چگونه در اطراف سیاهچاله ها امکان شکل گیری حیات وجود دارد؟
بیگ بنگ: احتمالا وقتی در فیلم «در میان ستارگان» از یک سیاهچاله به عنوان خورشید سرد برای سیاره میلر استفاده کردند، قصد داشتند پیامی را به مخاطبان برسانند. زیرا

آکاایران: بیگ بنگ: احتمالا وقتی در فیلم «در میان ستارگان» از یک سیاهچاله به عنوان خورشید سرد برای سیاره میلر استفاده کردند، قصد داشتند پیامی را به مخاطبان برسانند. زیرا نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد، یک سیاهچاله با دمایی زیر صفر امکان وجود حیات در سیاراتی که به دورش می چرند را فراهم می کند؛ درست مانند کاری که خورشید داغ ِ ما با زمین می کند.

آکاایران: چگونه در اطراف سیاهچاله ها امکان شکل گیری حیات وجود دارد؟

به گزارش بیگ بنگ به نقل از سرویس فناوری آنا، در واقع حیات برای فراهم سازی منبع انرژی به اختلاف دما نیاز دارد، و به این معناست که قوانین ترمودینامیک حاکم در سیاره ما می تواند معکوس شود. این پدیده توسط توماس اوپاترنی از دانشگاه الوماک واقع در جمهوری چک مدل سازی شده است. طبق گزارش «New Scientist»، برخی از سیاهچاله ها دمایی برابر با صفر دارند و بدین ترتیب می توانند به عنوان یک خورشید سرد عمل کنند. در حالی که دمای بقیه جهان هستی تقریبا ۲٫۷ کلوین (منفی ۲۷۰ درجه سلسیوس) است.

اوپاتنری با توجه به این تفاوت دمایی محاسبه کرد که یک سیاره به اندازه زمین که به دور یک سیاهچاله با سایز خورشید می چرخد، قادر به دریافت ۹۰۰ وات انرژی است. این مقدار انرژی برای وجود حیات، حداقل برای یک برهه زمانی کوتاه، کافی است. اوپاتنری در این باره می گوید: « اکنون به یک سیاهچاله قدیمی که محیط اطرافش پاکسازی شده باشد و بیش از این تغذیه نمی شود، نیاز داریم».

,حیات در اطراف سیاهچاله,حیات در اطراف سیاهچاله ها,خورشید سرد
مقدار انرژی در جهان اولیه که دمای زمینه ۳۰۰ کلوین (۲۷ درجه سلسیوس) بود، بسیار بیشتر از مقدار کنونی می شد. اوپانتری همچنین قصد داشت، چگونگی انتقال انرژی توسط سیاهچاله ای که در فیلم میان ستاره ای «غول آسا» نام داشت را نیز محاسبه کند. همین مقدار انرژی نیز برای تامین یک حیات پیچیده کافی است، هر چند در مقایسه با موجودیت جهان هستی بسیار کوتاه به نظر می آید. با این حال، بعید به نظر می رسد که این حیات زمان کافی برای فرگشت داشته باشد که بتوان این منبع قدرت را کشف کرد.

دانشمندان کشف کردند که اگر کشش گرانشی سیاهچاله گذر زمان در سیاره را کند و آهسته کند، این دنیای بیگانه به دمایی بالغ بر ۹۰۰ درجه سلسیوس می رسد. بر اساس گفته های آوی لوئب، از دانشگاه هاروارد، در حالی که وجود خورشید سرد یک سیاهچاله از نظر تئوری قابل قبول است، مشکلات زیادی سر راه این تئوری وجود دارد که تقریبا امکان رخ دادن آن را بعید می سازد. وی می گوید: «مشکل من این است که حفظ یک سیاهچاله تاریک بسیار دشوار است. بعضی از این سیاهچاله ها درخشان ترین منابع نور در جهان هستی به شمار می روند چراکه مواد داخل آنها می افتند. به عنوان مثال این پدیده در یک اختروش قابل مشاهده است».

,حیات در اطراف سیاهچاله,حیات در اطراف سیاهچاله ها,خورشید سرد
اختروش یا کوازار یک هسته فعال به شدت نورانی و دوردست است که متعلق به مرکز یک کهکشان جوان است. وی در آخر اضافه می کند: «یک سیاهچاله باید در حالت ایزوله نگه داشته شود. در این میان سوالات دیگری نیز مطرح است از جمله اینکه آیا قرار گرفتن در کنار یک سیاهچاله محیط خوبی برای زندگی و حیات است؟ این موضوعی است که هیچ اطلاعی از آن نداریم». جزئیات بیشتر این پژوهش در arxiv.org منتشر شده است.

آکا ایران /

,حیات در اطراف سیاهچاله,حیات در اطراف سیاهچاله ها,خورشید سرد

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :