مشخصات دستاوردهای جدید هسته ای - آکا
همان طور که می دانید طی هفته گذشته ازز برخی دستاوردهای جدید و ارزشمند دانشمندان هسته ای کشور رونمایی شد,این دستاوردها صفحه سوخت با اورانیوم 20 درصد,افزایش تعداد

همان طور که می دانید طی هفته گذشته ازز برخی دستاوردهای جدید و ارزشمند دانشمندان هسته ای کشور رونمایی شد.این دستاوردها صفحه سوخت با اورانیوم 20 درصد، افزایش تعداد ماشین های سانتریفوژ و طراحی، تولید و راه اندازی نسل جدید ماشین های سانتریفوژ و چند رادیو دارو می باشد.

,سانتریفیوژ, دستاوردجدید,مقالات فیزیک

دستاوردهای جدید هسته ای ایران ، چه مشخصاتی دارد؟

در رآکتور تحقیقاتی تهران میله های هسته ای بارگذاری شد که توسط متخصصان ایرانی ساخته شده و با جایگیری در قلب رآکتور تهران، نیاز ایران به کشورهای تولیدکننده اورانیوم 20 درصد غنی شده مرتفع می شود. میله های رآکتور تحقیقاتی تهران هم در داخل کشور تولید شده است.سوخت هسته ای با غنای 20 درصد در مجتمع سوخت رآکتورهای هسته ای اصفهان تولید و پس از طراحی فنی و رعایت استانداردهای ایمنی برای بهره برداری به رآکتور تهران منتقل شده است.

این مجتمع سوخت که از نوع کنترلی است جهت آزمون بلندمدت و بهره برداری در رآکتور تهران برای تولید رادیو داروها به طور همزمان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. با راه اندازی خط تولید این مجتمع سوخت و بهره برداری در رآکتور تهران تمامی رادیوداروهای موردنیاز کشور در داخل تامین و از خروج ارز جلوگیری خواهد شد. به این ترتیب آخرین گام موثر در تکمیل فرآیند چرخه سوخت هسته ای، یعنی ساخت سوخت و بارگذاری مجتمع های سوخت در داخل قلب رآکتور توسط متخصصان هسته ای کشور برداشته شد.

,سانتریفیوژ, دستاوردجدید,مقالات فیزیک
,سانتریفیوژ, دستاوردجدید,مقالات فیزیک

 همچنین رادیوداروهای رونمایی شده ، به دست متخصصان ایرانی تولید شده ودر درمان و پیشگیری از بیماری های صعب العلاج کاربرد دارد.

ماشین های نسل جدید ,سانتریفیوژ, دستاوردجدید,مقالات فیزیک

در این جا لازم است به طور مختصر ,سانتریفیوژ, دستاوردجدید,مقالات فیزیک

غنی سازی اورانیوم با استفاده از فناوری ,سانتریفیوژ, دستاوردجدید,مقالات فیزیک

جدای از استفاده از این فرآیند در غنی سازی هسته ای، استفاده از آن برای دانشمندان علوم مختلف مزایای قابل توجهی داشته است. دانشمندان می توانند با استفاده از این تکنیک به جداسازی مایعات و تفکیک آنها به ذرات سازنده آنها بپردازند و جالب این است که پس از توقف فرآیند سانتریفیوژ، ذرات جدا شده دیگر با یکدیگر ترکیب نمی شوند. یکی دیگر از موارد استفاده سانتریفیوژ در امور پزشکی و تجزیه و تحلیل نمونه های خونی است.

سانتریفیوژها نقش اساسی را در غنی سازی اورانیوم ایفا می کنند به طوری که در صورت نبود آنها عملا مانع بزرگی بر سر راه غنی سازی اورانیوم به وجود می آید

زمانی که نمونه خونی در دستگاه سانتریفیوژ قرار می گیرد، دستگاه شروع به چرخش بسیار سریع کرده و در ادامه عناصر سازنده خون از یکدیگر جدا می شوند به طوری که سلول های خونی در کف محفظه و سلول های پلاسما به بالای محفظه می روند. امروزه استفاده از این تکنیک در فعالیت های هسته ای به دلیل پیچیدگی ها و دشواری هایی که دارد، فرآیندی سخت و پرهزینه به حساب می آید و از این تکنیک تنها برخی کشورهای جهان می توانند از آن استفاده کنند و معمولا فناوری آن به جهت مزایای قابل توجهی که به همراه دارد در دسترس سایر کشورها قرار نمی گیرد. با این حال در چند سال اخیر بحث استفاده از سانتریفیوژها در غنی سازی اورانیوم در داخل کشور به شدت دنبال شده و نتیجه تحقیقات به عمل آمده در این زمینه خودکفایی کشور را به دنبال داشته است.

 

 

فرآوری: مریم نایب زاده

بخش دانش و زندگی تبیان

منبع : tebyan.net

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :