انتقاد از ناسا - آکایران
دانشمندان این سازمان هیچ,مدارگردی 79 میلیون دلاری,همراه داشت,وارد نمی دانند,فراوانی,center;,دانشمندان,مدارگردی 79 میلیون

انتقاد از ناسا


پروژه اخیر سازمان فضایی امریکا که طی آن مدارگردی 79 میلیون دلاری با سرعتی بالا به سطح ماه کوبیده شد، انتقادات فراوانی را به همراه داشت که دانشمندان این سازمان هیچ یک از این انتقادات را وارد نمی دانند.


از جمله این انتقادات میزان غیرقابل محسوس توده گرد و غباری است که قرار بود ده ها کیلومتر به آسمان پرتاب شود، اما بسیاری از ناظران و اخترشناسان آماتور موفق به مشاهده آن نشدند. برخی از دانشمندان در پاسخ به این انتقاد اعلام کردند این آزمایش پرهزینه برای سرگرمی و تفریح نبوده و اهداف علمی ارزشمندی را دنبال می کرده است. «جان کلر» قائم مقام علمی پروژه مدارگرد LRO، مدارگردی که به همراه مدارگرد «ال کراس» به مدار پرتاب شده است، در گفت وگو با مهر توضیحات جدیدی را درباره چگونگی شکل گیری این ماموریت، نتایج کنونی آن و میزان اطلاعاتی که در دست پردازش قرار دارد، ارائه کرد. «کلر» در رابطه با چگونگی شکل گیری پروژه گفت؛ «همان طور که می دانید ماموریت برخورد مدارگرد «ال کراس» با پرتاب بخشی از سکوی راکت Centaur آغاز شد و در نهایت با برخورد مدارگرد با حفره تعیین شده با موفقیت به پایان رسید. این ماموریت به منظور استخراج مواد معدنی نهفته در قسمت های تاریک حفره ای در قطب جنوب ماه و پرتاب آن ها به سمت نور خورشید صورت گرفت.» وی در توضیح انتخاب منطقه از آنها به عنوان مناطق PSR (مناطقی که دانشمندان بر اساس نتایج ماموریت های پیشین آن را منبع احتمالی ذرات یخ و آب      می پندارند) یاد می کند.
پروژه اخیر سازمان فضایی امریکا که طی آن مدارگردی 79 میلیون دلاری با سرعتی بالا به سطح ماه کوبیده شد، انتقادات فراوانی را به همراه داشت که دانشمندان این سازمان هیچ یک از این انتقادات را وارد نمی دانند.
«کلر» در ادامه گفت؛ «این آزمایش کاملاً موفقیت آمیز بوده و تیم «ال کراس» توانست سکوی راکت را با بخشی از منطقه تاریک حفره برخورد دهد؛ ماموریتی که تجهیزات حساس مدارگرد «ال کراس» شاهد آن بود و اطلاعات مربوط به توده خاک و غبار برخاسته از برخورد را قبل از اصابت خود با ماه به ثبت رساند.» وی در ادامه افزود؛ «شاهد برخورد مدارگرد «ال کراس» با حفره مدارگرد LRO بودم که ثانیه پس از برخورد از فاصله 70 کیلومتری به ثبت منطقه برخورد تغییر زاویه داده و اطلاعات مربوط با توده غبار و همچنین حرارت ناشی از برخورد را به ثبت رساند. تغییر حرارت در منطقه برخورد، حتی دو ساعت پس از اصابت مدارگرد با سطح ماه نیز قابل ردیابی بود.» قائم مقام علمی پروژه جدید ناسا برای بازگرداندن انسان به کره ماه و درباره انتقادات وارد شده به ماموریت برخورد مدارگرد ناسا به ماه گفت؛ «با وجود شکل گیری یک آزمایش کاملاً موفق، انتقاداتی در رابطه با غیرقابل رصد بودن این واقعه توسط اخترشناسان آماتور و همچنین ثبت تصاویر ضعیف توسط دوربین خارجی «ال کراس» به این ماموریت وارد شده است. باید بگویم که پیش بینی نتیجه این آزمایش نیز مانند دیگر تجربیات احتمالی بوده و بیان قطعی نتیجه امکان پذیر نبوده است.» وی در ادامه گفت؛ «دانشمندان طی این برخورد انتظار دامنه ای خاص از تابش ها و درخشش ها را متناسب با نوع مواد نهفته در حفره داشتند و درخشش ناشی از این برخورد در نهایت بسیار کمتر از آن چیزی شد که انتظار می رفت. با این حال دانشمندان به هیچ وجه انتظار گنجینه اطلاعاتی را که از این برخورد نصیب آنها شد، نداشتند.»
به نقل از:parssky.com

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :