اولین تصویر از عطارد - آکا
عطارد,تیم دانشمندان فضاپیمای,شدید سطح,مشکلات باعث,توجه باشد,حدود,بسیاری,src=

اولین تصویر از عطارد

سفر به عطارد ( با فاصله ای در حدود 107.2 میلیون کیلومتری از زمین) با چالش‌های حل ناشدنی بسیاری روبروست، چالش‌هایی مانند تابش پرتوهای شدید خورشید، گرما و سرمای شدید سطح سیاره، تصحیح و تنظیم راه و ... ، اما تمام این مشکلات باعث نشد تا انسان به کنکاش این سیاره بی توجه باشد.

تیم دانشمندان فضاپیمای مسنجر ناسا این روزها سخت درگیر تحلیل داده های ارسال شده توسط این فضاپیما از سیاره عطارد هستند.

عطارد اگرچه در رده سیاراتی است که در طول تاریخ، انسان با آن آشنا بوده است اما به دلیل نزدیکی به خورشید و انتقال سریع میان آسمان صبحگاهی و شامگاهی فرصت بررسی دقیق خود را به منجمان زمینی نمی داد و تا پیش از مسنجر تنها سیاره از سیارات داخلی منظومه شمسی بود که بررسی جامعی روی آن انجام نشده بود. اما سرانجام هفته پیش فضا پیمای مسنجر پس از ورود موفق به مدار عطارد به نخستین فضا پیمای زمینی تبدیل شد که به طور مستقل به بررسی سیاره کمتر شناخته شده و کوچک منظومه شمسی می پردازد.

چند روز پیش نخستین مجموعه داده هایی که فضا پیمای مسنجر از مدار سیاره عطارد به زمین ارسال کرده بود مورد بررسی قرار گرفت و نخستین تصویری که تا کنون ابزاری ساخت دست بشر از مدار سیاره گریز پای عطارد تهیه کرده است منتشر شد. این عکس از عرض 62.1 درجه جنوبی و 18.4 درجه شرقی سیاره عطارد گرفته شده است و تفکیک موجود در آن مقدار 2.7 کیلومتر در هر پیکسل است. این تصویر توسط دوربین زاویه باز WAC که برروی عرشه فضا پیمای مسنجر نصب شده ، تهیه شده است و تنها یکی از 363 تصویری است که مسنجر از عطارد به زمین ارسال کرده است. این آغاز فعالیت های تصویر برداری سطحی عطارد است که در برنامه پیش بینی شده مسنجر قرار گرفته است.

مسنجر قادر است رازها و شگفتیهای این سیاره را در دمای 427 درجه سانتیگراد در طول روز و در دمای 100- درجه سانتیگراد در طول شب این سیاره فاش کند. این کاوشگر که هزار و کیلوگرم وزن دارد 3 آگوست 2004 پرتاب شد و 17 مارس 2011 به مدار عطارد رسید

گودال اصلی که در این تصویر دیده می شود و از آن رگه های درخشان بیرون زده است گودال دبوسی با قطر 85 کیلومتر است . گودالی که به واسطه رگه های درخشان بیرون زده از آن برای دانشمندان فوق العاده جذاب است. دبوسی نام خود را از آهنگساز فرانسوی اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 به نام کلود دبوسی وام گرفته است. در سمت چپ و غرب این دهانه اما دهانه مرموز ماتابه ئی با قطر 24 کیلومتر قرار دارد که نام خود را از هنرمند ژاپنی قرن 16 و 17 ایواسا ماتابه ئی گرفته است. این عارضه به دلیل وجود رگه های تیره رنگ اطراف آن برای دانشمند جذاب به شمار می روند.

تعداد تصاویری که کاوشگر مسنجر در روزهای آینده خواهد گرفت به هزار و 185 عکس خواهد رسید و تا پایان سال 75 هزار عکس از عطارد تهیه خواهد کرد. ماموریت این کاوشگر ناسا چندین سال به طول خواهد انجامید اما در سال 2014 یک کاوشگر آژانس فضایی اروپا به نزدیکی مسنجر خواهد رسید.

مسنجر قادر است رازها و شگفتیهای این سیاره را در دمای 427 درجه سانتیگراد در طول روز و در دمای 100- درجه سانتیگراد در طول شب این سیاره فاش کند. این کاوشگر که هزار و کیلوگرم وزن دارد 3 آگوست 2004 پرتاب شد و 17 مارس 2011 به مدار عطارد رسید.

عطارد منبعی از سوال های بی پاسخ برای دانشمندانی است که امیدوارند به کمک ماموریت مسنجر به تعدادی از آنها پاسخ دهند.
فرآوری: م.ح.اربابی فر
بخش دانش و زندگی تیبیان

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :