پرتاب رصدخانه فضایی ژاپن به تعویق افتاد  - آکا
پرتاب تلسکوپ فضایی ژاپن به علت شرایط نامساعد آب و هوایی به تعویق افتاد. پرتاب این رصدخانه فضایی که قرار بود ۲۳ بهمن ماه از پایگاه فضایی تانگاشیما انجام شود
آکاایران: پرتاب رصدخانه فضایی ژاپن به تعویق افتاد
1 سال پیش
نظر بدهید
توسط سعید عباسی

آکاایران: پرتاب رصدخانه فضایی ژاپن به تعویق افتاد

نوشته شده توسط سعید عباسی

پرتاب تلسکوپ فضایی ژاپن به علت شرایط نامساعد آب و هوایی به تعویق افتاد. پرتاب این رصدخانه فضایی که قرار بود ۲۳ بهمن ماه از پایگاه فضایی تانگاشیما انجام شود به زمان دیگری موکول شد.
تلسکوپ فضایی استرو- اچ قرار است طی یک ماموریت سه ساله به جستجوی پرتوهای ایکس و گاما و رصد سیاه چاله ها و اندازه گیری ساختار جهان بپردازد. ستاره شناسان توسط اطلاعات دریافتی از استرو-اچ می توانند چگونگی شکل گیری و تکامل خوشه های کهکشانی را مطالعه کنند. اکتشافات این رصدخانه فضایی به دانشمندان کمک می کند تا به اطلاعات بیشتری درباره چگونگی پیدایش عناصر ضروری حیات مانند کربن و اکسیژن پس از انفجار بزرگ دست یابند. این رصدخانه فضایی مجهز به ۴ ابزار ویژه و دو تلسکوپ پیشرفته است و ادامه ماموریت هایی است که ژاپن از اواخر دهه ۱۹۷۰م. آغاز کرده است. از آنجا که جوّ زمین مانع از دریافت اشعه های کیهانی توسط تلسکوپ های زمینی است، به همین علت تلسکوپ های فضایی در مدار زمین مستقر می شوند تا پرتوهای ایکس و گاما را شناسایی کنند. رصدخانه آسترو-اچ ژاپن که ۳ تن وزن دارد، در قسمت بالایی پرتابگر موسوم به «اچ.۲٫» قرار می گیرد و ۱۴ دقیقه پس از پرتاب، به ارتفاع ۶۰۰ کیلومتری زمین می رسد. سپس در مراحل بعدی، صفحات خورشیدی باز شده و انرژی الکتریکی رصدخانه را فراهم می کند. تاریخ جدید پرتاب این تلسکوپ فضایی که محصول مشترک سازمان فضایی ژاپن و ناسا است بزودی اعلام می شود.

مهندسان در پایگاه زمینی در حال آماده سازی تلسکوپ فضایی استرو-اچ برای انتقال به سکوی پرتاب در مرکز فضایی تانگاشیما در ژاپن هستند.

تلسکوپ فضایی ژاپن تلسکوپ صفحات خورشیدی فضا نجوم
.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :