آکاایران: بیگ بنگ: نتیجه بررسی هزاران ستاره دوردست به دنبال وجود سیگنال­ های لیزری – که برخی دانشمندان عقیده دارند می­ تواند نشان­ دهنده وجود حیات پیشرفته بیگانه باشد – بیهوده از آب در آمد که ضربه­ ای بر پیکرۀ عقیده کسانی بود که امید به یافتن حیات بیگانۀ میان ستاره­ ای در آینده ­ای نزدیک داشتند.

آکاایران: در بزرگترین بررسی کیهانی هیچ اثری از بیگانگان هوشمند یافت نشد!

به گزارش بیگ بنگ، در یک پژوهش، محققان نورهای دریافتی ۵۶۰۰ ستاره در کهکشان راه­ شیری را بررسی کردند – که ۲هزار عدد از آنها امکان وجود حیات را دارا بودند – اما هیچ ­چیزی پیدا نکردند. فرض بر این است که یا حیات بیگانه همانند انتظار ما از لیزر استفاده نمی ­کنند و یا اصلا حیات بیگانه ­ای در این اطراف از کهکشان ما موجود نیست. تیمی تحقیقاتی از دانشگاه کالیفرنیا پژوهش خود را بر پایه نظرات دانشمندان SETI (جستجوی هوش فرا زمینی) قرار دادند. یکی از این نظرات به این شرح است: اگر حیات پیشرفته­ ای در فضا وجود داشته باشد، ممکن است که در حال استفاده از تکنولوژی لیزر هدایت شونده باشند.

ما به تازگی شروع به استفاده و بررسی این نوع تکنولوژی کرده ­ایم و متخصصانی نظیر استیون هاوکینگ بر این عقیده اند که جستجوی عمیق در فضا برای یافتن این نوع از لیزر، می ­تواند یکی از راه­ های یافتن محل حیات بیگانه باشد. مگر اینکه… بر اساس پژوهشی نوین، شاید هم اینطور نباشد! تیم تحقیقاتی در مقاله خود در این باره توضیح دادند: « ما هیچ گسیل لیزری را از مناطق سیاره ­ای اطراف ۵۶۰۰ ستاره یافت نکردیم.»

این اظهارات بر پایه بررسی­ نورهای ستاره ها در منطقه هاوایی و توسط تلسکوپ کک از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۶ بدست آمده است. این بررسی ­ها با استفاده از الگوریتم­ های به خصوصی برای کشف گسیل ­های لیزری غیرمعمول انجام شده است. این الگوریتم ابداعی دانشمندان به گونه ­ای طراحی شده است که نور ارسالی ستاره­ ها در پس­ زمینه را حذف کرده و به دانشمندان در یافتن پالس­ های انرژی مصنوعی کمک می­ کند. اما به دور انتظارات عموم از منظومه ­های غیرمسکونی، هیچ شواهدی از این نوع پالس­ ها یافت نشد.

اما ما هنوز نمی­ توانیم وجود حیات بیگانه را کاملا رد کنیم. این یافته­ ها به این معنی­ اند که اگر آنها وجود دارا باشند، به نظر نمی­ آید که از این نوع تکنولوژی لیزری در این محدوده از فضا که بیشتر ستاره ­ها در فاصله ۳۲۶ سال نوری از یکدیگر هستند، استفاده کنند. ناتانائیل تلیس یکی از اعضای تیم تحقیقاتی، در پایگاهی اینترنتی به جورج دوورسکی گفت: « این راه، تنها یکی از راه ­های ارتباطی می­ باشد اما ما بر این باوریم که این تکنولوژی برای اینگونه ارتباطات بسیار مناسب است.»

در تصویر بالا، شما می ­توانید یکی از نتایج مثبتی که اشتباه از آب در آمد را مشاهده کنید که منبع آن، گازهای داغ اطراف یک ستاره بود. شاید بیگانگان تکنولوژی بسیار پیشرفته ­تر از لیزر مذکور دارا باشند اما مشاهده این تکنولوژی بسیار نوین از زمین باید ساده باشد. به همین دلیل است که دانشمندان هنوز از یافتن ِ حیات بیگانه قطع امید نکردند. برخلاف سیگنال­ های رادیویی، سیگنال های لیزری در فضا تحلیل نمی­ روند.

با تمام این گفته­ ها، سیاره زمین هیچگونه سیگنال لیزری را برای ایجاد ارتباط به فضا نمی­ فرستد. به بیانی دیگر، اگر این پژوهش(یافتن سیگنال لیزری) در فاصله­ ای به اندازه ۳۲۵ سال نوری از زمین انجام می­ گرفت، هیچ شواهدی از سیگنال لیزری یافت نمی­ شد. شاید ما باید به جای تغییر محل برای جستجوی حیات بیگانه، به فکر تغییر چیزی که به دنبال آن هستیم(سیگنال لیزری) باشیم. تلیس اضافه کرد: « ممکن است تک تک آن ستاره­ ها یک نیویورک، پاریس، لندن را در خود دارا باشند و ما هنوز هیچ اطلاعی از آنها نداریم.» جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Astronomical منتشر شده است.

ترجمه: رضا کاظمی/ سایت علمی بیگ بنگ

.

منبع : bigbangpage.com

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :