روش جدید برای تامین سوخت فضاپیماها در مریخ
محققان به تازگی روش جدیدی برای تبدیل متان به سوخت مورد استفاده موشک‌های تحقیقاتی که به سمت مریخ پرتاب می‌شوند کشف کردند.

 

آکاایران: محققان به تازگی روش جدیدی برای تبدیل متان به سوخت مورد استفاده موشک‌های تحقیقاتی که به سمت مریخ پرتاب می‌شوند کشف کردند. با به‌کارگیری این روش می‌توان گام بلندی برای تحقیقاتی بیشتر در مریخ برداشت.

یکی از چالش‌های سازمان‌های فضایی برای ارسال کاوشگرها و سفینه‌های فضاپیما به سیاره سرخ تأمین سوخت مورد نیاز آن‌ها است. بدون شک برطرف شدن این مشکل می‌تواند زمینه کاوش‌های طولانی مدت و دقیق در مریخ را فراهم کند. باتوجه به اینکه شواهدی مستند از وجود یخ در مریخ پیدا شده و دی‌اکسیدکربن نیز در اتمسفر این سیاره به مقدار فراوانی وجود دارد محققان معتقدند ترکیب این دو عنصر سبب تولید متان شده و با استفاده از این گاز نیز می‌توان سوخت مورد نیاز موشک‌ها را تأمین کرد.

آزمایش‌های اولیه درمورد تبدیل متان به سوخت موشک موفقیت‌آمیز بوده است. یکی از محققان ارشد در این پروژه تحقیقاتی گفت: «اکنون در مرحله‌ای قرار داریم که بیش از هر زمان به ادامه تحقیقات در مریخ امیدوار هستیم و می‌دانیم در آینده بیشتر و بهتر از گذشته این سیاره را خواهیم شناخت.»

دانشمندان پیش‌تر از فرایند تبدیل آب به اکسیژن برای تأمین هوای قابل تنفس در فضاپیماها استفاده می‌کردند ولی در روش جدید هدف موشک‌ها هستند. پس از اینکه آب و دی‌اکسیدکربن باهم ترکیب شده و متان تولید شد کاتالیزورها مأموریت خود را آغاز کرده و با افزایش سرعت و شدت واکنش شیمیایی شرایط لازم برای تولید سوخت موشک را فراهم می‌کنند. اگرچه در کره زمین استفاده از سوخت مبتنی بر متان برای وسایل نقلیه مرسوم نیست ولی تحقیقات نشان داده است این ماده در مریخ کاربرد زیادی دارد.

منبع : آنا

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :