آکاایران: گوش بزرگ زمین برای شنود از موجودات هوشمند ورای سیاره ما

آکاایران: ۵۰ سال است که دانشمندان با تمام امکانات و مقدورات علمی و فناوری های موجود، وجب به وجب آسمان را در تکاپوی جستجوی علائم رادیویی برآمده از موجودات هوشمندی ورای سیاره ما با دقت تحت نظر گرفته اند و طی نیم قرن انتظار و چشم دوختن به فضا با امید دریافت حداقل نشانه هایی از حیات بیگانه، لحظه ای از پای ننشسته و حتی امروز شاهدیم که با جدیتی مضاعف و در قالب پروژه ای بین المللی درصدد ارتقا و توسعه ابزار شنود این حوزه و ارائه ابررادیوتلسکوپ های منحصربه فردی برآمده اند که امید است خبرهای دلگرم کننده ای را از ماورای زمین به گوش زمین برسانند.

 

 

پیرو همین تلاش ها و با معرفی یک ابررادیوتلسکوپ دیگر به جمع بزرگان شنود رادیویی فضا، پیش بینی می شود چینی ها تا چند سال دیگر و تا سال ۲۰۱۶، اتفاق مهمی را در رادیو اخترشناسی رقم بزنند و در رقابت گرم بین المللی رادیوتلسکوپ ها با نامزد غول آسای خود موسوم به FAST یا «رادیوتلسکوپ کروی با دهانه ۵۰۰ متری» گوی سبقت و برتری را از سایر ابررادیوتلسکوپ های دنیا بربایند.

 

پروژه ساخت و ساز این غول استراق سمع امواج فرازمینی در استان گوئیژو واقع در جنوب چین کلید خورده است؛ این ناحیه تقریبا دورافتاده چین، قرار است ماوای بزرگ ترین رادیوتلسکوپ تک بشقابی دنیا شده و این میهمان نوین را در یک فرورفتگی طبیعی میزبانی کند. ابررادیوتلسکوپ چینی ها بی شباهت به رادیوتلسکوپ مشهور جهان یعنی آرسیبو واقع در پرتوریکو نیست، اما از قرار معلوم، غول رادیویی چینی ها به مراتب بزرگ تر، سریع تر و حساس تر از آرسیبوی معروف خواهد بود.

 

 

اما فارغ از حاشیه و خبرهای پیرامون غول بعدی شنود ماورای زمینی، یک ویژگی اساسی در نامزد مدعی رقابت جهانی رادیوتلسکوپ ها وجود دارد که بیش از همه نگاه ها را متوجه خود می سازد. در واقع آنچه که بشقابی با دهانه ۵۰۰ متری این رادیوتلسکوپ را ویژه و برجسته می سازد، حضور ۴۴۰۰ صفحه آلومینیومی مثلثی شکل معلق در داخل بشقاب است که از قضا هر یک از این اجزا می تواند به منظور تغییر دادن و عوض کردن فرم کلی بشقاب تلسکوپ، تنظیم و تغییر موقعیت یا وضعیت دهند.

 

نکته جالب و ظریف قضیه ابرماشین شنود چینی ها نیز در همین قابلیت تنظیم شوندگی واحدهای فرم دهنده بشقاب آن است؛ چراکه چنین امکانی به معنای آن است که رادیوتلسکوپ FAST گرچه ریشه در زمین منطقه دارد، ولی در عین حال از برخی قابلیت های مانوری نیز برخوردار خواهد بود.

 

از عوامل مهم انتخاب ناحیه گوئیژو جهت برپایی رادیوتلسکوپ، پرت بودن این مکان و کلا آزاد بودن ناحیه از تداخل و مزاحمت انتقالات رادیویی حاصل از مناطق پرجمعیت است. دورافتادگی و رها بودن از تداخل و حضور انتقالات رادیویی موضوع بسیار مهمی است که رادیواخترشناسان تحت عبارت «سکوت طلایی» از آن یاد می کنند و به وضعیت مطلوب ناحیه شنود به لحاظ سکوت رادیویی و عدم حضور هرگونه برنامه های پخش رادیو تلویزیونی در منطقه هدف اشاره دارد.

 

 

نکته جالب توجه دیگر در مورد ابررادیوتلسکوپ چینی ها به قدرت مانور بشقاب آن و به عبارتی سطح دریافت متغیر آن برمی گردد. جریان از این قرار است که هر چند هر دو رادیوتلسکوپ فست و آرسیبو تک بشقابی و پایه ثابت هستند، ولی عملکرد جمع آوری متفاوتی دارند. در حالی که به اعتقاد اهل فن طراحی بشقاب ثابت رادیوتلسکوپ آرسیبو به معنی محدودیت مانور آن و تنها کاربرد ۲۲۱ متر از بشقاب ۳۰۵ متری در هر نوبت جمع آوری اطلاعات است، اما رادیوتلسکوپ رقیب از قدرت جمع آوری کل بشقاب خود برخواهد آمد و در نتیجه توانایی اسکن دامنه بیشتری از آسمان را خواهد داشت. البته امتیازات غول شنود چینی ها به همین جا ختم نمی شود؛ چراکه این رادیوتلسکوپ از قابلیت انحراف زاویه دید منحصر به فردی نیز بهره مند است که با کج کردن ۴۰ درجه ای زاویه دید از راستای عمودی، دامنه نگاه آن را بشدت افزایش می دهد.

 

نکته: با تحقیق در مورد هوش فرازمینی قادر به پایش و ردزنی ضعیف ترین سیگنال های فرازمینی و همچنین تحقیق برای یافتن شواهدی از ملکول های پیچیده و بلوک های ساختمانی حیات خواهیم بود.

 

 

از قرار معلوم این رادیوتلسکوپ در مقایسه با رادیوتلسکوپ آرسیبو، توان دیدی تا ۳ برابر ژرف تر را به دل فضا فراهم می کند و از رهگذر همین قابلیت دید عالی قادر به تولید نافذترین تصاویر رادیویی از گازهای بین ستاره ای، تب اخترها، ابرنواخترها، سیاهچاله ها و سایر پدیده ها و رویدادهای نجومی می شود و بالطبع انتظار می رود این ابزار مدرن در راه شکار سیگنال های برآمده از تمدن های فرازمینی نیز به کار برده شود.

 

اما جان گرفتن مفهوم رادیوتلسکوپ کروی با دهانه بشقاب ۵۰۰ متری یا همان FAST به موازات همکاری و مشارکت چینی ها در پروژه کلان بین المللی SKA (آنتن رادیویی کیلومترمربعی) شروع شد. شاید از زمانی که معلوم شد پروژه عظیم و پرهزینه اسکا نهایتا خانه خود را در یکی از دو قاره آفریقا و اقیانوسیه (آفریقای جنوبی و استرالیا) پیدا خواهد کرد، چینی ها به فراست تدارک چنین پروژه عظیمی در خاک خود افتادند، اما ظاهرا چینی ها در سال ۱۳۸۵ (۲۰۰۶) تصمیم خود را برای تنها پیش رفتن در حوزه شنود رادیویی فرازمینی با چنین وسعتی گرفته بودند و سرمایه های پیش بینی شده برای سهم خود از پروژه بین المللی اسکا را به ساخت و راه اندازی محصول خودشان اختصاص دادند. پروژه SKA در واقع سامانه ای از هزاران آنتن رادیویی به هم پیوسته است که برای عملیاتی شدن کامل ماموریتش در سال ۲۰۲۴ به منظور رصد بسامدهای رادیویی عالم برنامه ریزی می شود.

 

 

 

این پروژه تداخل سنج عظیم، مجموعه ای بزرگ مشتمل بر ۷۰ سازمان از ۲۰ کشور مختلف را در بر می گیرد. در این میان برخی از صاحب نظران معتقدند، پروژه رادیوتلسکوپ های عظیم ازجمله FAST را می توان در حکم فرصتی مغتنم برای تلاش بیشتر در حوزه شنود فرازمینی دانست؛ به عنوان مثالی شاخص پروژه شنود سیگنال های فرازمینی (SETI) که وظیفه گوش سپردن به سیگنال های ارسال شده از سوی تمدن های احتمالی مستقر در ماورای زمین را بر عهده دارد، در سال ۱۳۷۴(۱۹۹۵) و در تلاشی برای پیمایش ۱۰۰۰ ستاره شبیه به خورشید، پروژه معروف فونیکس را به اجرا درآورد تا برای شنیدن هرگونه سیگنال رادیویی خارجی، گوش هایش را بیش از پیش تیز کند.

 

اکنون نیز انتظار می رود با گنجانده شدن رادیوتلسکوپ فست به این ماجرا شاهد افزایش میدان عمل پروژه فونیکس باشیم؛ چراکه امکان پیمایش ۵۰۰۰ نمونه از نزدیک ترین ستارگان شبیه به خورشید را فراهم خواهد کرد. از طرفی این رادیوتلسکوپ می تواند به لحاظ نظری امکان تماس با مبدأ فرازمینی را تا مسافت های دوردست ۱۰۰۰ سال نوری نیز امکان پذیر سازد. در واقع رادیوتلسکوپ عظیم فست می تواند همان چشم رادیویی باشد که برای کشف و ردیابی همسایگان فرازمینی هوشمندمان به آن نیاز داریم.

 

چنین ابرگوش هایی می توانند به ترسیم نقشه توزیع کیهانی هیدروژن کمک شایانی نمایند که به نوبه خود کمکی به درک انرژی اسرارآمیز عالم خواهد بود؛ یعنی همان منبع مرموزی که تصور می شود عامل محرک و موجب انبساط عالم است. نظر به این که تحقیق در مورد هوش فرازمینی همواره در صدر فهرست ماموریت های راه اندازی رادیوتلسکوپ ها قرار دارد، چنین پروژه های شنودی قادر به پایش و ردزنی ضعیف ترین سیگنال های فرازمینی و همچنین تحقیق برای یافتن شواهدی از ملکول های پیچیده و بلوک های ساختمانی حیات خواهد بود و ابررادیوتلسکوپ ها همچنین می توانند نگاهی به گذشته و زمانی بیندازند که نخستین ستارگان پا به عرصه وجود می گذاشتند.

 

 

   مهریار میرنیا

گردآوری و تنظیم:گروه علم و فن آوری آکا ایران
.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :