تنها یک موفقیت بزرگ علمی برای بشر نبود، بلکه خود نوعی زورآزمایی سیاسی بین دو ابرقدرت شوروی و امریکا در طول جنگ سرد به شمار می رفت.

اما امروز کاخ سفید پنجاهمین سالگرد سفر تاریخی گاگارین به فضا را به روسیه تبریک گفت و دیمتری مدویدف آن را واقعه یی "انقلابی" توصیف کرد که دنیا را تغییر داد.

روسیه که زمانی پیشتاز برنامه های فضایی بود، اکنون برنامه های فضایی مدرنش با افت مواجه است. با آن هم، به گفته مدویدف، رییس جمهور این کشور، کاوش های فضایی  روسیه تغییر کرده است و هدف آن برخلاف روزهای رمانتیک نخستین، که فرستادن فضانورد به فضا بود، متمرکز بر نتایج عملی ماموریت های فضایی می باشد.

دیمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه ضمن سخنانی به این مناسبت گفت که گشایش مرزهای فضا به روی انسان تحولی در تاریخ بشریت بود. رئیس جمهوری روسیه اعزام اولین انسان به فضا را یکی از بزرگترین دستاوردهای علوم فضایی شوروی خواند و گفت که کشورش کماکان به توسعه علم فضانوردی ادامه خواهد داد.

روسیه قرار است امسال مسوولیت انتقال فضانوردها را به ایستگاه فضایی بین المللی به عهده بگیرد.

یوری گاگارین، که فرزند یک نجار بود در سال 1934 به دنیا آمد. او هنگام پرواز به مدار زمین 27 ساله بود. یوری گاگارین هفت سال پس از پرواز به فضا در سال 1968 در یک سانحه هوایی کشته شد و مرگ او همچنان مانند رازی ناگشوده در ذهن مردم باقی مانده است.

اسناد سری که هفته گذشته در مسکو منتشر شد، نشان می دهد که او برای جلوگیری از برخورد با یک بالون مجبور شد تا جت خود را فی الفور تغیر مسیر بدهد، که این مساله منجر به سقوط هواپیمای او شد.

این اسناد همچنین شایعات موجود را درباره اینکه گاگارین به دلیل حسادت برخی یا جنون حکمفرمایان شوروی کشته شده، رد کرده است.

در همین راستا، قابل یادآوری است که پس از آن که پرواز یوری گاگارین راهگشای سفر به فضا شد، یک شهروند افغان نیز موفق شد به همراه دو فضانورد روس به فضا برود. عبدالاحد مومند در سال 1998 به ایستگاه فضایی میر سفر کرد و نه روز را در آن جا گذراند. مومند چهارمین مسلمانی بود که موفق شده بود به فضا سفر کند.
فراوری: محسن مرادی
بخش دانش و زندگی تبیان

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :