صدای اتم را گوش کنید!
بیگ بنگ: صدای اتم ها بیشتر به صدای ماشین پین بال شباهت دارد که از میان یک قوطی حلبی به آن گوش داده می شود، اما اصوات شنیده شده در این آواز در حقیقت صدای

آکاایران: بیگ بنگ: صدای اتم ها بیشتر به صدای ماشین پین بال شباهت دارد که از میان یک قوطی حلبی به آن گوش داده می شود، اما اصوات شنیده شده در این آواز در حقیقت صدای سیگنال های تک یون ها هستند که به سوی تراشه ای سیلیکونی پرتاب می شوند.

آکاایران: صدای اتم را گوش کنید!

براساس گزارش دیسکاوری به نقل از همشهری، ثبت صدای یک تک اتم اولین قدم محققان استرالیایی ها برای ساخت کامپیوتر کوانتومی مبتنی بر تراشه های سیلیکونی است. به گفته دیوید جیمیسان دانشمندی که این مطالعه را انجام داده، معادله فیزیکی تشریح کننده ی آنچه در این صدای اتم شنیده می شود، بسیار ساده است: هر سیگنال برابر است با یک اتم.

کامپیوترهای کوانتومی تنها زمانی کار می کنند که بتوانند حالت خاموش-روشن، جهت چرخش اتم ها را با دقت کنترل کرده و محاسبه کنند. انجام چنین کاری به آن معنی است که دانشمندان باید تک اتم ها را با دقت در ماتریکسی بچینند تا بتوان نانومدارها را در اطراف آنها ایجاد کرد. جیمیسان و گروهش این کار را با استفاده از یک شتابگر ذره ای کوچک برای شلیک کردن به یون های فسفری از میان صفحه ای نازک با حفره هایی بسیار ریز انجام دادند. تک یون هایی که از میان این صفحه عبور می کنند در نقطه ای دقیق از تراشه ای سیلیکونی جای می گیرند.

این آزمایش نسخه ای کوچک شده و کنترل شده از فرایندی عادی است که یک تراشه گنگ را به تراشه ای بسیار هوشمند تبدیل می کند. محققان مرکز عالی کامپیوتر کوانتومی و فناوری ارتباطات برای ثبت صدایی که طی این فرایند ایجاد می شود، از الکترود هایی کوچک برای ردیابی برخورد هر یون با سطح سیلیکونی استفاده کردند و پس از آن با بهره گرفتن از نرم افزاری برای پردازش و تقویت صداهای ضبط شده، آواز اتم ها را ایجاد کردند. آواز ثبت شده را می توانید از اینجا گوش کنید.

آکا ایران /

,آواز اتم,آواز اتم ها,اخبار جدید فیزیک

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :