سنجش ذرات در کیهان اولیه
بیگ بنگ: طبق پیش بینی مدل های خاصی، انرژی تاریک که انبساط کیهان را سرعت می بخشد، میدانی است که در طول زمان های کیهانی تغییر می کند. این می تواند بدان معنی باشد

آکاایران: بیگ بنگ: طبق پیش بینی مدل های خاصی، انرژی تاریک که انبساط کیهان را سرعت می بخشد، میدانی است که در طول زمان های کیهانی تغییر می کند. این می تواند بدان معنی باشد که برخی کمیت های بنیادی خاص که جرم ها و نیروها را به هم مرتبط می کنند در زمان های بسیار قدیم متفاوت بوده اند. اما تحلیل جدیدی از طیف رسیده از میدان های اختروشی خیلی دور هیچ مدرکی مبنی بر متفاوت بودن خط های مولکولی تولید شده در ۱۲ میلیارد سال پیش نیافته اند و بنابراین نشانه ای از تغییر در نسبت جرم پروتون-الکترون وجود ندارد.

آکاایران: سنجش ذرات در کیهان اولیه

نموداری از توزیع: ماده، انرژی تاریک و ماده تاریک و نحوه ی عملکردشان در کیهان

به گزارش بیگ بنگ، به نقل از انجمن فیزیک ایران، یک توضیح ممکن برای انرژی تاریک این است که مشابه با میدان هیگز، از میدان اسکالری که تمام فضا را پر کرده ناشی می شود. چنین میدانی احتمالاً با ذرات دیگر برهمکنش می کند و این برهمکنش ها می تواند روی مقادیر بنیادی اثر گذاشته و باعث شود که آن ها هم همراه با تغییر میدان اسکالر در طول زمان تغییر کنند. برای بررسی این تحول، دانشمندان اغلب اجرام نجومی دور را در نظر می گیرند که نور آنها میلیاردها سال پیش ساطع شده است.

در مورد نسبت جرم پروتون-الکترون، منجمان به دنبال انتقال های غیرمنتظره در طول موج هایی از نور هستند که مولکول ها جذب می کنند. اغلب مولکول ها را می توان فقط در اجرام نسبتاً نزدیک مشاهده کرد اما مولکول هیدورژن (H2) به حد کافی زیاد هست که در فواصل بزرگ هم دیده شود. ویم یوباچس از دانشگاه آمستردام هلند و همکارانش طیف یک اختروش بسیار دور (J1443+2724) را مورد بررسی قرار داده و خطوط جذب H2 از کهکشانی در مقابل اختروش را تشخیص دادند.

این علامت جذب وقتی روی طیف گذاشته شده که کیهان فقط ۱٫۵ میلیارد سال داشته است. خطوط نشان می دهند که در مقایسه با مقادیر اندازه گیری شده روی زمین، هیچ انتقالی (بیشتر از انتقال به سرخ معمولی) وجود ندارد و این به پژوهشگران اجازه داد تا روی تغییرات نسبت جرم پروتون-الکترون حد بالایی از مرتبه چند بخش در میلیون بگذارند. نتایج مذکور حاکی از آن است که میدان اسکالر انرژی تاریک- اگر وجود داشته باشد- در طول ۹۰% از عمر کیهان مقدار بسیار کمی تغییر کرده است. این تحقیق در Physical Review Letters به چاپ رسیده است.

آکا ایران /

,physical review letters,اختروش,انبساط کیهان

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :