آکاایران: بیگ بنگ: محققان دانشگاه ساوث همپتون یک ذره بنیادین بسیار سبک و جدیدی را مطرح کرده اند که می تواند دلیل ناتوان ماندن بشر در شناسایی ماده تاریک – که ۸۵ درصد جرم جهان را تشکیل داده – را توضیح دهد.

آکاایران: معرفی یک ذره بنیادی نوین برای شناسایی مادۀ تاریک!

تصویری از خوشه کهکشانی MACS J1206.2-0847 احاطه در ماده تاریک که بدلیل عدسی گرانشی ایجاد شده نور در مسیرشان خم می شود.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، تصور می شود که ماده تاریک به دلیل تاثیر گرانشی آن بر روی ستارگان و کهکشان ها، عدسی گرانشی اطراف آنها و بخاطر اثر آن بر تابش پس زمینه کیهانی وجود داشته باشد. علیرغم شواهد غیر مستقیم قانع کننده و تلاش های قابل توجه تجربی، هنوز کسی نتوانسته بطور مستقیم ماده تاریک را مشاهده کند. فیزیک ذرات سرنخ هایی را در مورد شکل احتمالی ماده تاریک ارائه کرده و نگرش استاندارد این است که ذرات ماده تاریک به عنوان ذرات بنیادی در مقایسه با اتمهای سنگین از جرم بسیار زیادی برخوردارند.

ذرات سبکتر ماده تاریک به دلایل فیزیک نجومی کمتر محتمل هستند، اگرچه استثنائاتی نیز وجود دارد. پژوهش اخیر ذره جدیدی را معرفی کرده که دارای جرم حدود ۰٫۰۲ درصد یک الکترون است. اگرچه این ذره با نور تعامل ندارد، اما بشدت با ماده عادی در تعامل است. در حقیقت، این ذره در تضاد کامل با کاندیدهای دیگر ممکن است حتی در جو زمین نفوذ نکرده باشد.

محققان ذره ای با خصوصیات و تعاملات “ماده تاریک” را پیشنهاد کرده اند.

از آنجایی که تشخیص این ماده در زمین ممکن نبوده، محققان قصد دارند بررسی هایی را بر روی یک آزمایش فضایی که قرار است توسط کنسرسیوم تشدید کننده های ماکروسکوپی انجام شود، آغاز کنند. یک نانوماده معلق در فضا که بطور مستقیم در معرض جریان ماده تاریک قرار گرفته، به سمت پایین کشیده شده و نظارت حساس بر موقعیت این ذره، اطلاعاتی را در مورد ذات ذره ماده تاریک در صورت موجودیت آن آشکار خواهد کرد. نتایج این پژوهش در مجله Scientific Reports منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: ibtimes , dailymail

.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :