آیا می توانید از نیروی گرانش فرار کنید؟
بیگ بنگ: به نظر می رسد نمی توان از این نیروی گرانش فراگیر گریخت! حتی اگر صد ها میلیون سال نوری از گرانش(یا مقداری جرم) فاصله داشته باشیم، این نیرو بر ما اثر

آکاایران: بیگ بنگ: به نظر می رسد نمی توان از این نیروی گرانش فراگیر گریخت! حتی اگر صد ها میلیون سال نوری از گرانش(یا مقداری جرم) فاصله داشته باشیم، این نیرو بر ما اثر می کند. آیا مکانی هست که در آن بتوان بطور کلی از نیروی گرانش خلاص شد؟

آکاایران: آیا می توانید از نیروی گرانش فرار کنید؟

به گزارش بیگ بنگ، خوشبختانه، به دلیل وابستگی فراوان به اکسیژن و فضاییِ بافت های نامقاوم مان، نیروی گرانش ما را در کره ی زمین خانۀ دنج و راحت خود که هوایی قابل ت نفس دارد، نگه داشته است. تمامی جرم این کره، در تلاش است با نیروی ۹٫۸ متر به مجذوب ثانیه، ما را به مرکز خود بکشاند. اما زمین تنها چیزی نیست که تمایل دارد شما را در آغوش بگیرد!

کره ماه نیز ما را به سوی خود می کشد و اگر زمین وظیفه خود را درست انجام نمی داد، گرانش ماه می توانست ما را به دوردست ها و در فضای عمیقی پرت کند، یا سبب برخورد ما با سطح سرد و خاکی خود شود. در واقع، ماه که از بالای سرمان عبور می کند، با تمام قدرت خود – به گونه ای که نمی توان دید – ما را به سمت آسمان می کشد. اما این مسابقه طناب کشی، که مثل دعوای خواهر برادرانه ای است که برادر بزرگ تر، عروسک را به خواهر کوچک ترش نمی دهد، فقط بین ماه و زمین نیست.

,امواج گرانشی,تعامل گرانش,سرعت گرانش
خورشید هم در این بازی بچه گانه شرکت دارد. نیروی گرانشی از سطح خورشید، از فاصله ۱۵۰ میلیون کیلومتری، شما را به سمت خود می کشد. انگار خیلی دوست داشتنی و محبوب هستیم! پس چه مقدار باید دور شویم، تا به کل از شرّ این جنگ حفاظت گرانشی خلاص شویم؟ حتی اگر ۲٫۵ میلیون سال نوری از هر جرمی دور باشیم، نیروی گرانش همچنان بر ما اثر می کند، و مثل یک گیاه پیچیِ کَنه، دنبالمان می کند. کهکشان راه شیری و کهکشان آندرومدا، یکدیگر را بدلیل نیروی گرانش متقابل به طرف هم می کشند. نیروی گرانش بین این دو آنقدر قوی است، که می تواند بر نیروی گرانش کل جهان غلبه کند!

گرانش “پایان” برایش معنا ندارد، انگار خیلی بخیل و دست دراز است. اعضای ابرخوشه “ویرگو” به هم متصل، و ده ها میلیون سال نوری از هم فاصله دارند. اجرام موجود در ابرخوشۀ (Pisces-cetus) حتی به دوست نامرئی، و بیش از حد سلطه گرای ما متصل است، و میلیون ها سال نوری از هم فاصله دارند. در واقع، شما آنقدر مشهور هستید، که حتی دورترین اجرام موجود در عالم قابل مشاهده، با نیروی گرانش شما را جذب می کنند و به ترتیب، به شما متصل اند. بنابراین، در غیاب انبساط بیرونی و شتاب جهان، همه چیز در مرکز مشترک گرانش سقوط می کرد. نیوتن فکر می کرد گرانش، لحظه ای است و اگر خورشید ناپدید می شد، زمین سریعا به دوردست ها می رفت. اینشتین دریافت گرانش، اعوجاجی است که جرم در فضا-زمان ایجاد می کند و از آنجا که پیداست، نیروی گرانش با سرعت نور حرکت می کند.

,امواج گرانشی,تعامل گرانش,سرعت گرانش

تصویری هنری از امواج گرانشی در فضا

اگر خورشید ناپدید می شد، بدلیل اعواج فضا- زمان، زمین به مدت ۸ دقیقه در مدار خود می چرخید و سپس تاثیرات ناشی از این رویداد موجب تغییر در مدار زمین می شد. تعاملات بین اجسام بزرگ، مثل وقت هایی که سیاهچاله ها به هم برخورد می کنند، موج هایی ایجاد می کند که به آن امواج گرانشی می گویند. اگر یک موج گرانشی از شما بگذرد، بدنتان پیچ و تاب پیدا می کند؛ مانند موجی در آب. مقدار آن آنقدر کم است، که تابه حال با چشم آن را ندیده ایم؛ هر چند واپاشی تپ اختر، غیرمستقیم آن را نشان داده است.

محققان آزمایش زمینی لایگو ۲۲ بهمن ۹۴ اعلام کردند توانسته اند نخستین موج گرانشی حاصل از برخورد دو سیاهچاله را به طور مستقیم روی زمین اندازه بگیرند. آزمایش فضایی لیزا احتمالا با دقت بیشتری می تواند این امواج گرانشی را شناسایی کند. به احتمال زیاد، آزمایش اصلی لیزا تا ۲۰۳۰ انجام خواهد شد. مدار دست یابی گرانش، به طور شگفت انگیزی وسیع است. در همه جا و همه وقت هست؛ و هیچکس را تنها نمی گذارد. شما چه فکر می کنید؟ اگر توان رهایی از گرانش را داشتید، چه می کردید؟ جواب خود را در قسمت نظرات، برای ما ارسال کنید.

ترجمه: سید علی رضا سبط طباطبایی یزدی/ آکا ایران

VN:F [1.9.22_1171]

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :