آموزش نجوم و اخترفیزیک مقدماتی – اندازه گیری جرم ماه
بیگ بنگ: ما اغلب حرکت ماه و زمین را جداگانه توصیف کرده و می گوییم زمین به دور خورشید و ماه به دور زمین می گردد. اگرچه ماه جرم کمی دارد، اما بنا بر قانون سوم

آکاایران: بیگ بنگ: ما اغلب حرکت ماه و زمین را جداگانه توصیف کرده و می گوییم زمین به دور خورشید و ماه به دور زمین می گردد. اگرچه ماه جرم کمی دارد، اما بنا بر قانون سوم نیوتن، ماه همان قدر نیروی گرانش بر زمین وارد می کند که زمین بر ماه. پس کاملاً درست نیست بگوییم که ماه به دور زمین می گردد، بلکه باید بگوییم هر دو به دور نقطه ای به نام مرکز جرم یا مرکز ثقل مجموعه ی دوتایی زمین - ماه می گردند. چون زمین بسیار سنگین تر از ماه است، مرکز جرم این دو به مرکز زمین نزدیک تر است یا در واقع درون زمین واقع شده است.

آکاایران: آموزش نجوم و اخترفیزیک مقدماتی – اندازه گیری جرم ماه

یه گزارش بیگ بنگ، واژه منظومه ی دوتایی می تواند به هر جسم دوتایی اطلاق شود. ولی معمولاً به دو جسمی گفته می شود که به دلیل نیروی جاذبه ای که بین آنها وجود دارد، تأثیر قابل ملاحظه ای بر هم دارند. دستگاه زمین-ماه این واقعیت را به وضوح نشان می دهد که زمین از مسیر مسطح خود به دور خورشید به طور قابل ملاحظه ای منحرف می شود. این انحراف در حدود ۴۸۰۰ کیلومتر در هر طرف از یک مسیر بیضی شکل است.

ماه نیز به دور خورشید می گردد ولی در حدود ۳۸۴۰۰۰ کیلومتر (میانگین فاصله ی ماه از زمین) در هر طرف از همان مسیر منحرف می شود. تنها نقطه ای که در یک مسیر مستقیم اطراف خورشید حرکت می کند، مرکز جرم دستگاه است. اگر زمین و ماه را در دو سر یک میله ی فرضی به طول ۳۸۸۸۰۰ کیلومتر فرض کنید، مرکز ثقل دستگاه ، نقطه ای است که در آن دستگاه می تواند مانند یک الاکلنگ به تعادل برسد.

,آموزش اختر فیزیک,اخترفیزیک,بدست آوردن جرم ماه
از آنجایی که ما جرم زمین را می دانیم، این ایده تعادلی به ما اجازه می دهد که جرم ماه را تخمین بزنیم. برای فهم بهتر موضوع، فرض کنید که یک پدر می خواهد با دختر کوچک خود الاکلنگ بازی کند و آنها می فهمند که فقط در صورتی می توانند در حالت تعادل قرار گیرند که دختر در فاصله ای به اندازه ی سه برابر فاصله ی پدر خود از مفصل الاکلنگ (نقطه ی اتکا) بنشیند. در نتیجه می توانیم به درستی نتیجه بگیریم که دختر فقط یک سوم پدر وزن دارد. چنانچه ماه و زمین در مرکز ثقل خود به تعادل برسند و فاصله ی مرکز ثقل از مرکز زمین در حدود ۴۸۰۰ کیلومتر و از مرکز ماه در حدود ۳۸۴۰۰۰ کیلومتر باشد، نتیجه می گیریم که ماه فقط یک هشتادم (۱/۸۰) زمین جرم دارد. در واقع

۳۸۴۰۰۰/۴۸۰۰  =  ۱/۸۰

و در نتیجه با توجه به جرم زمین یعنی ۵/۹۸ ضرب در ده به توان ۲۷ گرم داریم:

۲۵^۱۰*۷٫۴۷ =  ۲۷^۱۰*۵٫۹۸*۱/۸۰

VN:F [1.9.22_1171]
please wait...
امتیاز: ۴٫۸ از ۵ (۱۴ نفر)
آموزش نجوم و اخترفیزیک مقدماتی - اندازه گیری جرم ماه, ۴٫۸ out of 5 based on 14 ratings

مطالب مرتبط

 • ,آموزش اختر فیزیک,اخترفیزیک,بدست آوردن جرم ماه
  آیا ماه از زمین فاصله می گیرد؟
 • ,آموزش اختر فیزیک,اخترفیزیک,بدست آوردن جرم ماه
  تمامی سیارات منظومه شمسی بین زمین و ماه جای می گیرند!
 • ,آموزش اختر فیزیک,اخترفیزیک,بدست آوردن جرم ماه
  نگاهی نو به چگونگی شکل گیری ماه
 • ,آموزش اختر فیزیک,اخترفیزیک,بدست آوردن جرم ماه
  اگر ماه نباشد چه اتفاقی برای زمین می افتد؟

,آموزش اختر فیزیک,اخترفیزیک,بدست آوردن جرم ماه

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :