اولین‌ها در تاریخ فضانوردی دنیا - آکا
روزها دنیا مشغول برگزاری مراسم پنجاهمین,دنیا src=,اولین‌ها,تاریخ,پرداخته ایم,زمانی که یوری,هایی,alt=

اولین‌ها در تاریخ فضانوردی دنیا

این روزها دنیا مشغول برگزاری مراسم پنجاهمین سالروز حضور اولین انسان در فضا است و از زمانی که یوری گاگارین در 12 آوریل 1961 در مدار زمین پرواز کرد تاکنون، بیش از 500 فضانورد به فضا سفر کرده اند. به همین مناسبت به بررسی اولین هایی فضانوردی پرداخته ایم.

فضانورد یا کیهان نورد به خلبانی گفته می شود که در فضا سفر می کند. تاکنون برای تعیین معنی دقیق "سفر در فضا" تعاریف مختلفی ارائه شده است. در آمریکا فضانورد به کسی اطلاق می شود که از ارتفاع 50 مایلی (حدود 80 کیلومتری) از سطح زمین بالاتر رود، درحالی که برپایه تعریف فدراسیون بین المللی هوانوردی، پروازهای فضایی آنهایی هستند که بالاتر از ارتفاع 100 کیلومتری انجام شوند.

تاکنون بیش از 500 فضانورد از 38 کشور به فضا سفر کرده اند. اولین فضانورد تاریخ "یوری گاگارین" است که پرواز خود را در مدار اطراف زمین همراه با کپسول Vostok 1 در 12 آوریل 1961 انجام داد.

اولین زن فضانورد تاریخ "والنتینا ولادیمرونا" است که در ژوئن 1963 با کپسول Vostok 6 به فضا سفر کرد.

"آلن شپارد" اولین فضانورد آمریکایی در فضا است که سفر خود را در می 1961 انجام داد.

در 23 جولای 1980، "فام توان" از ویتنام به اولین فضانورد آسیایی تبدیل شد. وی با کپسول روسی "سایوز 37" به فضا رفت.

اولین فضانورد اروپایی که وارد ایستگاه فضایی بین المللی شد "اومبرتو گویدونی" است که در ماموریت STS 100 شاتلهای ناسا شرکت داشت.

در 21 جولای 1969 نیل آرمسترانگ در ماموریت "آپولو 11" به عنوان اولین انسانی که قدم بر روی ماه گذاشت شناخته شد.

جوانترین فردی که به فضا رفت "گرمن تیتوف" بود که در سن 26 سالگی همراه با فضاپیمای Vostok 2 به فضا رفت.

درحالی که پیرترین فضانورد تاریخ "جان گلن" است که در سن 77 سالگی همراه با ماموریت STS-95 شاتل سفر کرد.

طولانی ترین حضور یک فضانورد در فضا به نام "والری ولادیمرویچ پولیاکوف" با 438 روز اقامت در فضا ثبت شد.

دورترین مسافتی که انسان تاکنون به آن سفر کرده است در طول ماموریت آپولو 13 اتفاق افتاد. در این ماموریت فضانوردان به فاصله 401 هزار و 56 کیلومتری از زمین رسیدند.

اولین فضانوردی که در یک ماموریت خصوصی به فضا رفت، "مایک ملویل" است که سفر خود را با فضاپیمای خصوصی SpaceShipOne انجام داد.

باشکوه ترین پرواز یوری گاگارین در 12 آوریل 1961 در ساعت 09:07 به وقت مسکو در داخل کپسول فضایی 4.7 تنی Vostok 1 و با جمله معروف "راه افتادیم" آغاز شد و پس از دور زدن سراسر مدار بیضوی اطراف زمین به ارتفاع حداکثر 302 کیلومتری و حداقل 175 کیلومتر رسید و با سرعت 27 هزار و 400 کیلومتر بر ساعت پرواز کرد.

در مدت پرواز، گاگارین از پشت پنجره فضاپیمای خود آن چیزی را تماشا می کرد که هیچکس تا پیش از آن موفق به تماشای آن نشده بود. بنابراین با پایگاه زمین تماس گرفت و گفت: "زمین آبی است. چه فوق العاده! شگفت انگیز است."

پس از 88 دقیقه پرواز اطراف سیاره ما، بدون در اختیار داشتن کنترل کپسول فضایی که توسط یک رایانه از پایگاه هدایت می شد، کپسول برای بازگشت به زمین در یک حرکت نزولی قرار گرفت و وارد اتمسفر زمین شد.

پس از عبور از اتمسفر، کپسول گاگارین منفجر شد و وی با چتر نجات به زمین رسید. پرواز در ساعت 10:20 به وقت مسکو در مزرعه ای نزدیک به شهر "تاختاروا" به پایان رسید، اما در گزارشات رسمی اعلام شد که گاگارین همراه با کپسول خود به زمین فرود آمده است.
فرآوری:م.ح.اربابی فر
بخش دانش و زندگی تبیان

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :