آکاایران: کشف دو سیاره قابل سکونت توسط فضاپیمای کپلر

آکاایران: مجله علمی ایران: یک تیم بین المللی از دانشمندان با استفاده از تلسکوپ کپلر ناسا اعلام کردند بیش از صد سیاره فراخورشیدی پیدا کردند.

در میان این لیست، چهار سیاره دارای ستاره مادر، با فاصله ۱۸۱ سال نوری از ما وجود دارند که دانشمندان معتقدند امکان حیات بر روی آنها نیز دور از ذهن نیست.

K2-72 یک ستاره ی کوتوله M است که چهار سیاره به دورش می گردند و در جهت صورت فلکی دلو قرار دارد. محققان معتقدند که این چهار سیاره می توانند سنگی بوده و در فاصله نزدیکی به دور ستاره شان می گردند. خنکی نسبی K2-72 بدین معنی است که ممکن است دو مورد از این سیارات قابل سکونت باشند.

تمام سیارات گردان به دور K2-72 کوچک هستند، آن ها تقربیا بین ۲۰ تا ۵۰ درصد بزرگتر از قطر زمین هستند. به همین علت، دو مورد از این سیارات در زمره سیارات قابل سکونت قرار می گیرند. سطح پرتو افکنی این ستاره در مقایسه با پرتوهای یافته شده بر روی زمین، شرایطی را به وجود می آورد که احتمال وجود آب مایع در سطوح این سیارات را بیشتر می کند.

کشف K2-72 یک گوهر گران بها در میان انبوهی از سیارات جدید فراخورشیدی توسط تیمی از محققان آزمایشگاه نجومی دانشگاه آریزونا است که با استفاده از فضاپیمای کپلر، ۱۹۷ سیاره کاندید کشف کردند که ۱۰۴ مورد از آنها به عنوان سیارات فراخورشیدی تایید شده اند. از بخشهای قابل توجه این کشفیات، یافتن تصادفی این سیارات فراخورشیدی است. در سال ۲۰۱۲ رصدخانه فضایی شروع به سوء استفاده و دزدی از تلسکوپ با هدف ویژه ثابت کردن آن به سوی قسمت حساس و ویژه ای از آسمان در طول ماموریت اصلی اش کرد.

خوشبختانه مهندسان ناسا به طور زیرکانه ای این مشکل را حل کردند. با محاسبه ی فوتون های ساتع شده از خورشید، این تیم از ناسا موفق به تثبیت تلسکوپ برای ماموریت جدید K2 شدند که شامل مشاهده قسمت عظیمی از آسمان در طول خسوف و کسوف و هدف اصلی اش شناسایی ستارگان سرد و کوتوله قرمز مانند K2-72 بود.

لن کراسفیلد اخترشناس دانشگاه آریزونا دراین باره گفت: “وظیفه کپلر در آغاز، انجام بررسی های آماری بود، ولی ماموریت K2 بر روی ستارگان درخشان و نزدیک و انواع گوناگون سیارات متمرکز بود. این ماموریت جدید به معنای یافتن اطلاعات بیشتر در مورد ستارگان راه شیری است که به ما کمک می کند تا درک بهتری از سیستم های فراخورشیدی رایج در کهکشان داشته باشیم.”

کراسفیلد به آمینا خان در لس آنجلس تایمز گفت: “کپلر نشانه های موثقی از وجود تعداد بسیاری از سیارات، مخصوصا سیارات کوچک اطراف این کوتوله های قرمز، کوچک و سرد پیدا کرده است. این یافته ها بسیار هیجان انگیز است، چراکه تعداد این کوتوله های قرمز و سرد به طور چشمگیری از ستارگانی مانند خورشید بیشتر است.”

با یافته های کپلر، ستاره شناسان هم اکنون اشتیاق زیادی برای مطالعه این دنیاهای بیگانه با استفاده از تلسکوپ های زمینی و فضایی دارند؛ به این امید که این کشفیات منجر به یافتن جنس این سیارات و امکان وجود حیات بر روی آنها منجر شود.

استیو هاول دانشمند پروژه K2 از مرکز تحقیقاتی ایمز ناسا در مافت کالیفرنیا گفت: “این لیست معتبر از سیارات فراخورشیدی از ماموریت K2 بیانگر این واقعیت است که این بررسی هدفمند از ستارگان درخشان و نزدیک باعث کشف بسیاری از سیارات جدید شده است.”

این اهداف به انجمن های ستاره شناسی این اجازه را می دهد تا اطلاعات ارزشمندی را به وسیله تلسکوپ وب جیمز در مورد اتمسفر سیارات برای مطالعات اولیه به راحتی جمع آوری کنند.

.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :