آکاایران: شروع جا بجایی قطب های مغناطیسی زمین !

آکاایران: مجله علمی ایران : میدان مغناطیسی زمین مانند یک میدان نیرو اطراف سیاره ی ما را احاطه کرده است که زندگی ما را در برابر اشعه های خورشیدی مضر  با منحرف کردن ذرات شارژ شده محافظت می کند.

نه به صورت دائمی ولی این میدان در حال تغییر کردن است به راستی که تاریخ سیاره ی ما شامل دست کم چند وارونسازی مغناطیسی جهانی است که بر اثر آن قطب های شمال و جنوب جا به جا می شوند. بنابراین وارونسازی بعدی کی رخ می دهد و چگونه بر زندگی ما روی زمین تاثیر خواهد گذاشت؟

در طی وارونسازی نیروی جاذبه ی میدان نیرو صفر خواهد بود یا به شکل ضعیف تر و پیچیده تری و ممکن است به ده درصد نیروی حال حاضر خود کاهش یافته و قطب های مغناطیسی را در خط استوا قرار داده یا حتی هم زمان دو قطب شمال و جنوب در یک مکان قرار بگیرند. وارونسازی جاذبه ی زمین به طور میانگین هر یک میلیون سال اتفاق می افتد. هر چند که وقفه ی بین وارونسازی بسیار منظم بوده و می تواند به صورت ده میلیون سال دسته بندی شود.

وارونسازی های موقتی و ناقص هم وجود دارد که رخداد یا انحراف نامیده می شوند که در پی آن قطب های مغناطیسی از قطب های جغرافیایی حرکت کرده و حتی ممکن است قبل از اینکه به محل اصلی خود باز گردند از خط استوا عبور کند.

آخرین وارونسازی کامل به نام Brunhes Matayama تقریبا ۷۸۰۰۰۰سال پیش رخ داده است. وارونسازی موقتی به نام  The laschamp event تقریبا ۹۱۰۰۰سال پیش رخ داده است. کمتر از ۱۰۰۰سال طول کشیده است و تقریبا ۲۵۰سال طول کشید تا قطبش واقعی رخ داده است.

پایان نیرو یا انقراض بزرگ؟

جا به جایی در میدان مغناطیسی طی وارونسازی ، اثر محافظتی آن را ضعیف می کند وباعث افزایش سطح اشعه ها را در سطح کره ی زمین می شود و اگر در زمان حال حاضر اتفاق بیفتد ذرات شارژ شده ایی که به زمین می رسند را افزایش خواهد داد که در پی آن خطر های را برای ماهواره ها،هوانیرو و زیرساخت های الکترونیکی زمینی ایجاد خواهد کرد. طوفان های جغرافیایی که در پی برخورد ناهمسان فوران های بزرگ انرژی خورشید با میدان مغناطیسی ایجاد می شود نمونه ایی از آنچه که در پی محافظت ضعیف مغناطیسی باید انتظار داشته باشیم را به ما نشان می دهد.

در سال ۲۰۰۳طوفان Halloween باعث خاموشی شبکه های برق در سوئد و تغییر مسیر پروازها برای اجتناب از قطع ارتباط و خطر اشعه ها شد. عملکرد ماهواره ها و سیستم ارتباطات را مختل کرد. اما این طوفان در مقایسه با طوفان های اخیر مانند طوفان Carrington event که باعث شفق جوی به پهنای دریای کارائیب شده ، کوچک بود. تاثیر طوفان های بزرگ بر زیرساخت های برقی کنونی هنوزکاملا مشخص نیست. البته  که سپری کردن بدون جریان برق ، گرما، تهویه هوا، جی پی اس و یا اینترنت تاثیر بسزایی دارد. خاموشی گسترده می تواند رکود اقتصادی در پی داشته باشد که منجر به زیان ده میلیون دلار آمریکا در یک روز شود.

درمورد حیاط روی زمین و تاثیر مستقیم وارونسازی بر گونه ی بشر نمی توانیم قطعی بگوییم چه اتفاقی رخ خواهد داد چرا که انسان های امروزی در زمان اخرین وارونسازی وجود نداشته اند.

چندین مطالعه و پژوهش سعی کردند تا ارتباطی بین وارونسازی های گذشته با انقراض های بزرگ روی زمین پیدا کنند و احتمال اینکه بعضی از وارونسازی ها و پدیده های آتشفشانی بزرگ ریشه در یک علت داشته باشند وجود دارد.

هر چند که هیچ مدرکی برای تهدید تحولات عظیم آتشفشانی نیست احتمالا ما تنها مشکل اثر مغناطیسی الکتریکی را خواهیم داشت اگر که  وارونسازی زود اتفاق بیفتد. می دانیم که گونه های جانوری نوعی درک مغناطیسی دارند که آن ها را قادر می می سازند میدان مغناطیسی زمین را بفهمند. ممکن است از آن ها در ناوبری های دور در طی مهاجرت استفاده کنیم اما مشخص نیست که وارونسازی چه تاثیری روی این گونه ها خواهد گذاشت. آنچه که واضح است این است که بشر توانسته است از رخداد هایی چون Laschamp جان سالم به در برده و حیات نیز از صدها وارونسازی کامل که در رکوردهای جغرافیایی ضبط شده است ،زنده مانده است.

می توانیم وارونسازی های جغرافیایی را پیش بینی کنیم؟

حقیقت ساده ای که ما ازموعد وقوع  یک وارونسازی کامل عقب هستیم و این حقیقت که میدان مغناطیسی در حال حاضر به نسبت  ۵درصد در هر قرن کاهش می یابد این احتمال را بیان می کند که میدان مغناطیسی در ۲۰۰۰سال آینده وارونه خواهد شد، تشخیص یک تاریخ دقیق حداقل در این زمان مشکل خواهد بود.

میدان مغناطیسی زمین از مایع مرکز سیاره زمین برهم خوردن آهسته آهن مذاب ساخته شده است و مانند اتمسفر و اقیانوس روش حرکت و جا به جایی آن تحت قوانین فیزیک است.

بنابراین باید قادر به پیش بینی هوای مرکز زمین با دنبال کردن جریانات آن درست مانند پیش بینی هوای واقعی با نگاه کردن به اتمسفر و اقیانوس باشیم.در نتیجه یک وارونسازی ممکن است مانند یک نوع مخصوص از طوفان در هسته ی زمین باشد جایی که میدان مغناطیسی پویا قبل از اینکه دوباره فرو نشیند برای مدتی نامنظم کار کند.

مشکل پیش بینی هوا از چند روز قبل با وجود اینکه ما در کره ی زمین زندگی می کنیم و مستقیما اتمسفر را مشاهده می کنیم بر کسی پوشیده نیست. پیش بینی هوای هسته ی زمین به مراتب مشکل تر خواهد بود خصوصا اینکه ۳۰۰۰کیلومتر سنگ و صخره را در خودش مدفون کرده است که در نتیجه ی آن مشاهدات ما ناکافی و غیر مستقیم می باشد.

هر چند ما کاملا کور نیستیم! ترکیبات اصلی مواد داخل هسته را می دانیم و اینکه این مواد مایع هستند. هرچند که یک شبکه ی جهانی از مشاهده گر های زمینی و ماهواره های چرخشی چگونگی تغییر میدان مغناطیسی را اندازه می گیرند که دید بهتری برای درک چگونگی حرکت مایع هسته به ما می دهد.

کشف اخیر یک جت استریم در داخل هسته دانش ما را افزایش داده و توانایی ما را در اندازه گیری و فهم حرکات هسته افزایش می دهد وبا محاسبات عددی و تجربیات آزمایشگاهی برای مطالعه ی حرکات داخلی سیاره زمین ، دانسته های ما سریعا در حال تکامل است.چشم انداز داشتن توانایی پیش بینی هسته زمین آرزوی دور از دسترسی نیست.

.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :