حلقۀ اینشتین در فاصله ای دور دست، شکار شد!
بیگ بنگ: ستاره شناسان با کمک همگرایی گرانشی و با استفاده از تصاویری با تفکیک پذیری بالای آرایه میلی متری/زیرمیلی متری تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) آتاکاما، ساختار

آکاایران: بیگ بنگ: ستاره شناسان با کمک همگرایی گرانشی و با استفاده از تصاویری با تفکیک پذیری بالای آرایه میلی متری/زیرمیلی متری تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) آتاکاما، ساختار حلقه مانندی را در فضا رصد کرده اند که پیش بینی اینشتین را به نمایش می گذارد.

آکاایران: حلقۀ اینشتین در فاصله ای دور دست، شکار شد!

تصویر همگرایی گرانشی از هم ترازی تصادفی دو کهکشان دوردست که در نظریه ی نسبیت اینشتین پیش بینی شده بود.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، این ساختار حلقه مانند قابل توجه، از هم ترازی تصادفی دو کهکشان دوردست به وجود آمده و نمایشی نادر و عجیب از همگرایی گرانشی(لنز گرانشی) آن طور که اینشتین در نظریه نسبیت عمومی خود پیش بینی کرده بود، به نمایش می گذارد. همگرایی گرانشی زمانی رخ می دهد که یک کهکشان عظیم یا خوشه ای از کهکشان ها، نور منتشرشده از یک کهکشان دورتر را خمیده کرده و تصویری بسیار بزرگنمایی شده را شکل می دهند.

در این مورد عجیب، کهکشان SDP.81 و یک کهکشان مداخله کننده چنان به طور کامل هم تراز شده اند که نور حاصل از کهکشان دورتر، حلقه ای تقریبا کامل را آن گونه که از زمین مشاهده می شود، شکل داده است. جرم کیهانی SDP.81 که توسط رصدخانه فضایی هرشل کشف شد، کهکشان فعال و ستاره زایی است که در فاصله ۱۲ میلیارد سال نوری قرار دارد. این کهکشان توسط یک کهکشان عظیم که در فاصله چهار میلیارد سال نوری واقع شده است، همگرا می شود.

,sdp.81,آلبرت اینشتین,حلقه اینشتین

تصویر کامپوزیت از خمش نور و همگرایی گرانشی اینشتین

در نجوم، همگرایی گرانشی برای بررسی جهان های بسیار آغازین و بسیار دوردست استفاده می شود، زیرا این پدیده عملکرد بهترین تلسکوپ ها را تقویت می کند. با ارائه جزئیات شگفت انگیز در تصاویر جدید، منجمان قادر خواهند بود اطلاعات موجود در این تصویر از شکل افتاده را دوباره مونتاژ کرده و ساختاری از تصویر واقعی کهکشان دوردست ارائه دهند. محققان از برنامه های کامپیوتری پیشرفته برای بازسازی دوباره ظاهر واقعی کهکشان های همگرا شده استفاده می کنند و آشکارسازی خمیدگی نور توسط همگرایی گرانشی، به دانشمندان در بررسی شکل واقعی و حرکت درونی کهکشان دوردست SDP.81 کمک خواهد کرد. جزئیات این مطالعه در arxiv.org منتشر شد.

آکا ایران / منابع بیشتر: sciencedaily , dailymail

VN:F [1.9.22_1171]
please wait...
امتیاز: ۴٫۵ از ۵ (۱۳ نفر)
حلقۀ اینشتین در فاصله ای دور دست، شکار شد!, ۴٫۵ out of 5 based on 13 ratings

مطالب مرتبط

 • ,sdp.81,آلبرت اینشتین,حلقه اینشتین
  کالبدشکافی یک لبخند کیهانی
 • ,sdp.81,آلبرت اینشتین,حلقه اینشتین
  معرفی یک ذره بنیادی جدید برای شناسایی مادۀ تاریک!
 • ,sdp.81,آلبرت اینشتین,حلقه اینشتین
  کشف ِخوشه ای کهکشانی با جرمی ۱۶۰ تریلیون برابر خورشید!
 • ,sdp.81,آلبرت اینشتین,حلقه اینشتین
  هابل، چهار تصویر از لحظۀ انفجار یک ستاره ثبت کرد!

,sdp.81,آلبرت اینشتین,حلقه اینشتین

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :