ایجاد اثر کازیمیر توسط گرانش
بیگ بنگ: دو آینه هنگامی که در فاصله چند نانومتری در خلا قرار می گیرند، یکدیگر را جذب می کنند. این پدیده «اثر کازیمیر» نامیده می شود و با توجه به اینکه چگونه

آکاایران: بیگ بنگ: دو آینه هنگامی که در فاصله چند نانومتری در خلا قرار می گیرند، یکدیگر را جذب می کنند. این پدیده «اثر کازیمیر» نامیده می شود و با توجه به اینکه چگونه آینه ها افت و خیز خلا را مختل می کنند به وجود می آید. خلا حالتی است که بر اساس مکانیک کوانتومی تهی نیست، بلکه انباشته از امواج الکترومغناطیسی است که به سرعت حرکت می کنند.

آکاایران: ایجاد اثر کازیمیر توسط گرانش

به گزارش بیگ بنگ به نقل از انجمن فیزیک ایران، برهم کنش کازیمیر ِ الکترومغناطیسی به صورت وسیع در آزمایش ها تایید شده است. اما این پدیده در اصل می تواند برای هر میدان کوانتیده ای رخ دهد. اگر گرانش واقعاً ماهیت کوانتومی داشته باشد، آنگاه امواج گرانشی نیز باید در حین ورود و خروج سریع از خلا نیروهای شبه کازیمیر تولید کنند. محاسبات جدید توسط جیمز کواچ (James Quach) از دانشگاه توکیو در ژاپن پیشنهاد می کند که یک جاذبه کازیمیر گرانشی می تواند قابل مشاهده باشد، به این شرط که دو آینه ویژگی غیر معمول توانایی بازتاب امواج گرانشی را داشته باشند.

مواد جامد ِ معمول، نسبت به میدان گرانشی شفاف هستند. اما فیزیک دان های نظری پیشنهاد می کنند که مواد ابر رسانا می توانند به گونه ای متفاوت رفتار کنند. عبور امواج گرانشی درون یک ابر رسانا باعث ایجاد جفت های کوپر می شود که موجودات کوانتومی بسیار غیر موضعی هستند و به گونه ای متفاوت از یون های کریستال موضعی حرکت می کنند. این اثر طبق یک پیشنهاد جدید می تواند یک صفحه ابر رسانای نازک را تبدیل به یک بازتابنده موثر امواج گرانشی کند. با تکیه بر این ایده، کواچ طرحی را بررسی کرده است که در آن دو لایه ابر رسانا هر یک به ضخامت چند نانومتر و با فاصله چند میکرومتر از یک دیگر قرار می گیرند. او سهم گرانشی نیروی کازیمیر که باعث کشیدن سطوح ابر رسانا به سمت یک دیگر می شود را محاسبه کرد و نشان داده است که این سهم می تواند با یک مرتبه بزرگی از سهم الکترومغناطیسی بزرگ تر باشد. به نظر کواچ، تحقق آزمایشگاهی این طرح می تواند راهی برای آزمودن نظریه های گرانش کوانتومی و جستجوی گراویتون ها (ذرات کوانتومی فرضی که حامل گرانش هستند) ارائه دهد. نتایج این پژوهش در Physical Review Letters منتشر شده است.

آکا ایران /

,اثر کازیمیر,اثر کازیمیر توسط گرانش,اثرات کوانتوم

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :