آیا ربات  ها شورش می کنند؟ - آکا
گوگل در تازه ترین تحولات خود در زمینه رباتیک,یک فناوری جدید را ثبت اختراع کرده که می تواند به ساخت یک ارتش رباتیک در آینده منتهی شود,

گوگل در تازه ترین تحولات خود در زمینه رباتیک، یک فناوری جدید را ثبت اختراع کرده که می تواند به ساخت یک ارتش رباتیک در آینده منتهی شود. غول جستجوی اینترنتی اعلام کرده که قصد دارد تعداد زیادی از دستگاه های رباتیک را به هم متصل کرده و به کاربران اجازه دهد تا آن ها را از راه دور و توسط اینترنت کنترل کنند.

کارشناسان فناوری پیش بینی کرده اند که انسانها در نهایت خواهند توانست از سیستم عامل اندروید گوگل برای فرمان دادن به تیمی از ربات ها به منظور اجرای وظایف از هر نقطه از جهان استفاده کنند.
در حالت نظری، گوگل می تواند از این فناوری برای خدماتی استفاده کند که زندگی را برای انسان آسانتر می کنند؛ برای مثال این فناوری به انسانها اجازه خواهد داد تا به ربات ها برای انجام کارهای خانه یا آشپزی در زمان غیبت صاحبخانه فرمان دهند.
اگرچه این شرکت همچنین می تواند از ارتش ربات ها برای عملیات نظامی یا انجام مشاغلی که افراد زیادی برای استخدام به آن ها وابسته اند، استفاده کند.
در طرح ثبت اختراع شده گوگل آمده است: سیستم «جمع گرایی دستگاه های رباتیک» ممکن است برای دریافت اطلاعات از اجزای محاسباتی از طریق شبکه مرتبط با دستورالعمل هایی برای انجام یک یا چند وظیفه، پیکربندی شود.
مشخص نیست که کاربران تا چه تعداد ربات را می توانند کنترل کنند، اما آن ها می توانند ربات ها را بر اساس توانایی های آن ها برای انجام وظایف مختلف اختصاص دهند.
ماه گذشته، گوگل یک فناوری دیگر را ثبت اختراع کرد که به ربات ها اجازه می دهد شخصیت خود را تغییر دهند. این فناوری به گوگل اجازه خواهد داد تا برای مثال، یک خانواده ربات را بوجود بیاورد که هر کدام در برابر یکدیگر از رفتار متفاوتی برخوردارند.
با این حال، همه با این تحولات موافق نبوده و دانشمندان برجسته ای مانند استفن هاوکینگ و الون ماسک، بنیان گذار خودروهای تسلا هشدار داده اند که این ربات ها می توانند پایانی بر نژاد بشر باشند.
این درحالیست که اریک اشمیت، رئیس گوگل مدعی است که پیش بینی ها در مورد شورش ربات ها اشتباه است.
کودیاک و ربات یار دو فناوری جدید از دنیای روباتها
رویای داشتن ربات شخصی برای انجام کارهای آشپزخانه شاید بزودی تحقق یابد. یان لنز، محقق آزمایشگاه یادگیری رباتی در دانشگاه کورنل در نیویورک، الگوریتم ها و نرم افزارهای تازه ای نوشته است که بر اساس آنها ربات هایی موسوم به «کودیاک» قادر خواهند بود در محیطهایی که از پیش نمی شناسند، در کنار انسان کار کنند.
یان لنز، دانشجوی دوره دکتری علوم کامپیوتر در دانشگاه کورنل می گوید: «هدف واقعی این پروژه در نهایت این است که اساساً همه آن کارهای کوچک مربوط به خانه تان را که دوست ندارید انجام دهید، روبات انجام دهد.»

ماه گذشته، گوگل یک فناوری دیگر را ثبت اختراع کرد که به ربات ها اجازه می دهد شخصیت خود را تغییر دهند

برخلاف رباتهای دیگر که براساس تکرار حرکات یکسان برنامه ریزی شده اند، «کودیاک» طوری طراحی شده است که رفتاری «غریزی» دارد و می تواند اشیائی را که پیشتر ندیده است، در دست بگیرد. برای رسیدن به این هدف محققان روشی شبیه به فرآیند یادگیری انسان را به کار می برند.
در بین تجهیزات ویژه «کودیاک» دوربین هایی با فناوری عالی وجود دارند که می توانند عمق را تشخیص دهند، همین طور حسگرهایی در نوک انگشتهای ربات که نشان می دهد در هر لحظه چه مقدار فشار به هر شیئی که ربات در دست می گیرد، وارد می شود.
"ربات یار" همراه سالخوردگان
آخرین محصول شرکت پاناسونیک «ربات یار» نام دارد. این محصول برای سر پا نگاه داشتن افراد سالخورده طراحی شده است. «ربات یار» حسگرهایی دارد که با آنها تشخیص می دهد کسی که جلیقه خاصی را بر تن کرده است، چه هنگام قصد ایستادن دارد. آنگاه «ربات یار» به فرد مزبور کمک می کند که بایستد.
تا سال ۲۰۲۵ میلادی سی درصد جمعیت جهان افراد سالخورده خواهند بود و شمار جوانانی که بتوانند از آنها مراقبت کنند به همان میزان کاهش خواهد یافت. در این وضعیت «ربات یار» اختراع مهمی به حساب خواهد آمد.

فرآوری: محسن جندقی

بخش دانش و زندگی تبیان

منابع : ایسنا و یورونیوز

منبع : tebyan.net

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :