شبیه سازی مخلوط ابرداغ اولیه کیهان در شتاب دهنده سرن
بیگ بنگ: محققان شتاب دهنده ی هادرونی بزرگ (LHC) در سرن با ایجاد برخورد میان اتم های سرب با انرژی بسیار بالا در شتاب دهنده ذرات 27 کیلومتری موفق به باز آفرینی

آکاایران: بیگ بنگ: محققان شتاب دهنده ی هادرونی بزرگ (LHC) در سرن با ایجاد برخورد میان اتم های سرب با انرژی بسیار بالا در شتاب دهنده ذرات ۲۷ کیلومتری موفق به باز آفرینی مخلوط ابرداغ اولیه (Primordial Soup) کیهان در مقیاسی بسیار کوچکتر شدند. در میان دست اندرکاران این پروژه عظیم، محققانی از موسسه نیلز بور توانستند خواص این مخلوط ابرداغ اولیه کیهانی را که به پلاسمای کوارک-گلوئون نیز موسوم است، با دقتی بسیار بالا در شرایط انرژی بالای شتاب دهنده اندازه گیری کنند و نتایج آن را برای مرجع اعتبارسنجی و بررسی مقالات فیزیک و نجوم (Physical Review Letters) ارسال کردند.

آکاایران: شبیه سازی مخلوط ابرداغ اولیه کیهان در شتاب دهنده سرن

به گزارش بیگ بنگ، چند میلیارد میلیاردیم ثانیه پس از بیگ بنگ، کیهان تبدیل به مخلوط بینهایت چگال و داغی موسوم به مخلوط ابرداغ اولیه متشکل از ذرات بنیادین، به ویژه کوارک ها و گلوان ها گردید. این حالت از ماده پلاسمای کوارک – گلوئون نام دارد. با ایجاد برخورد میان هسته های اتم سرب با انرژی بسیار بالایی معادل ۵٫۰۲ ترا الکترون ولت (TeV) در قدرتمندترین شتاب دهنده ذرات در جهان با طول ۲۷ کیلومتر در سرن، بازآفرینی این حالت خاص از ماده ممکن گردید و با آشکارساز آلیس خواص آن مورد اندازه گیری و آزمون قرار گرفت.

یو ژو، فوق دکترای فیزیک تجربی ذرات عضو گروه تحقیقاتی آلیس در موسسه نیلز بور چنین توصیف می کند که تحلیل نتایج حاصل از برخورد، برای نخستین بار راه را برای تعیین بسیار دقیق ویژگی های پلاسمای کوارک – گلوئون در بالاترین سطح انرژی ِ ممکن، هموار ساخته و رفتار این مخلوط ابرداغ را نشان داد. وی به همراه تیمی کوچک و فعال از شرکای همکار بین المللی از طریق برخوردهای صورت گرفته میان یونهای سرب به تجزیه و تحلیل داده های جدید پرداخته و رفتار پلاسمای کوارک–گلوئون و چگونگی تغییرات آن پس از شکل گیری را مورد سنجش و آزمون قرار دادند.

روش های پیشرفته سنجش و آزمون

نتایج آزمایشات صورت گرفته روی خواص جمعی پلاسمای کوارک–گلوئون تایید می کند که این حالت از ماده بیش از آنکه شبیه به یک گاز رفتار کند، حتی در چگالترین و بالاترین سطوح انرژی رفتاری شبیه مایعات از خود نشان می دهد. سنجش های جدید صورت گرفته با بکارگیری پیشرفته ترین روش ها برای مطالعه همبستگی و ارتباط میان ذرات، تعیین غلظت ِ دقیق این مایع مرموز و عجیب را ممکن می سازد.

,انرژی بالا در شتاب دهنده,برخورددهنده هادرونی بزرگ,بعد از بیگ بنگ

نحوه تشکیل ذره ای کوچک و کشیده از پلاسمای کوارک–گلوئون (ذره ای بنیادین که کوارک ها را به هم متصل میکند) هنگام برخورد شدید و عبور هسته های اتم از کنار یکدیگر را در شکل می بینید.برخورد زاویه دار ذرات گسیل شده، برخی از خواص پلاسمای کوارک–گلوئون از جمله گرانروی آن را مشخص می کند.

,انرژی بالا در شتاب دهنده,برخورددهنده هادرونی بزرگ,بعد از بیگ بنگ

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :