جالب‌ترین تصاویر ارسال‌شده توسط کاوشگرهای ناسا از فضا
اگرچه هنوز موفق به کشف میکروب روی مریخ نشده‌ایم، اما بسیاری از سنگ‌های این سیاره شمایلی شبیه بعضی از موجودات روی زمین داشته‌اند. مریخ‌نورد کنجکاوی اخیراً تصویر

تصاویری از غروب خورشید در مریخ/ "کنجکاوی" سلفی خود را به زمین فرستاد -  خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency

آکاایران: ثبت تصویر صخره‌ای شبیه به اردک در مریخ توسط کاوشگر دیسکاوری بهانه‌ای برای مرور جالب‌ترین تصاویر ارسال‌شده توسط کاوشگرهای ناسا شد. به همین دلیل در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, جالب‌ترین تصاویر ارسال‌شده توسط کاوشگرهای ناسا را که حرف‌و‌حدیث‌های زیادی درباره‌شان به وجود آمده را گردآوری کرده ایم که مشاهده خواهید کرد .با ما همراه باشید.

یک اردک مریخی در حال شنا!

عکس | شکار اردک در مریخ توسط کاوشگر ناسا! - خبرآنلاین

کاوشگر دیسکاوری که چند وقتی است در دهانه «گیل» در مریخ حضور دارد، به تازگی به سنگ عجیبی برخورد کرده که ظاهری شبیه یک اردک دارد. کاوشگر ناسا در اواخر ماه اکتبر با دوربین خود، تصویر این سنگ را ثبت کرده است. «اندریا لاک» که این عکس را رنگی کرده، در توئیتی در این‌باره نوشته: «این یک سنگ به شکل اردک است که چند روز پیش توسط کاوشگر دیسکاوری ناسا دیده شده بود.» مریخ‌نورد ناسا، توانسته تصویر این سنگ را در بهترین زاویه ثبت کند تا به نظر برسد که یک اردک در حال شنا می‌خواهد به سمت عقب نگاه کند. این سنگ حتی منقار و پاهای این ارک را هم شامل می‌شود و با توجه به سایه‌ای که روی سر آن ایجاد شده، می‌توان جایگاه چشمان این حیوان را متصور شد. دانشمندان به‌طور خاص به بررسی مواد معدنی نمکی در این منطقه علاقه‌مندند؛ چرا که باور دارند این مواد معدنی می‌توانند حاوی اطلاعاتی درباره تاریخچه آب در مریخ باشند. این کاوشگر همچنین به دنبال نشانه‌های مولکول‌های آلی است تا دریابد که این سیاره در گذشته سکونت‌پذیر بوده یا خیر؟


لبخند خورشید

مرموزترین تصاویر از فضا که به تازگی لو رفت

رصدخانه پویایی‌شناسی خورشیدی ناسا، اکتبر سال جاری میلادی با کمک نور فرابنفش توانست تصویری از لبخند خورشید را ثبت کند؛ این تصویر که در واقع کنار هم قرار گرفتن سه لکه تیره را نشان می‌دهد، مناطقی است که از آن‌جا بادهای خورشیدی به سمت فضا فوران می‌کنند.


پرسه‌های شبح ترسناک در فضا

مرموزترین تصاویر از فضا که به تازگی لو رفت

در این عکس دیدنی و البته بسیار جنجالی که در سال ۲۰۱۶ توسط مریخ‌نورد «آپورچونیتی» ناسا گرفته شده، تصویری عجیب‌و‌غریب شبیه به یک شبح دیده می‌شود. این عکس تا مدت‌ها در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شد تا این که پژوهشگران اعلام کردند این شبح در واقع یک گردباد بزرگ گرد و غبار است که در سراسر سطح مریخ قابل مشاهده است.


کلبه متروکه در ماه

مرموزترین تصاویر از فضا که به تازگی لو رفت

مریخ‌نورد  «Yutu-2چین»، دسامبر 2017 تصویری از سمت دور ماه ثبت کرد که در آن کلبه مرموزی دیده می‌شود. این تصویر مبهم که درواقع شیئی مکعبی‌شکل را در ماه نشان می‌دهد، احتمالا یکی از بسیاری از تخته‌سنگ‌های بزرگ ماه است که بر اثر برخورد از زیرسطح ماه برداشته شده‌است.


در جست‌و‌جوی قاشق!

مرموزترین تصاویر از فضا که به تازگی لو رفت

نگاهی به مرکز این تصویر از مریخ نورد Curiosity ناسا ممکن است برای شما تداعی کننده یک قاشق غذاخوری باشد. ناسا توضیح می‌دهد که مریخ همان نیروی جاذبه‌ای را که ما روی زمین داریم، ندارد. بنابراین سازه‌های شکننده مانند این شانس دارند که بدون شکستن و سقوط، به این شکل معلق بمانند.


گل در مریخ

مرموزترین تصاویر از فضا که به تازگی لو رفت

مریخ‌نورد «کنجکاوی» ناسا، تصویری جالب از مریخ ثبت کرده‌است که در نگاه اول، یک گل به‌نظر می‌رسد اما دانشمندان می‌گویند این تصویر میکروسکوپی، ساختارهای ظریف و کوچکی را نشان می‌دهد که از رسوب مواد معدنی تشکیل شده‌است.


نخ، نودل یا پاستا؟

مرموزترین تصاویر از فضا که به تازگی لو رفت

مریخ‌نورد «Perseverance» با تصویری که امسال از سیاره سرخ فرستاد، همه را شگفت‌زده کرد. چیزی که روی سطح مریخ دیده می‌شود، به‌نظر می‌رسد یک تکه نخ باشد یا رشته‌ای از نودل یا پاستا اما کارشناسان فضایی می‌گویند زباله‌ای است به‌جامانده از مأموریت‌های قبلی، رشته‌ای از الیاف پلی‌استر.


استخوان ران روی مریخ!

مرموزترین تصاویر از فضا که به تازگی لو رفت

مریخ نورد «دیسکاوری» ناسا در سال ۲۰۱۴ عکسی را به زمین ارسال کرد که نشان دهنده یک سنگ بسیار عجیب و غریب و شبیه به استخوان ران انسان بود. دانشمندان با اجبار و بعد از جنجالی‌شدن این عکس، توضیح دادند که این شکل غیرمعمول به احتمال زیاد محصول فرسایش بادی یا آب در مریخ است. یک پژوهشگر نجوم درباره واکنش مردم به واقعی بودن این عکس در همان زمان گفته بود که اگر ناسا واقعا می‌توانست بقایای انسان در مریخ را پیدا کند، دانشمندان در اعلام آن، لحظه‌ای درنگ نمی‌کردند!


نقاشی انتزاعی روی مشتری

مرموزترین تصاویر از فضا که به تازگی لو رفت

فضاپیمای «Juno» در اکتبر 2017، نمای خیره‌کننده‌ای از مشتری ثبت کرد که بسیار شبیه به یک تابلوی نقاشی انتزاعی است اما درواقع یک تصویر رنگی‌شده از سامانه‌ای ابری در نیم‌کره شمالی مشتری را نشان می‌دهد. جونو، به این‌ترتیب برای اولین‌بار عکسی از قطب شمال این سیاره به ما نشان داد.


چشم کیهان در منظومه شمسی

مرموزترین تصاویر از فضا که به تازگی لو رفت

چشم سرخ خون‌باری که می‌بینید، تصویری است که تلسکوپ «هابل»، در سال 2017 از گردوغبار پیرامون یک ستاره ثبت کرده‌است. ستاره «Fomalhaut»،هفدهمین ستاره درخشان در آسمان شب ماست که با چشم غیرمسلح در آسمان دیده می‌شود. این ستاره نسبتا جوان ، هنوز در غبار تولدش پوشیده شده‌است.


یک ماهی وسط خشکی!

مرموزترین تصاویر از فضا که به تازگی لو رفت

مریخ نورد «دیسکاوری»، چند سال پیش شکل‌گیری غیرمعمول شبیه به یک ماهی را روی مریخ به ثبت رساند که بسیاری از طرفداران وجود بیگانگان را هیجان‌زده کرد. در واقع شکل سنگ و نورپردازی موجود در زمان عکس در ترکیب با یکدیگر باعث ایجاد تصویری شبیه به ماهی شده‌اند. ناسا همان‌گونه درباره احتمال وجود استخوان‌ها و حیوانات فسیل‌شده در مریخ این‌گونه توضیح داد که: «مریخ احتمالاً هرگز در جو خود و در جا‌های دیگر، اکسیژن کافی برای حمایت از ارگانیسم‌های پیچیده نداشته و بنابراین احتمالاً فسیل‌های جانوران در آن وجود ندارند.»


ظهور یک شیء عجیب

مرموزترین تصاویر از فضا که به تازگی لو رفت

مریخ‌نورد «آپورچونیتی» ناسا در عکس‌های دوره‌ای خود از این سیاره، تصویری از یک جسم را مخابره کرد که دانشمندان متوجه شده‌اند این جسم پیش از این در آن موقعیت قرار نداشته است. به دنبال انتشار این عکس، برخی بر آن شدند تا این جسم را یک «قارچ بیگانه» تفسیر کنند اما ناسا چنین تصوری نداشت. هنوز اطلاعاتی درباره ماهیت این جسم مرموز منتشر نشده است.

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :