آکاایران: بیگ بنگ: کاوشگر فضایی کاسینی از مسیر حرکت خود در مدار زحل منحرف شده تا شیرجه نهایی به سوی این سیاره را که باعث نابودی اش خواهد شد، شروع کند.

آکاایران: کاوشگر کاسینی به پایان ماموریتش نزدیک می شود

به گزارش بیگ بنگ به نقل از BBC، این کاوشگر روز دوشنبه از ۱۲۰ هزار کیلومتری تیتان، قمر زحل، رد شد که باعث تغییر مسیر آن به اندازه ای شد که آن را در مسیر برخورد با این سیاره قرار می دهد. اجزای تشکیل دهنده کاسینی روز جمعه در اثر برخورد با اتمسفر زحل، ذوب و کاوشگر در میان گازهای سیاره تجزیه خواهد شد. “کاسینی” در طول ۱۳ سالی که در مدار زحل بوده از نیروی گرانش تیتان، دومین قمر بزرگ منظومه شمسی، برای اصلاح مسیر و قرار گرفتن در موقعیت های تازه برای مطالعه سیاره و حلقه های شگفت انگیزش استفاده کرده است.

این شیوه باعث شده “کاسینی” انرژی زیادی ذخیره کند؛ چون در غیر این صورت برای تغییری عمده در جهت حرکت باید موتورهایش را آتش می کرد و مقداری از سوختش را از دست می داد. این موتورها که نیروی محرکه را فراهم می کنند، تقریبا از کار افتاده اند و ناسا مصمم است اجازه ندهد که فضاپیمای سرگردان دور زحل بچرخد و می خواهد آن را به درستی منهدم و نابود کند. ناسا آخرین پرواز “کاسینی” از کنار تیتان در روز دوشنبه را “بوسه خداحافظی” نامید.

آخرین نگاه کاوشگر کاسینی به قمر تیتان

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :