آمادگی دانشمندان برای آغاز جدیدترین جستجوی امواج گرانشی
بیگ بنگ: دور تازه ی جستجو برای یکی از پیچیده ترین معماهای کیهان در حال آغاز است. امواج گرانشی (Gravitational waves) را چین و شکن های بافت فضا-زمان می دانند که

آکاایران: بیگ بنگ: دور تازه ی جستجو برای یکی از پیچیده ترین معماهای کیهان در حال آغاز است. امواج گرانشی (Gravitational waves) را چین و شکن های بافت فضا-زمان می دانند که پس از رخدادی پرانرژی در ابعاد عظیم، ایجاد می شوند؛ مثلاً برخورد و ادغام دو سیاهچاله، یا مرگ ستاره ای غول آسا که به انفجار و انتشار انرژی غیر قابل تصور آن می انجامد.

آکاایران: آمادگی دانشمندان برای آغاز جدیدترین جستجوی امواج گرانشی

به گزارش بیگ بنگ، چندی است جهت آشکارسازی آثار کوچک امواج گرانشی، حساسیت رصدخانه امواج گرانشی تداخل سنج لیزری (LIGO) افزایش یافته است. دو پایگاه ‪‎LIGO‬ در لیوینگستون و هانفورد، شامل لوله هایی طویل و L شکل هستند. پرتوهای نوری از هر شاخه L ارسال، و به وسیله آینه بازگردانده می شوند. پس از برخورد مجدد این دو، داده های موجود در پرتوها بازسازی می شود.

وجود کوچکترین تغییر در پرتو برگشتی، نشان دهنده ی اثر امواج گرانشی بر نور می تواند باشد. بدلیل آنکه حتی ارتعاش اتم های آینه مزبور، می تواند سیگنال را متأثر سازد، نیاز است داده ها در آزمایشگاه مورد پالایش قرار گیرند تا سیگنال های امواج گرانشی را استخراج نمود. البته بدلیل وجود ارتعاشات در زمین، پروژه ای مشابه با نام ‪‎LISA‬ در فضا برنامه ریزی شده بود که بدلیل کمبود بودجه در ۲۰۱۱ متوقف شد.

,gravitational waves,ligo,lisa

تصویری از پایگاه پروژه ی ‪‎LIGO

کن استرین (Ken Strain)، استاد مؤسسه تحقیقات گرانشی گفت: « هر زمان که پنجره جدیدی به جهان باز می کنیم، اکتشافات حیرت انگیزی صورت می گیرد. این مثلاً در مورد اخترشناسی رادیویی صحت دارد، که بسرعت به کشف تپ اخترها (Pulsars) انجامید. ما در خصوص اخترشناسی امواج گرانشی نیز چنین انتظاری داریم.»

ترجمه: حامد احدی / آکا ایران


VN:F [1.9.22_1171]
please wait...
امتیاز: ۴٫۹ از ۵ (۸ نفر)
آمادگی دانشمندان برای آغاز جدیدترین جستجوی امواج گرانشی, ۴٫۹ out of 5 based on 8 ratings

مطالب مرتبط

 • ,gravitational waves,ligo,lisa
  جستجوی امواج گرانشی با استفاده از فوران های پرتوی گاما
 • ,gravitational waves,ligo,lisa
  دانشمندان بایسپ۲ در خصوص “امواج گرانشی بیگ بنگ” اشتباه میکردند!
 • ,gravitational waves,ligo,lisa
  آنچه باید درباره امواج گرانشی بدانید
 • ,gravitational waves,ligo,lisa
  مشاهدۀ امواج گرانشی با یک روش جدید

,gravitational waves,ligo,lisa

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :