دانشمندان یک ذره بنیادی جدید کشف کردند!
بیگ بنگ: یک تیم از محققان آمریکایی موفق به کشف شکل جدیدی از ذرات بنیادی خانواده کوارک چهار قسمتی شدند که می تواند درک دانشمندان را از "ماده کوارکی" اف

آکاایران: بیگ بنگ: یک تیم از محققان آمریکایی موفق به کشف شکل جدیدی از ذرات بنیادی خانواده کوارک چهار قسمتی شدند که می تواند درک دانشمندان را از “ماده کوارکی” افزایش دهد.

آکاایران: دانشمندان یک ذره بنیادی جدید کشف کردند!

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، این ذره جدید که (X(5568 نامگذاری شده است، تقریبا جرمی برابر شش پروتون دارد و اولین کوارک چهار قسمتی است که از چهار نوع کوارک مختلف ساخته می شود. کوارک یک ذره بنیادی و یکی از اجزای پایه تشکیل دهنده ماده است. کوارک ها با هم ترکیب می شوند تا ذرات مرکبی به نام هادرون را پدید آورند که پایدارترین آنها پروتون و نوترون اجزای تشکیل دهنده هسته اتم هستند.

به گفته محققان؛ کوارک ها بلوک های ساختمانی هستند که ذرات زیر اتمی که معروفترین آنها پروتون ها و نوترون ها هستند را تشکیل می دهند. به ازای هر کوارک یک پاد ذره متناظر به نام “پادکوارک” یا پاد کوارک (antiquark) وجود دارد که تنها تفاوت آن با کوارک متناظرش این است که برخی از ویژگی های آن اندازه یکسان و علامت مخالف دارند. به خاطر پدیده ای که به حبس رنگ معروف است، کوارک ها هیچ گاه به صورت انفرادی یافت نمی شوند و مستقیما قابل مشاهده نیستند. آنها را فقط می توان درون هادرون هایی مانند باریون ها (که نمونه های آنها پروتون و نوترون هستند) و مزون ها یافت به همین دلیل بیشتر دانسته های ما از کوارک ها از مشاهده هادرون ها بدست آمده است.

,اجزای تشکیل دهنده ماده,پادکوارک,پروتون ها و نوترون ها
ماده کوارکی، یک ماده گرم و متراکم است که لحظاتی پس از بیگ بنگ بوجود آمده و هنوز هم در درون ستارگان فوق العاده متراکم نوترونی وجود دارد. تاکنون شش نوع کوارک شناخته شده است که دارای نام های جالبی هستند: بالا و پایین (up,down) افسون و شگفت (charm,strange) و سر و ته (top,bottom) که هر کدام از اینها نیز دارای یک همتای ضد ماده هستند.

لازم به ذکر است که انتخاب این نام ها دلیل و معنای خاصی ندارد. تمام ذرات موجود در طبیعت از کوارک، سه کوارک و پادکوارک ساخته شده اند. این کشف جدید نیز از چهار کوارک (دو کوارک و دو پادکوارک) ساخته شده است. داری زیمینسکا، فیزیکدان دانشگاه ایندیانا اظهار کرد: این ذره جدید منحصر به فرد، عجیب و زیبا است. این کشف تولد یک پارادایم جدید و یک تغییر بزرگ در درک ما از ذرات بنیادی است. گزارش این کشف جدید در مجله Physics Review Letters منتشر شده است.

آکا ایران /

,اجزای تشکیل دهنده ماده,پادکوارک,پروتون ها و نوترون ها

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :