منحرف کردن مدار سیارک ها توسط فضاپیما
ناسا از آخرین طرح خود برای ساخت فضاپیمایی رونمایی کرده که می تواند با یک سیارک برخورد کرده و مسیر آن را تغییر دهد.

آکاایران: منحرف کردن مدار سیارک ها توسط فضاپیما

آکاایران: مجله علمی ایران : ناسا از آخرین طرح خود برای ساخت فضاپیمایی رونمایی کرده که می تواند با یک سیارک برخورد کرده و مسیر آن را تغییر دهد.

به گزارش دیلی میل، دانشمندان امیدوارند این سامانه که “دارت”(Dart) نام گرفته در سال ۲۰۲۲ به اولین هدف سیارکی خود برخورد کند.

دارت نخستین ماموریت ناسا برای نشان دادن توان انسان ها جهت مقابله با یک سیارک، تغییر دادن مدار آن و در نهایت محافظت از زمین در مقابل برخورد این اجرام کیهانی با زمین در آینده است.

هدف فضاپیمای “دارت” سیستم سیارکی به نام “دیدیموس” (Didymos) است که در سالهای ۲۰۲۲ با فاصله ۱۱ میلیون کیلومتر از کنار زمین عبور خواهد کرد.

“دیدیموس” نامی یونانی برای واژه”دوقلو” است زیرا این جرم کیهانی در واقع یک سیستم دوگانه سیارکی است و دارای دو سیارک است. یکی از این اجرام Didymos A نام دارد که اندازه آن حدود ۷۸۰ متر است و سیارک کوچک تر که حول آن مدارگردی می کند، نیز Didymos B نام دارد و اندازه آن ۱۶۰ متر گزارش شده است.

دارت به اندازه یک یخچال است و با سرعتی ۹ برابر سرعت یک گلوله یعنی ۵.۹۵۵ کیلومتر در ثانیه به سیارک کوچک تر یعنی Didymos B برخورد خواهد کرد.

دانشمندان ناسا از سال ۲۰۰۳ در حال بررسی این سیستم سیارکی هستند و Didymos A یک شی صخره ای است و ساختار آن به سیارک های دیگر شباهت دارد. با این حال، ترکیب Didymos B ناشناخته است اما اندازه آن مانند سیارک های دیگر است و می تواند در صورت برخورد با زمین اثرات منطقه ای ایجاد کند.

پروژه “دارت” گامی اساسی در اثبات توانایی های انسان در محافظت از سیاره زمین در مقابل برخورد سیارک ها به شمار می آید.

.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :