آموزش نجوم و اخترفیزیک مقدماتی: سیارات منظومه شمسی (3)
بیگ بنگ: در نگاه نخست به نظر می رسد که فاصله ی سیارات از خورشید تابع الگوی خاصی نیست. مگر آن که بگوییم چهار سیاره اول در فاصله ای نسبتاً نزدیک و بقیه ی آنها در

آکاایران: بیگ بنگ: در نگاه نخست به نظر می رسد که فاصله ی سیارات از خورشید تابع الگوی خاصی نیست. مگر آن که بگوییم چهار سیاره اول در فاصله ای نسبتاً نزدیک و بقیه ی آنها در فاصله ای بسیار دور قرار دارند.

آکاایران: آموزش نجوم و اخترفیزیک مقدماتی: سیارات منظومه شمسی (3)

در این تصویر فاصله سیارات منظومه شمسی تا خورشید را بر حسب واحد نجومی (AU) می بینید.

قسمت سوم: فاصله ی سیارات

در سال ۱۷۶۶، یوهان دانیل تیتیوس اهل ویتنبرگ آلمان رابطه ی ریاضی بسیار جالبی در مورد فاصله سیارات منظومه شمسی ارائه کرد. این رابطه را «یوهان الرت بده» منتشر کرد که غالبا به نام قانون بُده، نامیده می شود. در این تصویر میانگین فاصله ی سیارات را مشاهده می کنید که بر حسب واحد نجومی (AU) اندازه گیری شده است.(به تصویر بالا توجه کنید.) این ارقام با فرایندی که در تصویر نشان داده شده، فاصله سیارات تا خورشید را در واحد نجومی به دقت نشان داده است.

اگرچه اورانوس، نپتون و پلوتو بعداً کشف شده اند، اما رابطه ی بده-تیتیوس از لحاظ مقایسه ادامه یافته ، بدیهی است که این رابطه با فاصله ی تا نپتون و پلوتو که از طریق رصد به دست آمده اند، همخوانی ندارد. به طوری که از کمبود این تصویر آشکار است، تک سیاره ای با فاصله ی تقریبی ۲٫۸AU که متناظر با عدد ۲٫۸ در سلسله اعداد بده-تیتیوس باشد، وجود ندارد. در نتیجه، چنین پنداشته می شد که سیاره ی ناشناخته ای باید در حوالی این فاصله وجود داشته باشد. اخترشناسان با استفاده از قانون کپلر، دوره ی گردش چنین سیاره ای را محاسبه کردند و در صدد جستجوی آن برآمدند.

در سال ۱۸۰۱ جرمی با دوره ی گردش تقریباً صحیح یافت شد. نخست پنداشتند که این همان سیاره ی گمشده است. اما طی چند سال اجرام دیگری با مدارهای مشابه یافتند. ناظران به تدریج پی بردند که آنچه را یافتند، تک سیاره نیست. بلکه نخستین مجموعه از اجرام کوچکی است که آنها را سیارک نامیدند. نظر برخی دانشمندان این بود که چون اعداد بده-تیتیوس تقریب دقیقی با فواصل رصد شده سیارات (جز نپتون و پلوتو) دارد، ممکن است نیرویی در ایجاد این فاصله ها مؤثر باشد. سایر ناظران بر این باور بودند که این فاصله بندی ها امری تصادفی است.

رابطه ی بده-تیتیوس ارزش بیشتری می داشت اگر می توانست دانشمندان را به توضیحی در این باره برساند که چرا سیارات در چنین فواصل خاصی به گرد خورشید تشکیل شده اند. در واقع نظریه های متعددی مطرح شده است که پیش بینی های کاملا متفاوتی درباره ی فاصله گذاری سیارات می کند. توجه شود که رابطه ی بده-تیتیوس راه جالبی برای به خاطر سپردن فواصل هفت سیاره و کمربند اصلی سیارکی ارائه کرد. اما بعدها مشخص شد قانون بُده اعتباری ندارد و صرفا نمی باید آن را یک قانون فیزیکی دانست، با این حال راه حل بُده به کشف تعدادی سیارک انجامید. دانشمندان بعدتر دلیل فاصله زیاد سیارات نپتون و اورانوس را  نظریه واهلش دینامیکی دلیل این نقص را تاءثیر گرانش سیارات همسایه میداند.

ادامه دارد …

نویسنده: اسماعیل جوکار- عضو پیوسته بیگ بنگ


,au,آموزش نجوم و اخترفیزیک مقدماتی,اعداد بده-تیتیوس

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :