صد سالگی نسبیت: چگونه نظریه اینشتین کارکرد جهان را توضیح میدهد؟
بیگ بنگ: این روزها جشن صد سالگی نظریه نسبیت عام اینشتین است، نظریه ی معروفی که آلبرت اینشتین در سال ۱۹۱۵ منتشر کرد. این نظریه بعد از گذشت صد سال هنوز هم بنیان

آکاایران: بیگ بنگ: این روزها جشن صد سالگی نظریه نسبیت عام اینشتین است، نظریه ی معروفی که آلبرت اینشتین در سال ۱۹۱۵ منتشر کرد. این نظریه بعد از گذشت صد سال هنوز هم بنیان مستحکمی دارد، در زیر چند مورد از کارکردها و پیش بینی های این نظریه ی قدرتمند علمی را مرور می کنیم.

آکاایران: صد سالگی نسبیت: چگونه نظریه اینشتین کارکرد جهان را توضیح میدهد؟

نظریه نسبیت عام مجموعه ای از معادلات ریاضی است که در آن پدیده فضا-زمان و گرانش که تا آن زمان با فرمول های مکانیکی نیوتن یا «نیرو» توضیح داده می شد، به شکل یک خمیدگی توضیح داده می شود. پدرو فریرا، نویسنده کتاب «نظریه کامل» که کتابی در خصوص نظریه نسبیت اینشتین است می گوید: این نظریه مجموعه ای ساده اما ظریف و زیبایی از معادلات ریاضی است. معادلاتی که اگر بتوانید آنها را حل کنید، به چیزهای بی نظیری می رسید. اما چه چیزهایی از دل نظریه نسبیت بیرون آمده است؟ در زیر به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

۱- دستگا ه های جی پی اس(GPS)

وقتی از دستگاه تعیین موقعیت ماشین یا نقشه های تلفن هوشمندتان استفاده می کنید، احتمالا به نطریه نسبیت اینشتین فکر نمی کنید. اما جالب است که بدانید ماهواره هایی که فرمان های دستگاه های تعیین موقعیت را در مدار زمین (و در فاصله بیست هزار کیلومتری بالای سطح زمین) را دریافت و به آن پاسخ می دهند، اگر نظریه ی نسبیت در خصوص تغییر مفهوم و میزان زمان با تغییر گرانش را در معادلات خود استفاده نکنند، این سامانه روزی ۱۰ کیلومتر خطا خواهد داشت و خیلی زود به درد هیچکس نخواهد خورد.

,آلبرت اینشتین,ادوین هابل,انبساط کیهان
۲- مدار سیارۀ عطارد

در اواسط قرن نوزدهم، دانشمندان فهمیدند که مدار سیاره ی عطارد حول خورشید، دقیقا با پیش بینی گرانش نیوتن منطبق نیست. آن طور که از روی زمین به نظر می رسید، حضیض مداری عطارد در هر دور حول خورشید، اندکی جابجا می شد. به طوری که این جابجایی در یک قرن به ۲ درجه ی قوسی می رسید. بیشتر این جابجایی می تواند با تاثیرات گرانشی دیگر سیاره های منظومه ی شمسی روی عطارد توجیه شود؛ ولی ۴۳ ثانیه ی قوسی آن قابل توجیه نبود.

,آلبرت اینشتین,ادوین هابل,انبساط کیهان
برای دهه ها، ستاره شناسان طبق نظریه ای در پی یافتن سیاره ای کوچک تر از عطارد و نزدیک به خورشید به نام ولکان بودند که می توانست این تاثیرات گرانشی را روی عطارد بگذارد؛ ولی این سیاره هیچ وقت پیدا نشد. در نوامبر ۱۹۱۵، اینشتین توانست با استفاده از نسبیت عام، مدار صحیح عطارد را پیش بینی کند و این پشتوانه ای عظیم بر صحت نظریه ی اینشتین شد.

۳- همگرایی گرانشی

نظریه ی نسبیت می گوید که یک جرم با چگالی بسیار بالا مثل خورشید، می تواند شکل نور در اطراف خودش را تغییر دهد و مسیر نور را خم کند. براساس نسبیت عام، جرم می تواند فضا- زمان را خمیده کند و در نتیجه میدان گرانشی ای بسازد که می تواند نور را منحرف کند. با همگرایی گرانشی می توان اطلاعاتی دربارهٔ جسم میانی (عدسی) از جمله جرم آن به دست آورد و این به دانشمندان اجازه مطالعه ی کهکشان ها، ستاره ها و سیاره های بسیار دور دست را می دهد.

,آلبرت اینشتین,ادوین هابل,انبساط کیهان
۴- نظریه ی بیگ بنگ

جابجایی در بسامد نور که با انتقال به سرخ همراه است با عنوان اثر داپلر شناخته می شود، در این اثر نور دریافت شده قرمز تر از حالتی است که یک ستاره یا کهکشان دور دست را ترک می کند. این تغییر رنگ و میزان انتقال به سرخ اجازه می دهد تا میزان فاصله ی کهکشان ها را اندازه گیری کنیم. مشاهدات ادوین هابل از انتقال به سرخ کهکشان های دور دست نشان داد که کهکشان های دورتر با سرعت بیشتری در حال دور شدن هستند، همانطوری که معادلات اینشتین پیش بینی کرده بودند و این یعنی جهان ما در حال انبساط و بزرگ شدن است. اگر این کهکشان ها در گذشته های دور، به زمین خیلی نزدیک تر بودند و اگر حرکت کهکشان ها در زمان گذشته را در ذهن خود مسیریابی کنیم، نه تنها به زمانی می رسیم که جهان آغاز شده، بلکه به این مفهوم می رسیم که کلیه کهکشان ها باید از یک حجم کوچکی شروع به حرکت کرده باشند؛ این ایده را نخستین بار اخترفیزیکدانی بلژیکی بنام جرج لومیتر مطرح کرد که بنام نظریه ی بیگ بنگ شناخته می شود و با شواهد زیادی همراه است.

۵- سیاهچاله ها

یکی از عجیب ترین و اولین چیزهایی که از دل نظریه نسبیت بیرون آمد، مسئله سیاهچاله های فضایی بود. سیاهچاله ناحیه ای از فضا-زمان است که جرم در آن به شدت فشرده شده است. نظریه نسبیت پیش بینی می کند که یک جرم به اندازه کافی فشرده می تواند سبب تغییر شکل و خمیدگی فضا-زمان و تشکیل سیاهچاله شود. این اجرام بازمانده های ستاره های مرده هستند که با گرانش بسیار قوی خود حتی به نور هم اجازه ی فرار نمی دهند.

,آلبرت اینشتین,ادوین هابل,انبساط کیهان
به گفته فریرا، در سال ۱۹۱۵ وجود سیاهچاله ها برای اولین بار به وسیله یک سرباز آلمانی بنام کارل شوارتزشیلد که در جبهه های جنگ جهانی اول می جنگید، از نظریه نسبیت عام اینشتین نتیجه گیری شد، اما اینشتین با اینکه این معادله را تحسین کرد به وجود سیاهچاله باور نداشت. کارل شوارتزشیلد در سال ۱۹۱۶ می میرد و سیاهچاله ها تا یک دهه بعد از مرگ اینشتین هم باور نمی شوند؛ اما از همان زمان دست مایه داستان ها و فیلم های علمی تخیلی زیادی شده اند.

۶- ماده تاریک

ماده تاریک یکی از اسرار بزرگ کیهان است. در واقع، تنها چیزی که ما در مورد آن می دانیم این است که جرم دارد و تنها به دلیل گرانش ناشی از جرمش می تواند باعث تحریف نور اجرام و کهکشان های دوردست شود، همچنین از اثرات گرانشی موجود بر روی اجسام مرئی، مثل ستاره ها و کهکشان ها، می توان به وجود آن پی برد. نسبیت عام در این مورد به ما می گوید که چگونه همگرایی گرانشی روی نور اثر می گذارد، و فیزیکدانان می توانند به کمک اعوجاج اثرات نور بر روی ماده تاریک مطالعه کنند.

آکا ایران /

,آلبرت اینشتین,ادوین هابل,انبساط کیهان

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :