پسماندهای رادیواکتیو؛ معرفی و انواع(1) - آکا
پسماند رادیواکتیو عبارتست از یک محصول اتلافی که حاوی مواد رادیواکتیو است,

پسماند رادیواکتیو عبارتست از یک محصول اتلافی که حاوی مواد رادیواکتیو است.

رادیواکتیویته در طی زمان کاسته شده و تحلیل می رود؛ لذا اصولاً لازم است که این اتلافات مدتی از زمان از محیط جدا شوند تا اینکه دیگر خطر و صدمه ای نداشته باشد. این موضوع برای بعضی اتلافات رادیواکتیو صنعتی یا پزشکی می تواند به معنی ساعتها یا سالها باشد و یا برای اتلافات سطح بالا به معنی هزار سال باشد. روشهای عمده مدیریت پسماندهای رادیوآکتیو تا کنون عبارت بوده است از:

 تفکیک و انبار کردن برای اتلافات short-lived (یا کم عمر)، دور ریز آنها در نزدیک سطح زمین برای اتلافات سطح پائین و بعضی اتلافات سطح متوسط، و دفن مطمئن و ایمن برای اتلافات سطح بالا و long-lived (با عمر زیاد).

خلاصه ای از مقادیر اتلافات رادیواکتیو، روشها و رویکردهای مدیریت برای توسعه یافته ترین کشورها بطور ادواری بعنوان بخشی از کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده IAEA و ایمنی مدیریت اتلافات رادیواکتیو، ارائه شده و محسوب می گردد.

ماهیت و اهمیت پسماند

تشعشع یونیزه کننده باعث محو کرموزوم ها می شود. اگر یک اورگان در حال نمو مانند یک بچه متولد نشده در معرض تشعشع قرار گیرد، امکان دارد که عیبی در تولد آن بوجود آید اما غیرمحتمل است که این عیب در یک سلول جنینی یا یک سلول جنینی در حال رشد به وجود آمده باشد. بر اساس مطالعاتی که تا این تاریخ انجام شده تغییرات ناشی از رادیواکتیویته در اثر تشعشع در انسان ها غیر قابل تعیین است.

بسته به نحوه فساد و سینیتیک داروئی و همچنین عملکرد رادیو ایزوتوپ  های یک عنصر تهدید آن می تواند برای ایمنی بدن انسان متفاوت باشد. برای مثال ید- 131 یک تشعشع کننده بتا و گامای با عمر کوتاه است. لیکن چون در غده تیروئید غلیظ تر (و زیادتر) میشود، بیشتراز کازیوم- 137 می تواند صدمه بزند که محلول در آب بوده و سریعاً از طریق ادرار دفع می گردد. به طریق مشابه آکتینیدهای تشعشع کننده اشعه آلفا و رادیوم بسیار خطرناک هستند زیرا نیمه های عمر بیولوژیکی طولانی دارند و تشعشع آنها دارای مقدار انتقال انرژی خطی بالائی است. بخاطر این تفاوتها، قواعدی که تعیین کننده صدمات بیولوژیکی هستند در همه جا بر طبق رادیو ایزوتوپ تفاوت دارند و بعضی اوقات نیز ماهیت ترکیب شیمیائی که حاوی رادیو ایزوتوپ است هم متفاوت است.

 

ادامه دارد...

مژده اصولی

 

منبع : tebyan.net

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :