روز ملی فناوری هسته ای - آکا
مراسم روز ملی فناوری هسته ای صبح امروز با حضور رئیس جمهور,سفرا و مسئولان دفاتر نمایندگی برخی کشورهای خارجی در ایران,دانشمندان هسته ای کشور و خانواده شهدای هسته

مراسم ,فناوری هسته ای , روز ملی, رئیس جمهور,مقالات فیزیک

راه اندازی مجتمع تولید اکسید اورانیوم

به گزارش تبیان به نقل از فارس، مجتمع تولید اکسید اورانیوم شهید رضایی نژاد با دستور رئیس جمهور اسلامی ایران به صورت ویدئوکنفرانس کار خود را آغاز کرد. بنابر این گزارش این مجتمع توان تولید 60 تن اکسید اورانیوم یا کیک زرد را در سال دارد.

افتتاح نخستین شتاب دهنده پرقدرت صنعتی-الکترونی/ بهره برداری از کارخانه کیک زرد

هم چنین در این مراسم رئیس جمهور از طریق سیستم ویدئو کنفرانس از معدن ساغند بهره برداری کرد. کارخانه تولید کیک زرد مجتمع شهید رضایی نژاد اردکان و دستگاه شتاب زننده تفت یزد نیز افتتاح گردید.

اورانیوم استخراجی از معدن ساغند، در منطقه اردکان (جاده اردکان- چوپانا) در مجتمع شهید رضایی نژاد پس از اعمال فرایندهای مختلف شیمیایی و فیزیکی به کیک زرد تبدیل می شود

همچنین قرار است امروز 5 طرح رادیو دارویی نیز در پردیس شهید شهریاری افتتاح شود.

 ,فناوری هسته ای , روز ملی, رئیس جمهور,مقالات فیزیک

1-1 در حوزه اکتشاف: با اکتشافات جدید در یک و نیم سال اخیر و پس از بررسی های دقیق، ذخایر و منابع معدنی کشور با ثبت رکورد 4.5 برابری نسبت به 35 سال گذشته از 1527 تن اورانیوم، به 6871 تن منابع جدید اورانیوم افزایش پیدا کرد و در حوزه منابع زمین شناسی نیز، با بدست آمدن رکورد 5 برابری نسبت به 3 دهه گذشته، از 6650 تن اورنیوم به 33000 تن ذخایر جدید اورانیوم رسید.

به دست آمدن این رکورد تاریخی در اکتشاف اورانیوم با روش های مختلفی از جمله پیمایش زمینی گروه های اکتشافی، انجام مطالعات زیرسطحی در مناطق مرکزی، جنوب، جنوب شرق، شمال شرق، غرب و شرق کشور محقق شده و با عنایت حضرت حق، منجربه افزایش چند برابری ظرفیت های داخلی تامین مواد اولیه صنعت استراتژیک هسته ای گردید.

1-2 در حوزه استخراج: آغاز بهره برداری از معادن شماره 1 و 2 اورانیوم ساغند.

این معادن با تاریخچه شناسایی حدود 30 سال و آماده سازی حدود 18 سال، همچنان بنا به دلایلی روند عادی خود را طی می نمود که با عنایت به توضیحات فوق و با بهره گیری از روش های مدیریتی جدید و توانمندی پیمانکاران، به لطف خداوند متعال به نتیجه رسیده و این معادن امروز رسما افتتاح و در چرخه تامین مواد اولیه صنعت هسته ای ایران اسلامی قرار خواهد گرفت.

1-3 در حوزه فرآوری: حلقه نهایی و مکمل دو حلقه قبلی اکتشاف و استخراج، یعنی فرآوری می بایست به نتیجه نهایی می رسید. کارخانه و مجتمع فرآوری و تولید کیک زرد با ظرفیت 60 تن در سال، توسط متخصصان این مرز و بوم به صورت کاملا داخلی طراحی و ساخته شده و امروز با نام گذاری این مجتمع به نام شهید بزرگوار مهندس داریوش رضایی نژاد رسما افتتاح می گردد.

,فناوری هسته ای , روز ملی, رئیس جمهور,مقالات فیزیک

2. کاربرد پرتوها در زندگی: کاربرد پرتوها در زندگی خصوصا پزشکی، کشاورزی، صنعت جزء مهم ترین عناصر قابل بهره برداری است. در این عرصه، طراحی و تجهیز و ساخت شتاب دهنده ها جزء مهم ترین و پیچیده ترین اجزا و مسائل می باشد که به فضل الهی این گره نیز بدست جوانان دانشمند و متفکر ایران اسلامی گشوده شده و اولین شتاب دهنده صنعتی کشور به همراه 5 رادیوداروی درمانی:

153Sm-EDTMP kit اتمام فاز بالینی- ورود به لیست دارویی کشور

185Re-Sulfocolloid در حال انجام فاز بالینی- ورود به لیست دارویی کشور

99mTc-Ciprofluxcin اتمام فاز بالینی- ورود به لیست دارویی کشور

90Y-Colloid در حال انجام فاز بالینی- ورود به لیست دارویی کشور

177Lu-EDTMP اتمام فاز بالینی- ورود به لیست دارویی کشور

با همکاری معاونت محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری کار طراحی و تولید آنها به پایان رسیده که امروز رسما راه اندازی و رونمایی خواهند شد.

روز ملی فناوری هسته ای، روز 20 فروردین در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران است. این روز به مناسبت 20 فروردین 1386 و اعلام دستاورهای هسته ای قابل توجه در آن روز نامگذاری شده است. هر ساله، مراسم جشنی در این روز در ایران برگزار می شود و دستاورهای هسته ای جدید رونمائی می گردد.

 

فرآوری: راضیه کتابچی

بخش دانش و زندگی تبیان

منبع : tebyan.net

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :