آکاایران: ستاره شناسان «مسیر برفی» یک ستاره را شناسایی کردند

آکاایران: مجله علمی ایران: ستاره شناسان توانستند مسیر برفی یک ستاره را برای اولین بار مشاهده کنند – جایی که بخار آب سطح ستاره را در برمی گیرد و تبدیل به یخ و برف می شود.

معمولا این مرز بسیار به ستاره نزدیک است و ستاره شناسان قادر به مشاهده آن نیستند ولی یک انفجار ناگهانی نورانی، خطی برفی در این سیستم جوان خورشیدی به جای می گذرد که حتی از زمین نیز قابل مشاهده است. شما می توانید این مرز را در تصویر هنرمندانه بالا ببینید.

این مسئله ای مهم برای ستاره شناسان است، زیرا می تواند به دانش ما درباره ی چگونگی تشکیل یخ در سیارات، گرد هم آمدن انبوهی از ذرات غبار و این که این توده ها چگونه برای تشکیل دنباله دارها ضروری هستند، کمک کنند، علاوه بر این سیارات یخی مانند نپتون با هسته ای بزرگ ممکن است که در داخل سیارات غول پیکر گازی مانند مشتری باشند.

در هنگام تولد یک ستاره، محیط آن با گازها، گرد و غبار زیاد و بقایای ستارگان دیگر محصور شده است و از خرده سنگ های آن، سیاراتی که در مدارش خواهند چرخید، به وجود می آیند.

در روزهای اولیه تولد، ستاره در حال گرم شدن است و معمولا این گرما به اندازه ای است که آب را تا شعاع ۴۵۰ میلیون کیلومتر ( ۲۸۰ میلیون مایل) تبدیل به بخار کنند. این فاصله بسیار زیادیست و تاکنون تلسکوپ های روی زمین قادر به دیدن آن نیستند. قابل توجه است که در فضا، آب به خاطر فشار بسیار پایین حالت مایع خود را از دست می دهد.

ولی ستاره ی V883 جبار در منظومه جبار که ۱۳۵۰ سال نوری از ما فاصله دارد، به خاطر سقوط برخی از گازهای جو خود به داخلش شروع به گرم شدن کرده است. نتیجه این گرمای اضافه بخار شدن آب تا شعاع ۶ میلیارد کیلومتر است؛ تقریبا تا جایی که پلوتو در منظومه شمسی ما نسبت به خورشید قرار دارد.

این بدین معناست که محققان برای اولین بار مرز یخ/بخار آب یا مسیر برفی را با استفاده از آتاکامای میلیمتری/ریزمیلیمتری بزرگی در چین (ALMA ) شناسایی کنند. این تیم بین المللی نتایج تحقیقاتشان را در Nature منتشر کرده اند.

در تصویر زیر شما می توانید تفاوت بین مسیر برفی معمولی در بالا و مسیر برفی جدید در پایین را مشاهده کنید:

محققان در ابتدا انتظار داشتند که تنها فروپاشی ستاره را ببینند ولی به جای آن مسیر برفی را مشاهده کردند. لوکاس سیسا فضانورد و سرپرست این تحقیق از دانشگاه دیگو پورتالز در شیلی گفت: “مشاهدات ALMA بسیار شگفت انگیز است.”

یکی از اعضای تیم به نام ژواهوان ژو از دانشگاه پرینستون اضافه کرد؛ این توضیع یخ در اطراف یک ستاره جوان برای تشکیل سیارات ضروری است و حتی باعث ایجاد حیات در زمین شده است. مشاهدات ALMA باعث شد تا دانشمندان در مورد چگونگی و محل شکل گیری سیارات جوان در صفحه گازی اطلاعات بسیار مفیدی بدست بیاورند.

وجود یخ برای شکل گیری سیارات بسیار مهم است زیرا ستاره شناسان براین باورند که بر نحوه و محل شکل گیری این گونه سیارات تاثیر بسزایی دارد.

در داخل مسیر برفی، زمانی که آب تبخیر می شود، فرضیه ستاره شناسان این است که سیارات سنگی و کوچکی مانند مریخ و زمین در این ناحیه تشکیل شده اند و خارج از آن سیارات بزرگ یخی مانند مشتری به خاطر وجود یخ به آسانی شکل می گیرند.

ژو در ادامه افزود: “از آنجایی که ورای مسیر برفی یخ فراوان تر از گرد و غبار است، سیارات می توانند از مواد سنگی تشکیل شده و سریع تر افزایش حجم پیدا کنند. به این ترتیب سیاراتی مانند مشتری و زحل می توانند پیش از ناپدید شدن صفحه گازی تشکیل شوند.” این متناسب با درک ما از چگونگی تشکیل منظومه شمسی است ولی کماکان مطمئن نیستیم که این اتفاق برای دیگر ستارگان نیز رخ داده باشد.

براندا ماتیوز ستاره شناس شورای تحقیقات ملی کانادا که در این تحقیق شرکت نکرده بود در News & Views نوشت: “در واقع موقعیت مسیر برفی در طول زمان می تواند به دانش ما از نحوه شکل گیری سیارات کمک کند.”

نتیجه این پژوهش مدل هایی را پیش بینی می کند که چگونه سیارات سنگی در مسیر برفی به آرامی و سیارات بزرگ گازی در خارج آن سریعا شکل گرفته اند. ما هنوز راه زیادی برای یافتن چگونگی شکل گیری سیارات از گرد و غبار اطراف ستاره ها در پیش داریم و باید تحقیقات بیشتری برروی اینگونه مسیرهای در اطراف ستارگان انجام شود، ولی ما یک قدم به هدف نزدیک تر شده ایم.

ژو همچنین افزود: “ما در حال حاضر شواهد مستقیمی بر شکل گیری سیارات در مناطق سرد مساعدی در اطراف ستاره های دیگر در دست داریم.”

.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :