راه‌اندازی دوباره ی بزرگترین شتا‌ب‌دهنده دنیا - آکا
خیلی زود به دلایل فنی خاموش,نقل از خبرگزاری فرانسه,دوباره,alt=,گزارش,src=,آزمایشگاه,center;

راه‌اندازی دوباره ی بزرگترین شتا‌ب‌دهنده دنیا


به گزارش فارنت و به نقل از خبرگزاری فرانسه برزگترین آزمایشگاه شتاب‌دهنده ذرات جهان که پس از راه‌اندازی خیلی زود به دلایل فنی خاموش شد،  روز شنبه دوباره راه‌اندازی شد.“جیمز جیلایز″ سخنگوی مرکز تحقیقات هسته ای اروپا “سرن” ( Cern) در گفتگو با خبرگزاری فرانسه با اعلام اینکه ” هنوز زمان دقیقی برای راه‌اندازی این آزمایشگاه تعیین نشده است” افزود: اولین ذرات  بار دیگر روز شنبه در برخورد دهنده بزرگ ذرات موسوم به (LHC) به حرکت در آمدند.
این آزمایشگاه در تونلی ۲۷ کیلومتری در مرز میان سوییس و فرانسه و در نزدکی شهر ژنو قرار دارد قرار است اسرار علمی مربوط به خلقت جهان و  ذرات بنیادی طبیعت را گشوده و زمینه را برای شناخت ترکیب ماده و کیهان فراهم کند.
شتاب دهنده “لارج هادرون کولایدر” با این هدف ساخته شد تا شرایط جهان را در زمان وقوع انفجار بزرگ در مقیاس کوچک‌تر شبیه‌سازی کند و به بسیاری از پرسش‌های بنیادین درباره کیهان پاسخ دهد.

اما این شتاب‌دهنده تنها پس از ۹ روز از راه‌اندازی خود در سپتامبر سال ۲۰۰۸  به دلایل برخی ایرادات فنی خاموش شد.
بزرگترین شتاب‌دهنده دنیا حدود ۴۰ دقیقه بعد از آغاز کار پرتوی از ذرات اتمی، اولین دور خود را در داخل دستگاه شتاب دهنده تکمیل کرد اما با گذشت ۹ روز LHC دچار چندین نقص فنی شد.
اول آنکه نقصی الکترونیکی در یکی از بخش‌های متصل‌کننده آهن‌رباهای ابررسانا ایجاد شده بود. همین مساله منجر به نشت هلیوم مایع شد که برای خنک نگه‌داشتن آهن‌رباها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مساله نیز به نوبه خود منجر به افزایش دما و تخریب ۵۳ قطعه از آهن‌رباهای ابر رسانا شد.
منبع:http://www.farnet.ir/

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :