برخورد یک ریز شهاب‌واره با تلسکوپ فضایی جیمزوب
تلسکوپ جیمز وب، کمتر از شش ماه پس از پرتاب به فضا با ریز شهاب واره برخورد کرد، البته ناسا درباره آسیب به این ابزار چندان نگران نیست. برای مطالعه جزییات بیشتر در

 

آمادگی تلسکوپ فضایی "جیمز وب" برای پرتاب - ایسنا
 

آکاایران: "تلسکوپ فضایی جیمز وب" (JWST)، با آسیبی روبرو شده و یک *"ریزشهاب‌واره" به یکی از بخش‌های آینه‌ آن برخورد کرده است. اگرچه این برخورد بزرگتر از ضربه‌های پیش‌بینی‌شده طی آزمایش زمینی است، اما گروه پژوهشی جیمز وب می‌گویند که تلسکوپ همچنان می‌تواند وظایفی که برای آن طراحی شده‌اند را انجام دهد.

چرا به جیمز وب ماشین زمان می‌گویند؟ - ایمنا

اگرچه فضا عمدتاً خالی به نظر می‌رسد اما گرد و غبار و زباله‌های فضایی در اطراف آن شناور هستند. حتی ذرات ریز در صورت حرکت کردن با سرعت بالا می‌توانند به فضاپیماها آسیب برسانند. آینه اصلی جیمز وب، یک هدف کاملا بزرگ برای این عناصر به شمار می‌رود. به همین دلیل، آزمایش‌ها و مدل‌سازی گسترده‌ای از ضربه‌ها طی دوره طراحی و ساخت تلسکوپ انجام شدند تا اطمینان حاصل شود که تلسکوپ می‌تواند در طول عمر خود، در برابر بمباران ریزشهاب‌واره‌ها مقاومت کند.

بین ۲۳ و ۲۵ می، به یکی از بخش‌های آینه‌ای تلسکوپ فضایی جیمز وب ضربه وارد شد. این ضربه بزرگتر از ضربه‌های در نظر گرفته شده بود. تجزیه و تحلیل و اندازه‌گیری برای ارزیابی آسیب و چگونگی تأثیر آن بر مأموریت علمی ادامه دارد.

Lee Feinberg Biography Webb Telescope/NASA

"لی فاینبرگ" (Lee Feinberg)، مدیر بخش تلسکوپ نوری جیمز وب در این رابطه گفت: با قرار گرفتن آینه‌های جیمز وب در فضا، انتظار داشتیم که برخوردهای گاه‌به‌گاه ریزشهاب‌واره‌ها یا همان شهاب سنگ‌های کوچک، عملکرد تلسکوپ را به مرور زمان کاهش دهند. از زمان پرتاب، ما چهار برخورد کوچک‌تر و قابل اندازه‌گیری با ریزشهاب‌واره‌ها داشته‌ایم که مطابق انتظار بود اما این ریزشهاب‌واره‌ جدید، بزرگ‌تر از پیش‌بینی‌های ما است.

خبر خوب این است که تلسکوپ فضایی جیمز وب حتی با وجود آسیب دیدگی، همچنان در سطحی فراتر از انتظارات اولیه عمل می‌کند. مهم‌تر از همه این که پژوهشگران باور دارند که این تاثیر، برنامه زمان‌بندی انتشار نخستین تصاویر تمام رنگی و داده‌های طیف‌سنجی را که برای ۱۲ جولای تنظیم شده است، تغییر نخواهد داد.

حرکت شهاب سنگ عظیم با سرعت ۳۰ هزار کیلومتر در ساعت به سمت کره زمین |  Euronews

*"ریزشهاب‌واره" در واقع قطعه سنگ کوچکی است که معمولا از سیارک‌ها بجا مانده و در فضا حرکت می‌کند.

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :