نظریه جدید در مورد ماهیت الکتریکی ماده تاریک
بیگ بنگ: دانشمندان آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور کالیفرنیا معتقدند که ماده تاریک ممکن است ترکیبی از ذرات با بار الکتریکی باشد که به کمک یک نیروی ناشناخته، پیوندی

آکاایران: بیگ بنگ: دانشمندان آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور کالیفرنیا معتقدند که ماده تاریک ممکن است ترکیبی از ذرات با بار الکتریکی باشد که به کمک یک نیروی ناشناخته، پیوندی غیرقابل تشخیص داشته باشند.

آکاایران: نظریه جدید در مورد ماهیت الکتریکی ماده تاریک

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، دانشمندان معتقدند که ماهیت ذرات الکتریکی ماده تاریک تنها به کمک برخورددهنده بزرگ هادرونی یا تجهیزات آزمایشگاه زیرزمینی سرن قابل شناسایی است. ماده تاریک بخش اعظم ساختار جهان ما را می سازد، به طوری که طبق برآوردهای انجام شده حدود ۸۰ درصد از جرم کیهان از ماده تاریک تشکیل شده است. متاسفانه به خاطر ماهیت غیرقابل شناسایی بودن این ماده، اطلاعات دانشمندان در مورد این پدیده پیچیده و جالب توجه بسیار اندک است.

متخصصان فیزیک نجومی معتقدند که حضور ماده تاریک طبق اثر گرانشی آنها در خوشه های کهکشانی کاملا مشهود است، اما شناسایی آن به علت وجود ذرات فراری که با مواد رایج در جهان واکنشی نشان نمی دهند، بسیار دشوار و ناممکن است. پروفسور پل ورناس با همکاری گروهی از دانشمندان به کمک فناوری شبیه سازی کامپیوتری موفق شدند تا مدل موسوم به ماده تاریک نهان را برنامه ریزی و شبیه سازی کنند.

به کمک این مدل می توان رفتار پنهان کار ماده تاریک، ذرات سازنده و نیروی پنهان آن را تا حدی توضیح داد. مدل ماده تاریک نهان نشان دهنده ثبات ماده تاریک است، اما در این مدل به حجم عظیم مواد باردار الکتریکی که دارای هسته ناپایدار هستند نیز اشاره شده است. ذرات باردار ماده تاریک تحت تاثیر دمای بسیار بالای پلاسما در لحظه بیگ بنگ وادار به واکنش با مواد معمولی شده اند.

,اخبار فیزیک,تولد جهان,تولد کیهان
پروفسور ورناس در مورد مفهوم تعامل ذرات ماده تاریک گفت: شناسایی فعل و انفعالات مواد در لحظات اولیه تولد جهان کاملا حیاتی است، چرا که فراوانی مواد معمولی و ماده تاریک کاملا یکسان است. وی در ادامه افزود: با کاهش تدریجی دمای کیهان پس از بیگ بنگ، ماده تاریک با شروع فعالیت پنهان تشکیل پیوند جدید بین ذرات ساخته شد. طبق محاسبات دانشمندان این پیوند ها به خوشه های الکتریکی خنثی با وزن چند صد برابری پروتون تبدیل شده اند.

دانشمندان معتقدند که تجهیزات سرن به قدر کافی برای برگشت زمان و تولید دوباره شرایط تشکیل ماده تاریک قدرت دارند. آنها در مورد علت پنهان کاری ماده تاریک اظهار کردند: امروزه برای همه محققان ثابت شده که ماده تاریک کاملا نسبت به امواج الکترومغناطیس بی اثر است، پس بهترین نظریه در مورد ماهیت ماده تاریک، نظریه ذرات باردار الکتریکی است که طی یک پیوند ناشناس قادر به شناسایی نیستند. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Physical Review Letters منتشر شده است.

آکا ایران /

,اخبار فیزیک,تولد جهان,تولد کیهان

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :