سیاره ۹ | عضو جدید منظومه ی شمسی		 - آکا
سیاره 9,پلنت ایکس,سیاره ی تازه کشف شده,منظومه ی شمسی,سیارات منظومه ی شمسی,نهمین سیاره منظومه شمسی,سیاره 9 منظومه شمسی.

آکاایران: منظومه ی شمسی برای ما انسان ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. دلیل آن قرار گیری سیاره ی زمین و همینطور خورشیدمان می باشد. از سال ها دور دانشمندان در حال تحقیق و مطالعه بر روی این منظومه و سیارات آن بوده اند تا جایی که دریافتند ۸ سیاره دیگر به همراه قمرهای خود در منظومه ی شمسی قرار دارند. ولی چندی پیش در سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ یکی از کاوشگرهای ناسا به نام WISE از احتمال وجود سیاره ای بزرگ تر از زحل و در فاصله ۱۰ هزار برابری زمین تا خورشید سخن به میان آورده بود و این نتیجه گیری را به زمین مخابره کرد.

نام این سیاره را پلنت ایکس ( Planet X ) یا سیاره ۹ نهادند و امروزه تحقیقات بر روی این سیاره ی عظیم الجثه در حال انجام است. می توان گفت سیاره ۹ عضو جدید منظومه ی شمسی خواهد بود و از این به بعد باید شاهد ۹ سیاره در این قسمت از کهکشان راه شیری بود.

همراه با کارناوال باشید تا با این سیاره بیشتر آشنا شویم.

آکاایران: سیاره ۹ | عضو جدید منظومه ی شمسی

سیاره ۹ ، دنیایی مرموز

شاید شما نیز تاکنون تصور می کردید که منظومه ی شمسی از ۸ سیاره و قمرهایشان تشکیل شده ولی تحقیقات در چند سال اخیر نشان داده که بعد از نپتون ( سیاره ی هشتم ) سیاره ای به اندازه ی ۱۰ برابر بزرگ تر از جرم فعلی زمین در ورای تصور ما در حال چرخش به دور خورشید می باشد.

داستان کشف این سیاره از این قرار است که در مقاله ای که سال ۲۰۱۴ در مجله ی Nature ( از با ارزش ترین مجلات علمی دنیا ) توسط ستاره شناسان چاد تروجیلو و اسکات شپرد منتشر شد خبر از وجود یک سیاره بعد از نپتون می داد. این موضوع در حد یک فرضیه بود تا این که در ۲۰ ژانویه سال ۲۰۱۶، محققان کنستانتین باتیگین ( Konstantin Batygin ) و مایکل براون ( Michael Brown ) از Caltech ( موسسه ی فناوری کالیفرنیا ) توضیحات بیشتری را درباره ی وجود این سیاره ی بزرگ ارائه کردند و مشخص شد که آن وجود دارد.

پیش بینی می شود این سیاره از اندازه ی بسیار بزرگی برخوردار  باشد تا جایی که مشاهده ی آن آسان تر از اجرامی ست که همین فاصله را با زمین دارند. گفته می شود ممکن است در طول گذشت میلیون ها سال به نزدیکی منظومه ی شمسی آمده است. تا به امروز قطر سیاره ۹ حدود 13000 تا ۲۶۰۰۰ کیلومتر تخمین زده شده، چیزی نزدیک به  2 تا ۴ برابر قطر زمین.

,سیاره 9 ,پلنت ایکس,سیاره ی تازه کشف شده

کشف این سیاره

دو ستاره شناس آمریکایی، مایک براون و استاد همکارش کنستانتین باتیگن خبر از مشاهده ی سیاره ۹ در نزدیکی منظومه ی شمسی دادند و بعد از آن نیز تحقیقات گسترده ی خود را اغاز کردند.

مایک براون در این باره می گوید :

این می تواند واقعا سیاره ی نهم باشد. از دوران باستان تا به امروز تنها دو سیاره ی واقعی دیگر یافته شده، و این می تواند سومین باشد. این یک تکه ی بسیار ارزشمند از سامانه ی خورشیدی ما می باشد که باید آن را پیدا کنیم. ما جایگاه های این اجرام و مدارهایشان را پیش بینی کردیم و دیدیم که کاملا با شبیه سازی ها همخوانی داشتند.

ولی در واقعیت هنوز بطور کامل و دقیق این سیاره مشاهده نشده و بر پایه ی مدل سازی و پیش بینی محل آن مشخص شده است. باتگیگین در این باره میگوید:

هنگامی که در شبیه سازی، اجرام دوردست کمربند کویپر ( اجرامی دنباله دار در مدار نپتون )  و اجرامی مانند سدنا در یک تراز جای گرفتند، بسیار حیرت زده شدیم. ولی وجود این سیاره این مدارهای عمودی را هم توضیح می دهد، پس ما نه تنها با یک تیر دو نشان زده بودیم، بلکه نشان دیگری که انتظارش را نداشتیم را هم زدیم. یکی از شگفت انگیزترین یافته ها درباره ی سامانه های سیاره ای بیگانه این بود که رایج ترین گونه ی سیاره در آن ها جرمی میان زمین و نپتون دارد. ما تا به امروز فکر می کردیم که این رایج ترین گونه ی سیاره در سامانه ی خورشیدی ما وجود ندارد.

براون در پایان اضافه می کنید :

من خیلی علاقه مند هستم تا آن را پیدا کنم. ولی اگر شخص دیگری آن را بیابد هم بسیار خوشحال خواهم شد. برای همین است که این مقاله علمی را منتشر کرده ایم. ما امیدوار هستیم کسان دیگری از آن الگو گرفته و جستجو را آغاز کنند. ما اکنون می توانیم به جستجوی این سیاره بپردازیم و کاری کنیم که سامانه ی خورشیدی دوباره ۹ سیاره ای شود.

,سیاره 9 ,پلنت ایکس,سیاره ی تازه کشف شده

نامگذاری این سیاره

هنوز بطور رسمی نامی برای این سیاره انتخاب نشده چرا که تا زمانی که بطور کامل وجود آن تایید نشود نمی توان نامی را بر روی این سیاره نهاد. برای اثبات آن باید از تصاویر اُپتیکال استفاده شود و بعد از آن نامی توسط IAU ( سازمان فضایی اروپا ) بر روی آن می گذراند. برای انتخاب این نام نظر کاشفان سیاره ۹ نیز بسیار مهم می باشد.  جالب است بدانید که احتمال می رود نام انتخابی از میان افسانه ها و داستان های رومیان باستان انتخاب شود.

زمانی که دو کاشف برای اولین بار از وجود این سیاره با خبر شدن نام perturber را بر روی آن گذاشتند و بعد از گذشت مدتی به آن سیاره ۹ گفتند.

,سیاره 9 ,پلنت ایکس,سیاره ی تازه کشف شده

ویژگی های سیاره ۹

در این بخش نگاهی خواهیم داشت به ویژگی های اصلی این سیاره که عبارت اند از مدار، اندازه و ترکیب آن.

۱) مدار

گفته می شود سیاره ۹ در یک مدار بیضی شکل به دور خورشید می چرخد و دور مداری آن 10000 تا 20000 سال زمینی می باشد. این اتفاق اگر صحت داشته باشد به این معناست که سیارات فرا نپتونی ( به سیارات بعد از نپتون فرا نپتونی گفته می شود ) در یک مدار مشخص و مسیر مشابه به دور خورشید در حال چرخش هستند. دانشمندان می گویند اگر این سیاره وجودش اثبات شود یک کاوشگر امروزی می تواند بعد از گذشت ۲۰ سال به آن برسد.

۲) اندازه

اندازه و جرم سیاره ۹، ۱۰ برابر بزرگتر از زمین و قطر آن نیز ۲ تا ۴ برابر بیشتر می باشد. تصور این که چنین سیاره ای در این فاصله قرار گرفته می تواند به خودی خود جالب باشد ولی حال تصور کنید نوعی از حیات فرازمینی نیز بر روی سطح و یا زیر پوسته ی آن نیز وجود داشته باشد. به نظر شما چقدر احتمال حقیقت داشتن چنین فرضیه ای امکان پذیر می باشد؟

۳) ترکیب و جنس

گفته می شود جنس این سیاره مانند نپتون و اورانوس مخلوطی از سنگ، یخ و گاز باشد. 

,سیاره 9 ,پلنت ایکس,سیاره ی تازه کشف شده
,سیاره 9 ,پلنت ایکس,سیاره ی تازه کشف شده

زندگی بر روی سیاره ۹

بسیاری از انسان ها از این که منظومه ی شمسی تنها از هشت سیاره تشکیل شده است دلسرد بودند زیرا در هیچ یک از این سیارات حیات وجود نداشت. ولی کشف این سیاره و مشخص شدن وجود سیاره ۹ خبری خوشحال کننده و در عین حال تامل برانگیز می باشد. این که منظومه ی ما می تواند عضوی جدید داشته باشد به تنهایی می تواند بسیار جذاب باشد و مطمئنا سوالات بی پاسخ زیادی را به دنبال خواهد داشت.

دانشمندان در حال تلاش هستند تا با استفاده از داده ها و همینطور تلسکوپ ها بتوانند اطلاعات بیشتر و مفید تری را درباره ی این سیاره بدست بیاورند. اگر کشف این سیاره تایید شود سومین سیاره ای خواهد بود که در عصر مدرن شناخته شده است.

یک سوال مهم توانسته تعجب همگان را بر انگیزد:  این سیاره به دلیل فاصله ی دوری که از خورشید دارد سطح آن باید یخ زده باشد ولی چگونه می تواند در این فاصله قرار گیرد و به دور خورشید نیز بچرخد؟

بسیاری بر این باور هستند که حیات به شکلی که ما می شناسیم امکان ندارد بر روی این سیاره در حال جریان باشد ولی ما به شما می گوییم که اشکال حیات می توانند بسیار متفاوت تر از تصورات هر انسانی باشد. در نتیجه ممکن است موجوداتی هر چقدر بَدَوی بر روی سیاره ی ۹ در حال ادامه ی حیات خود باشند. جالب است بدانید به دلیل اندازه ی بزرگ این سیاره و همینطور مدار نسبتا کج آن نسبت به دیگر سیارات، خارج از محدوده ی منظومه ی شمسی یا بهتر است بگوییم در مرزی ترین نقطه ی آن در حال پیچ و تاب خوردن می باشد.

,سیاره 9 ,پلنت ایکس,سیاره ی تازه کشف شده

درباره ی این سیاره بیشتر باید دانست

موضوع فاصله ی سیاره ۹ نسبت به خورشید به تنهایی می تواند خارق العاده باشد زیرا ۱۵ هزار سال زمینی طول می کشد تا یک دور کامل به دور خورشید بچرخد در حالی که این چرخش برای سیاره نپتون تنها ۱۶۵ سال طول خواهد کشید.

تنها دلیل این که در چند سال اخیر موفق به کشف سیاره ۹ نشده بودیم همین چرخش طولانی مدت و فاصله اش بوده است.

با توجه به تمامی داده ها دانشمندان خوشبین هستند و تخمین می زنند که در ۵ سال آینده به راحتی بتوانند اطلاعات دقیق تر و بهتری را نسبت به این سیاره بدست بیاورند و مورد مطالعه قرار دهند.

از این به بعد سیاره ۹ می تواند خوراک فیلم های سینمایی و رمان های علمی تخیلی شود.

,سیاره 9 ,پلنت ایکس,سیاره ی تازه کشف شده

سخن آخر

فکر می کنید سیاره ی بعدی که انسان می تواند به آن قدم بگذارد همین سیاره ی جدید، سیاره۹ است؟ چه تصوری از آن و حیات بر روی آن دارید؟

بدون شک باید منتظر بود تا اطلاعات بیشتری از آن منتشر شود تا اینکه بتوانیم برای زندگی روی آن تصمیم بگیریم. یا حتی شاید در این مدت سیاره ی جدید کشف شود؟!

نظرتان چیست؟

.

منبع :karnaval.ir

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :