طبق فرضیۀ جدید: گذشته، حال و آینده هم زمان وجود دارند!
بیگ بنگ: فرضیه جدید محققان با رد باور قدیمی در مورد حرکت رو به جلوی زمان، مدعی است که گذشته، حال و آینده در زمان بطور دائم و پیوسته وجود دارند. طبق

آکاایران: بیگ بنگ: فرضیه جدید محققان با رد باور قدیمی در مورد حرکت رو به جلوی زمان، مدعی است که گذشته، حال و آینده در زمان بطور دائم و پیوسته وجود دارند.

آکاایران: طبق فرضیۀ جدید: گذشته، حال و آینده هم زمان وجود دارند!

طبق فرضیه ی جدید گذشته، حال و آینده همه در یک زمان وجود دارند.

به گزارش ایسنا، بر اساس این فرضیه، اگر از بالا به جهان نگاه کنیم، می توان مشاهده کرد که زمان در همه جهات منتشر شده است. این فرضیه جالب توسط دکتر فرادفورد اسکو، دانشیار فلسفه موسسه فناوری ماساچوست مطرح شده است؛ وی در کتاب جدیدش «عینی شدن» به بررسی برخی نظریات فرض شده برای توضیح زمان پرداخته است. یکی از نظریات این است که زمان مانند رود است، به این معنی که انسان در زمان مانند کشتی بر روی آب حرکت می کند. نظریه دیگر مدعی است که «حال» کانون توجهی است که از گذشته به آینده در حال حرکت است و انسان در میان آن به سمت جلو حرکت می کند.

اما دکتر اسکو این نظریات را رد کرده و بر نظریه ای موسوم به «جهان توده» تمرکز کرده است که بر اساس آن، گذشته، حال و آینده همه در یک زمان وجود دارند. به گفته وی، زمان در حال گذر نبوده بلکه در بخش های مختلف فضا-زمان وجود دارد. بر اساس فرضیه جهان توده، انسان همانطور که در فضا گسترش یافته، در زمان نیز به همان شکل است و اینکه انسان ها نه در یک زمان خاص، بلکه در یک وضعیت موقتا پراکنده قرار دارند. اگرچه به گفته اسکو، سفر در زمان های مختلف ممکن نبوده زیرا ما اکنون در بخش متقاوتی از فضا-زمان قرار داریم.

,آغاز زمان,بردار زمان,بیگ بنگ و زمان

تصویری از دکتر فرادفورد اسکو، دانشیار فلسفه موسسه فناوری ماساچوست که فرضیه ای جدید در خصوص زمان مطرح کرده است.

این نظریه در پی نظریه دیگری که دانشمندان در ماه دسامبر مطرح کرده بودند، اعلام شده است. بر اساس نظریه آنها، در زمان بیگ بنگ یک جهان آینه جهان ما در جهت متضاد ساخته شد و موجودات هوشمند در هر کدام، دیگری را در حالت عقبگرد در زمان می بینند. این نظریه چشمگیر توسط دکتر جولیان باربور از دانشکده کشاورزی در انگلیس، دکتر تیم کاسلووسکی از دانشگاه نیو برونسویک در کانادا و دکتر فلاویو مرکاتی از مؤسسه فیزیک نظری پریمتر مطرح شده است.

پژوهش این دانشمندان قصد دارد به سوالات باقیمانده در مورد « بردار زمان» – مفهومی که زمان را متقارن خوانده و در آن همه چیز روبجلو حرکت می کند – پاسخ دهد. به گفته آن ها، در زمان بیگ بنگ نه یک جهان، بلکه دو جهان شکل گرفتند که هر دو بطور برابر در جهت متضاد در زمان حرکت کردند. جهان دوم ممکن است دقیقا شبیه جهان ما نبوده و ممکن است به شیوه خاص خود تغییر کرده و تکامل یافته باشد. اگرچه جهان دوم نیز مشمول قوانین فیزیکی مشابه بوده و احتمالا از سیارات، ستارگان و کهکشان هایی مشابه نسخه جهان ما برخوردار است. پژوهش های بیشتر می تواند ثابت کند که کدام یک از نظریات جهان توده، جهان آینه یا نظریات دیگر صحت دارند.

آکا ایران /

,آغاز زمان,بردار زمان,بیگ بنگ و زمان

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :