کوچکترین ذره کوانتمی جهان تولید شد
استفاده از میزان اندکی از انرژی تحت کنترل خود,کوانتمی در دمای اتاق نیز توانایی فعالیت را داشته,تواند در ساختار تجهیزات الکترونیک تحولی بزرگ ایجاد,ذرات خواهد ت

 

دانشمندان دانشگاه آلبرتا با استفاده از مواد سیلیکونی کوچکترین ذره کوانتمی را در ابعاد کمتر از یک نانومتر تولید کردند.

 

akairan

کوچکترین ذره کوانتمی جهان در دانشگاه آلبرتا کانادا با استفاده از یک تک اتم سیلیکون در ابعاد کمتر از یک نانو متر تولید شد.

ذرات کوانتمی دارای خواص غیر عادی الکترونی هستند برای مثال این ذرات توانایی جمع آوری و کنترل الکترونهای لغزنده و سریع را خواهند داشت. این خصیصه می تواند تعامل میان الکترونها را به منظور انجام محاسبات تحت کنترل آورد.

بر اساس مطالعات ارائه شده تا کنون استفاده از ذرات کوانتمی تنها در حرارت پایین ممکن بوده است اما ذرات جدید کوانتمی توانایی فعالیت در دمای اتاق را نیز خواهند داشت. دانشمندان بر این باورند خصوصیات منحصر به فرد این ذره می تواند در ساختار تجهیزات الکترونیک تحولی بزرگ ایجاد کند.

به گفته محققان به دلیل اینکه این ذره کوانتمی در دمای اتاق نیز توانایی فعالیت را داشته و از مواد سیلیکونی مشابهی که در رایانه های امروزی مورد استفاده قرار می گیرند تولید شده است، می توان این مواد را در عملی کردن نظریه های تئوری محاسباتی مورد استفاده قرار داد.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، ذرات ریز کوانتمی علاوه بر خصوصیات فوق از توانایی منحصر به فرد دیگری نیز برخوردارند. این ذرات می توانند الکترونهای خاص را با استفاده از میزان اندکی از انرژی تحت کنترل خود درآورند. این خصوصیت در آینده و با قرار گیری در ساختار تجهیزات الکترونیکی می تواند میزان مصرف انرژی را به شیوه ای موثر کاهش دهد.

به گفته محققان ابداع این ذرات خواهد توانست در آینده منجر به تولید سیستم های رایانه ای شود که میزان مصرف انرژی آنها به میزان باورنکردنی پایین و در مقابل میزان پردازش اطلاعات آنها تا حدی شگفت انگیز بالا خواهد بود.

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :