تولید پلوتونیوم 238 برای ماموریت های فضایی ناسا – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا
تولید پلوتونیوم 238 برای ماموریت های فضایی ناسا – وب سایت علمی بیگ بنگ -آکا

آکاایران: بیگ بنگ: محققان وزارت انرژی آمریکا توانسته اند به منظور آنچه تامین نیاز ماموریت های سرنشین دار و بدون سرنشین ماموریت های فضایی ناسا اعلام شده است، با از سرگیری فعالیت های مرتبط در یک آزمایشگاه قدیمی، ۵۰ گرم پلوتونیوم ۲۳۸ تولید کنند.

آکاایران: تولید پلوتونیوم 238 برای ماموریت های فضایی ناسا – وب سایت علمی بیگ بنگ

تولید این میزان پلوتونیوم در آزمایشگاه ملی «اوک ریچ» در وزارت انرژی آمریکا صورت گرفت و محققان این آزمایشگاه که از دهه ۱۹۸۰ فعالیتی در زمینه تولید پلوتونیوم نداشت، درصدد افزایش قابلیت های تولید آن به میزان سالانه ۱٫۵ کیلوگرم هستند. براساس این گزارش، برخلاف سایر ایزوتوپ ها، پلوتونیوم ۲۳۸ تا حد زیادی پایدار است و تشعشعات خطرناک قابل توجهی هم ندارد که این عنصر را برای یک سری کاربردهای علمی از جمله تولید انرژی حرارتی، مناسب می سازد.

جان گرونسفلد، معاون برنامه ماموریت علمی ناسا اظهار کرد: این دستاورد چشمگیر نشانگر یک رنسانس جدید در اکتشاف سامانه ی خورشیدی است. سیستم های نیروی رادیوایزوتوپی یک ابزار حیاتی در تامین نیروی نسل آینده مدارگردهای سیاره ای، فرودگرها و کاوشگرها برای آشکارسازی اسرار جهان هستند. پلوتونیوم ۲۳۸ سوختی است که مریخ نورد کنجکاوی ناسا را در مریخ به جلو می راند. همچنین فضاپیمای افق های نو با کمک آن به سیاره کوتوله پلوتو و فراتر از آن سفر کرده و کاوشگر ویجر نیز با پلوتونیوم پس از ۳۸ سال از آغاز سفرش در اعماق فضا در حرکت است.

سال گذشته ناسا اعلام کرد که میزان پلوتونیوم ۲۳۸ باقی مانده تنها برای ساخت سه باتری دیگر برای ماموریت های فضایی کافی بوده و باید میزان بیشتری تولید شود. پلوتونیوم ۲۳۸ با نوع پلوتونیوم مورد نیاز برای استفاده از سلاحهای هسته ای و نیروگاههای برق متفاوت است. این نوع پلوتونیوم به اورانیوم ۲۳۴ تجزیه شده و گرمای بسیار زیادی تولید می کند که می توان آن را به انرژی الکتریکی برای باتری های هسته ای ناسا موسوم به ژنراتورهای ترموالکتریک رادیوایزوتوپ تبدیل کرد. این گرما از مزیت دیگری برخوردار بوده که از یخ زدن ابزارهای علمی در سرمای منجمد کننده فضا جلوگیری می کند.

سایت علمی بیگ بنگ /

.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :