علاقه جدید گوگل به ربات ها - آکا
گویا روباتیک اهمیت فراوانی برای گوگل دارد,چراکه این کمپانی رهبر تیم اندروید,اندی رابین را برای هدایت پروژه های روباتیک خود به کار گمارده است,همچنین این کمپانی

گویا روباتیک اهمیت فراوانی برای گوگل دارد، چراکه این کمپانی رهبر تیم اندروید، اندی رابین را برای هدایت پروژه های روباتیک خود به کار گمارده است. همچنین این کمپانی مشغول تصاحب شرکت هایی است که در زمینه ی ساخت روبات فعالیت می کنند. از جمله ی این شرکت های می توان به Boston Dynamics اشاره کرد که گوگل طی توافقی آن را از آن خود کرده است.

,رباتیک, دارپا, ربات,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

 

Boston Dynamics نامی آشنا در صنعت ساخت ,رباتیک, دارپا, ربات,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

چرا گوگل به دنبال توسعه ی روبات ها است؟ شاید پاسخ این سوال در افزایش درآمد بیشتر برای گوگل نهفته است. صنعت تلفن های هوشمند جز به مقدار محدودی در مورد گجت های پوشیدنی در حال اشباع شدن است. میلیون های تلفن هوشمند در سراسر جهان وجود دارند که غالبا در بردارنده ی سیستم عامل اندروید یا iOS هستند. به نظر می رسد دیگر نو آوری خاصی در این حوزه صورت نخواهد پذیرفت و تنها امکانات و ویژگی های موجود در طی سال های آتی بروز شده و در قالبی مدرن تر به بازار عرضه خواهند شد.

گوگل گلس نیز به عنوان یکی از جدیدترین فناوری های در دست ساخت گوگل وجود دارد. گوگل سعی دارد تا با ترکیب اطلاعات موجود در اینترنت با زندگی حقیقی افراد، افرادی را که از گوگل گلس استفاده می کنند، تبدیل به حس گرها و رابطان فناوری گوگل گلس نماید. با استفاده از امکانات و ویژگی هایی همچون استفاده ار نقشه و مسیریابی، یافتن رستوران ها و اماکن عمومی، دارندگان گوگل گلس تبدیل به یکی از بهتریان مشتریان گجت پوشیدنی گوگل خواهند شد، چراکه به عنوان گوش و چشم گوگل عمل خواهند کرد، اما این اطلاعات نیز عطش گوگل برای دریافت اطلاعات را سیر نمی کند.

براساس پیش بینی کارشناسان، در سال های آتی ارزش کمپانی Boston Dynamics رقمی در حدود 5 میلیارد دلار خواهد بود. گوگل می تواند با ترکیب داشته های خود با فناوری روباتیک محصولات تجاری و بسیار کاربردی را به بازار عرضه کند

اما عوامل انسانی محدودیت های بسیاری را برای گوگل رقم خواهند زد. انسان ها در مقایسه با روبات ها توانایی کمتری برای جستجوی اطلاعات و داده ها دارند. انسان ها معمولا هر روز روند تکراری را در رفت و آمد و انجام کار های خود انجام می دهند و به ندرت به جستجو و کنکاش اماکن ناشناخته می روند. اما پایه و اساس گوگل براساس داده ها و اطلاعات بنا نهاده شده است و انسان ها قادر به تامین اطلاعات مورد نیاز این غول بزرگ نیستند. در نقطه ی مقابل، روبات ها قرار دارند که در سال های آتی توانایی رانندگی، رفتن به فضا برای کاوش، مسیریابی و کار در خطوط تولید کارخانه های بزرگ را خواهند داشت.

روبات های همچون Baxter قادرند تا به جای انسان ها در خطوط تولید مشغول به کار شوند، هرچند این اقدام منجر به افزایش بیکاری در حوزه ی صنعت خواهند شد. لازم به ذکر است که کمپانی های همچون Foxconn در حال سرمایه گذاری برای به کارگیری روبات ها در خطوط تولید هستند. پهبادها و روبات های پرنده ی هوشمند و کنترل شونده نیز قابلیت انجام بسیاری از کارها را برای انسان ها ممکن می سازند که می توان بار ترافیکی و حمل و نقل را به میزان بسیار بالایی کاهش دهند. روبات های خانه دار علاوه بر انجام کارهای منزل، می توانند شما را در زمان بیماری نیز کمک کنند. موارد فوق مصداق های بارزی از اقداماتی است که روبات ها می توانند در سال های آتی انجام دهند. موارد ذکر شده را می توان دلایلی عنوان کرد که گوگل را مجاب به سرمایه گذاری در حوزه ی روباتیک کرده است. گوگل در صورت دستیابی به موفقیت در این حوزه قادر است تا بسیار پیش روتر از سایر رقبا حرکت کند، همچنانکه اندروید این امکان را برای گوگل در زمینه ی تلفن های هوشمند انجام داده است. بسیاری از کارشناسان در زمان توسعه ی اندروید نیز سرمایه گذاری گوگل را در حوزه ی تلفن های هوشمند را بسیار غیرضروری می پنداشتند، در این مورد نیز چنین نگرش هایی وجود دارد، اما گوگل روباتیک را نیز به سرمنزل مقصود رهنمون خواهد ساخت.

,رباتیک, دارپا, ربات,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

گوگل اخیرا 7 کمپانی شاخص در زمینه روباتیک را مال خود کرده است که سرآمدترین آن ها Boston Dynamics با انواع روبات های پیشرفته و اعجاب انگیز است. هدف گوگل از خرید این کمپانی ها چیست؟ این کمپانی دارای روباتهایی است که یکی از آن ها PETMAN نام دارد. شاید گوگل در نظر دارد تا با توسعه ی PETMAN آن را وارد فاز عملیاتی کرده و با ارسال آن به مناطق صعب العبور که انسان توانایی رفتن ندارد، اطلاعات مربوط به نقشه های خود را تکمیل کند. شاید این روباتهای در قالب بازوهای خودکار برای یاری انسان ها به کار گرفته شوند.

می توان این بازوهای هوشمند را با گوگل Now ترکیب کرده و با صدور دستورات صوتی از طریق دستیار صوتی اندروید، بازوی کارآمد روباتیک را به بهترین شکل به کار گرفت.

همه ی موارد فوق دلایلی برای علل ورود گوگل به حوزه ی روباتیک است. اگر هیچ یک از موارد فوق منطقی به نظر نرسد، می توان افزایش درآمد را به عنوان یکی دیگر از دلایل سرمایه گذاری در این حوزه برشمرد. براساس پیش بینی کارشناسان، در سال های آتی ارزش کمپانی Boston Dynamics رقمی در حدود 5 میلیارد دلار خواهد بود. گوگل می تواند با ترکیب داشته های خود با فناوری روباتیک محصولات تجاری و بسیار کاربردی را به بازار عرضه کند.

 

آیا می توان RoboGoogler را تا سال آتی میلادی در خیابان های پالو آلتو مشاهده کرد؟

 

فرآوری: فاطمه مجدآبادی

بخش دانش و زندگی تبیان

برگرفته از زومیت

یک تولید کننده ابزارهای الکترونیک آلمانی اقدام به خلق اژدهای رباتیک غول پیکر آتشینی کرده و موفق شده با آن عنوان بزرگترین ربات متحرک دنیا را در رکوردهای گینس از آن خود کند.
,رباتیک, دارپا, ربات,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

ترس از ربات های جراح

علم پزشکی نیز مانند سایر علوم با ورود و حضور تکنولوژی دچار تغییر و تحولات گسترده ای شده است. «جراحان رباتیک» یکی از مهم ترین ابزارهای پزشکی هستند که سال های اخیر و با ورود تکنولوژی نوین متولد شده اند.
,رباتیک, دارپا, ربات,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

همراه با طراح بازوی رباتیک ایرانی

به طور کلی بازوهای رباتیک می تواند به انسان ها کمک کند در مناطق دور از دسترس یا مناطقی که دسترسی به آنها با محدودیت همراه است، اجسام را براحتی جا به جا کرده، کارها را با دقت و سرعت بالایی انجام دهند.

منبع : tebyan.net

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :