تغلیظ اورانیم؛ چگونه و چرا؟ - آکا
عملیات تغلیظ اورانیم بلافاصله پس از استخراج و آماده سازی مواد معدنی,به فرآیندهای کانه آرایی جداسازی اورانیم از مواد معدنی و تخلیص آن اتلاق می گردد,

عملیات

 برای برخی از مواد معدنی اورانیم دار، کربنات ,تغلیظ اورانیم,لیچینگ,تبادل یونی,مقالات فیزیک

استخراج اورا نیم با رزین های آنیونی به صورت زیر خواهد بود.

,تغلیظ اورانیم,لیچینگ,تبادل یونی,مقالات فیزیک

" R " یک گروه آلکیل هیدروکربن با یک پیوند کوولانسی است. حلال باردار شده باید از ناخالصی ها عار شود. ابتدا کاتیون ها در PH=1.5 با استفاده از اسید سولفوریک خارج می شوند، سپس آنیون ها با گاز آمونیاک جدا سازی می شوند. در آخر حلال با استفاده از محلول سولفات آمونیم، اورانیم خود را در یک فرآیند حرکت در جهت خلاف یکدیگر آزاد می سازد.

در اینجا می توان با اضافه کردن گاز آمونیاک و خنثی کردن محیط اسیدی بالا به محصول آمونیم دی اورانات دسترسی پیدا کرد. (همین عمل با اضافه کردن قلیای سدیم و یا مگنزیم سبب حصول به اورانیم تغلیظ شده دی اورانات سدیم یا مگنزیم می گردید).

محصول دی اورانات پس از آبگیری و برشته کردن به U2O8 تبدیل می گردد که همان محصولی است که بازار بنام " کیک زرد " شناخته شده و مورد معامله صادرات و واردات قرار می گیرند .

 روش ,تغلیظ اورانیم,لیچینگ,تبادل یونی,مقالات فیزیک

- ذخیره هایی که فرآیند مواد معدنی موجود در آن با فرآیندهای متعارف و یا سیستمانیک بخوبی پاسخ نمی دهد یا به عبارت دیگر تناسب فرآیند پیوسته از طریق روش های متعارف میسر و مطابق نباشد.

- در مواردی که قصد بر سرمایه گذاری محدود و یا تولید سریع باشد.

- بهره برداری سهل تر، اثرات منفی کمتر برای محیط زیست و قدرت مانور بیشتر در تغییر فلوشیت از دیگر مزایای این فن اوری محسوب می گردد.

در این روش از اسید سولفوریک یا محلول های سولفات فریک اسیدی و یا در بعضی مواقع ممکن است از مجموعه باکتری مناسب برای لیچ کردن فلز مورد نظر یا اورانیم استفاده شود.

در این روش کف محل تجمع توده های معدنی با شیب های لازم تقریباً هم سطح شده و با آسفالت یا پوشش های قابل انعطاف پلاستیکی پوشانده می شوند. مواد معدنی خرد شده با ضخامت های محاسبه شده انباشته شده و سپس ماده لیچ کننده در سطح بالای این تپه های مواد معدنی پاشیده یا گاهی اوقات آغشته می شوند. محلول چرخش یافته در این توده های معدنی در زیر جمع آوری شده و این محصول برای بقیه پروسه به تجهیزات تبادل یونی رزین یا استخراج حلالی برده می شود. مواد لیچ شده ممکن است برداشته شده و هیپ جدید بجای آن درست شود یا در برخی موارد این مواد تهی شده را با پوشش دادن توسط خاک های اضافی به جنگل تبدیل می کنند و کنار آن هیپ های جدیدی احداث می نمایند.

 روش ,تغلیظ اورانیم,لیچینگ,تبادل یونی,مقالات فیزیک

چگونگی معدنکاری اورانیم

برای استخراج اورانیم هر دو تکنیک روباز و زیرزمینی مورد استفاده قرار می گیرند، روش دیگری هم که بر حسب ویژگی های مواد معدنی و میزان عیار آن مورد استفاده قرار می گیرد، بازیابی در جا می باشد.

منبع : tebyan.net

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :